Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Kapitán Bohemians Karol Kisel takú katastrofálnu jeseň nečakal

Sportnet|Publikované 4. dec 2002 o 23:00

Košice - Pražský klub Bohemians Praha, v drese ktorého nastupujú i dvaja Košičania, gólman Kamil Čontofalský a záložník Karol Kisel, je po jesennej

časti Gambrinus ligy na poslednom mieste, keď dokázal získať len deväť bodov.

Nad umiestnením a bodovým ziskom krútia hlavou fanúšikovia i Karol Kisel. "Deväť bodov, to je veľmi málo. Určite som to nečakal. Nevedel som si predstaviť, že by to mohlo byť práve takto...," možno stále neverí slovenský reprezentant.

Zima teda bude v Bohemians určite horúca, tímu, ktorý si zvykol hrávať v horných poschodiach českej ligy (naposledy 4. miesto - pozn. red.), sa dolu nechce. "Teraz momentálne funkcionári i tréneri hodnotia daný stav a určite budú i nejaké zmeny. Ale aké vôbec budú a či budú, to uvidíme neskôr." Niečo sa už deje, tréner Bohemians Praha Dušan Uhrin ml. vyskúšal v prípravnom zápase s druholigovým Xaverovom (2:3) dvoch slovenských hráčov - stredopoliara SCP Ružomberok Mareka Fabuľu a obrancu bratislavského Slovana Ladislava Kozmera. Bol vraj s nimi spokojný a chce ich preskúšať i v dnešnom zápase s Blšanmi. Klokani už získali obrancu Lesáka a záložníka Zoubka (obaja Hradec Králové), z druholigovej Jihlavy by mali dôjsť Šebek a Večeřa, majú záujem o spaťanov Mynářa a Rajnocha (ten hosťoval v Xaverove), Svobodu z Plzne...

Tím stojí zle, Karol Kisel, ak to berieme vyložene individuálne, je v pluse. Každý ho počas jesene hodnotil pozitívne. "Práve to je zvláštne. Bol som vyhlásený v Jedenástke ligy jesene, je to fantastický úspech. V Mladej Fronte som zas bol vyhodnotený ako vôbec štvrtý najlepší, nielen tam, aj inde ma individuálne hodnotili dobre. Ale máme strašne málo bodov a to mi kazí dobrý pocit, pretože človek hrá vždy preto, aby jeho tím vyhrával. A dobrý pocit má vtedy, keď sa hráva - a práve to mi chýba."

Pražskí klokani začali katastrofálne. Prvé štyri zápasy a bodový záber žiadny. Domáca prehra s Českými Budějovicami (2:3), na Slavii (1:4), doma s Brnom (2:3) i Libercom (0:1). "To sa určite podpísalo pod celkovú jeseň, od toho sa odvíja všetko. Ten úvod bol fakt katastrofálny, potom sa to už s nami ťahalo a možno nám to niečo ubralo psychicky. Hlavne však bola katastrofálna obranná hra, tam sme robili také chyby, aké sa málokedy vidia. A stávalo sa nám to pomaly v každom zápase," hovorí Karol Kisel, ktorý odohral najviac z hráčov Bohemians. Nastúpil vo všetkých 15 zápasoch v základnej zostave, len raz bol striedaný, na trávniku strávil 1 310 minút.

Pred začiatkom sezóny zarezonovali u našich západných susedov dve protikladné vyhlásenia. Na jednej strane, odchádzajúci tréner Vlastimil Petržela, ktorý neopúšťal klub v dobrom, vyhlásil, že keď sa niečo radikálne v Bohemke nestane, bude nasledovať krach a rozpad. Predseda predstavenstva klubu Pavel Švarc zas povedal, že klub má na titul. "On hovoril o titule, ale myslím, že nie vážne. Skôr to bolo povedané s nadsázkou. Išlo skôr o to, že je 20 rokov od momentu, keď Bohemka získala titul. Myslím, že aj on sám vie, že to nebolo povedané vážne. Nemalo to reálny podklad. A to, čo povedal Petržela, to ide mimo mňa, on mal vyššie funkcie i v klube (aj funkcia športového riaditeľa - pozn. red.), určite zas vedel o čom hovorí. Ale mne je ťažko ku tomu niečo povedať..."

Petržela, ktorý na jesň trénoval druholigovú Mladú Boleslav, odchádza do Ruska. Podpísal dvojročnú zmluvu so Zenitom St. Petersburg, stáva sa prvým českým trénerom v Rusku. A české médiá už špekulujú, koho zoberie so sebou. Nehodil udičkou i po Karolovi Kiselovi? "Nie, nie, žiadna udička nebola. Ja si myslím, že sa tam musí zorientovať najprv on. Ako ho poznám, je to perfektný tréner a odborník, najprv sa porozhliadne a potom uvidí, až potom bude prípadne vyberať, koho by tam ešte chcel." Petržela v Rusku, to je istý paradox. Bohemka bola známa tým, že mala suverénne najvtvrdšiu prípravu, Petrželove tréningy dali zabrať. Na východ od Slovenska sa trénuje tvrdo, Petržela a Rusi si v tomto smere asi padnú do oka. "No, hlavne sa splnil jeho sen. On nám vravieval, že raz by chcel také mužstvo. Stále nám hovoril, že tréningové dávky tu a tam a ako Rusi trénujú. Uvidíme, ako mu to pôjde," smeje sa záložník klokanov, podľa ktorého rozdiel medzi našimi a ruskými futbalistami v trénovanosti nie je. "Možno to tak bolo niekedy, ale dnes to už tak asi nie je. Uvidíme, budeme mať viac informácií, v Čechách je to veľmi sledované. O Petržalovom pôsobení v Rusku sa bude isto veľa písať."

Po odchode Petrželu viedol mužstvo Vladimír Borovička, toho vystriedal Dušin Uhrin mladší. Čaká sa ešte nejaká výmena? "Tak na to mi je ťažko odpovedať. Boli už nejaké šumy, ale naše vedenie vyhlásilo, že dôveru má ďalej tréner Uhrin. Ja budem trénovať, či to je za Petrželu, Borovičku a Uhrina, stále sa snažím podať maximum. So všetkými som vychádzal, takže v tom nevidím žiadny problém. Ale nie je to moja vec, kto bude trénovať," hovorí kapitán Bohemians.

V posledných kolách, v zápasoch v Starom Měste a na Žižkove (aj keď posledné kolo jesene bolo v skutočnosti štvrtým, preloženým a dohrávaným kvôli augustovým záplavám - pozn. red.) mal kapitánsku pásku na rukáva práve Karol Kisel. Najmä na Žižkove sa Kisel ako správny kapitán poriadne nadrel. Dal dva góly (na jeseň celkovo šesť a celkovo v českej lige desať - pozn. red.), Bohemians prehrali 2:3... "Mali sme veľkú smolu. Ináč, mali sme na to, aby sme minimálne remizovali. V posledných troch zápasoch to, žiaľ, bolo stále o tom istom. Stále sme mali na to, aby sme minimálne remizovali a prehrávali sme nešťastnými chybami v obrane. Stále niekto spravil individuálnu chybu a vždy sme na to doplatili. Pritom sme vždy hrali dobre, ľudia to videli. Potrebujeme body, to je stále najdôležitejšie."

Na margo výsledku 2:3, klokanov mohlo neraz od zlosto roztrhnúť, ale bol to ich najčastejší rezultát - takto prehrali až štyrikrát!

Ku kapitánskej páske. "Pred sezónou sme boli voľbami hráčov určení traja. Ako prvý Michal Petrouš, druhý Libor Janáček, ja som bol druhý asistent. Tým, že Michal Petrouš bol vyradený z mužstva a Libor bol zranený, takže to ostalo na mne."

Hráči Bohemians trénujú do 13. decembra, potom nasleduje voľno. "Ja som však dostal voľno teraz, pretože mám menšie zranenie."

Karol Kisel je reprezentantom Slovenska. Slovenská reprezentácia je na tom zle, po prehrách v Turecku a doma s Anglickom má na konte 0 bodov a perspektívu už len dohratia kvalifikácie na Euro 2004. I jeho klub, Bohemians, je na tom zle, nielen kvôli svojim deviatim bodom, ale i preto, že pätnásty Hradec Králové (ten je na tom prakticky najhoršie, v tabuľke pravdy má -13 bodov, Bohemians -12) a štrnásty Olomouc majú po 11 bodov, potom nasleduje trhlina, trinásty Zlín má 16 bodov. Otázka na Karola Kisela - čomu verí skôr, že sa podarí? "Cha, cha, cha! Tak to je otázka! Ťažká... Veľmi. Ja verím, že keď sa v Bohemke dajú do poriadku pomery, tak sa zachránime. Ale určite sa budú musieť urobiť veľké zmeny. A reprezentácia? Škoda, že nemáme ešte ani bod. Bude to ťažké, ale verím, že sa to ešte môže otočiť. Základom k tomu budú víťazstvá v ďalších zápasoch, už si nemôžeme dovoliť strácať. Obe úlohy sú veľmi ťažké a v obe verím asi tak rovnako."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.