Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Kapitán chce po prudkom páde rýchly návrat

Sportnet|Publikované 17. júl 2006 o 22:00

Tenistky Slovenska zvládli v tomto ročníku Pohára federácie aj posledný krok a po aprílových víťazstvách v turnaji ...

Belgické tenistky Kirsten Flipkensová (vľavo) a Kim Clijstersová striekajú jedna na druhú šampanské pri oslavách semifinálového víťazstva v Pohári federácie nad tímom USA v Ostende 4:1. Belgičanky sa v septembrovom finále stretnú s Taliankami, ktoré zvíťazili v Španielsku 3:1. FOTO - SITA/AP

Tenistky Slovenska zvládli v tomto ročníku Pohára federácie aj posledný krok a po aprílových víťazstvách v turnaji euro-africkej zóny v Plovdive s Luxemburskom 3:0, Holandskom 2:1, Fínskom 3:0, V. Britániou 2:1 vyhrali počas uplynulého víkendu v Bratislave aj barážový duel s Thajskom 5:0 a po roku sa vrátia do svetovej skupiny. Tohto roku štartuje v Pohári federácie 76 tímov, Slovensko patrí do šestnástky najlepších. Nový kapitán reprezentácie Mojmír Mihal splnil svoj prísľub: po troch rokoch pritiahol do tímu našu jednotku Danielu Hantuchovú, vybojoval postup a s juniorkami v zostave postavil základy družstva, ktoré sa o dva - tri roky môže pokúsiť zaútočiť na titul.

Vlaňajšiu prehru splatili Thajsku aj s úrokmi

"Cením si, že dievčatá nastúpili v tejto sezóne bez finančných alebo akýchkoľvek iných podmienok, reprezentovať pre ne je česť. Na tom sme založili atmosféru v tíme," vravel 51-ročný tenisový mág Mihal. V minulosti viedol našu mužskú špičku, naposledy trénoval Dominika Hrbatého a v októbri 2004 ho posunul až na 12. miesto svetového rebríčka. Teraz presvedčil, že vie pracovať aj s tenistkami. Prvý úspech dosiahol ešte pred prvým zápasom, keď získal pre družstvo Hantuchovú a tým aj silnú líderku. Pri nej výkonnostne povyrástla juniorka s veľkým potenciálom Magdaléna Rybáriková, talent ukázala aj Dominika Cibulková a spoľahlivou hráčkou do štvorhry zostala skúsená Janette Husárová.

Najťažšie stretnutie tohto ročníka vybojovali Slovenky pred tromi mesiacmi na bulharskej antuke s Holanďankami. Nevídane bojujúca Hantuchová vtedy zachránila zápas jednotiek s Michaelou Krajicekovou v druhom sete v dramatickom tajbrejku (7:5) a v treťom sete už mladú súperku rozdrvila. Barážový súboj s Thajskom pred domácim publikom bol ako čerešnička na torte. Ázijčanky bez svojej najlepšej hráčky Tamarine Tanasugarnovej nevyhrali ani set a slovenské tenistky im tak odplatili vlaňajšiu prehru v baráži 1:4 aj s úrokmi.

Hantuchová líderkou, Rybáriková tromfom

Mihalovi vyšiel ťah so zaradením junioriek Rybárikovej a Cibulkovej a prvá z nich sa stala tromfom slovenskej zostavy. Zatiaľ málo známa tenistka vyhrala všetkých päť svojich dvojhier, väčšinu s rebríčkovo vyššie postavenými hráčkami.

"Vlani som zažila v Sibamac aréne náladu v zápasoch Davisovho pohára a snívala som, že raz si v nej tiež zahrám pred našimi fanúšikmi. Netušila som, že to príde tak skoro," povedala 17-ročná Rybáriková.

Proti Thajsku s prehľadom vybojovala bod v dvojhre a po boku Husárovej aj vo štvorhre. Pochvaľovala si tréning s Hantuchovou, mladé tenistky mohli zblízka sledovať prípravu na zápasy a profesionálny prístup hráčky svetovej špičky Hantuchovej.

Súperky pre budúci rok: Chorvátky, Kanaďanky či Izraelčanky?

Slovensko za dva roky (2004, 2005) vypadlo zo svetovej skupiny Pohára federácie do euro-africkej zóny a teraz je na ceste opačným smerom.

"Tak rýchlo, ako sme padali, by sme sa chceli vrátiť nahor," vravel po zápase s Thajskom Mojmír Mihal. V II. svetovej skupine bude o rok hrať okrem Slovenska aj Rakúsko, Nemecko, Česko, Chorvátsko, Kanada, Austrália a Izrael. Pri predpokladanom nasadení prvej štvorice by sa Slovenky mohli v 1. kole stretnúť s Chorvátkami, Kanaďankami alebo Izraelčankami. "Bude závisieť od žrebu, ale v silách tohto perspektívneho tímu je postup medzi najlepšiu osmičku," doplnil kapitán. Aj v budúcom ročníku by mala byť prvou hráčkou tímu Hantuchová. Vyslovila sa, že po čase by si v súťaži rada zopakovala triumf z roku 2002. Kapitán chce osloviť aj ďalšie hráčky prvej stovky rebríčka, Martinu Suchú či Jarmilu Gajdošovú, aby v reprezentácii rozšíril konkurenciu.

Od otvorenia Národného tenisového centra na jeseň 2003 sa o špičkovú športovú zábavu starali zväčša Dominik Hrbatý a spol. v Davisovom pohári. Čaro zápasov pred plným domácim hľadiskom sa teraz zapáčilo aj našim tenistkám.

I. svetová skupina

 • Belgicko
 • Taliansko
 • USA
 • Španielsko
 • Japonsko
 • Francúzsko
 • Čína
 • Rusko

II. svetová skupina

 • Rakúsko
 • Nemecko
 • SLOVENSKO
 • Česko
 • Chorvátsko
 • Kanada
 • Austrália
 • Izrael
Juniorka Magdaléna Rybáriková bola v tomto ročníku Pohára federácie tromfom v tíme Slovenska kapitána Mojmíra Mihala.

FOTO - SITA

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.