Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Kanoistika: Komárňanský štvorkajak do Atén s najvyššími ambíciami

TASR|20. aug 2004 o 09:20

Bratislava 20. augusta (TASR) - Slovenský štvorkajak v zložení Riachard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Bača odletel v piatok do dejiska ...

Bratislava 20. augusta (TASR) - Slovenský štvorkajak v zložení Riachard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Bača odletel v piatok do dejiska OH 2004 s cieľom potvrdiť hegemóniu v kategórii K4 a získať vysnívané zlato na olympijskej kilometrovej trati. Zverenci trénera Tibora Soósa už dva a pol roka neokúsili trpkosť prehry na žiadnom vrcholnom podujatí či medzinárodnej regate a zdobia ich štyri tituly majstrov sveta a tri tituly európskych šampiónov.

Tréner Soós vyslovil spokojnosť s predolympijskou prípravou i s aktuálnou formou komárňanského kvarteta. "Príprava prebehla podľa modelu, ktorý sa osvedčil v minulých rokoch. Po objemovej príprave sa chlapci v ďalšej fáze tréningu zamerali hlavne na rýchlosť, posledné dni už boli dolaďovacie. Dôležité je, že všetci sú zdravotne v poriadku. Riešili sme určitú dilemu, či budú štartovať na olympiáde s úplne novou loďou alebo s minuloročným modelom, s ktorým na MS v Gainesville úspešne obhájili zlaté medaily na 1000 i 500 m trati. Napokon sme sa rozhodli, že do Grécka pôjdeme s oboma loďami a v súťaži by sa mali predstaviť s vlaňajším typom," povedal Soós.

Podľa skúseného Michala Riszdorfera môže byť určitým hendikepom, že kajakári nebudú mať odskúšanú trať na novovybudovanom olympijskom kanáli Schinias. "Z dobrých pretekárov ešte nikto nesúťažil na olympijskom kanáli. Berieme to však tak, že keď to bude zlé pre nás, tak to bude zlé aj pre ostatných. Nikto sa nevedel dopredu na to pripraviť. Môžeme len dúfať, že samotné preteky budú regulérne a vyhrá naozaj ten, kto je lepší a nie ten, kto bude mať štastie," povedal najúspešnejší športovec Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky za rok 2003, ktorého poteší hocijaká olympijská medaila. "Každý z nás má najvyššie ambície a v každom prípade chceme získať nejaký kov. Samozrejme, že najradšej by sme získali ten najjagavejší, ale určite nebudem sklamaný, keď to nebude zlato. S blížiacim sa začiatkom olympiády sme mali možnosť sledovať smelé vyhlásenia z maďarského tábora, že nám to na olympiáde ukážu. Neberieme ich však vážne, pretože rozhodne sa až na vode," dodal Michal Riszdorfer.

Štvorkajak bude na olympiáde pod tlakom, pretože športová verejnosť i fanúšikovia si od ich vystúpenia veľa sľubujú. "Verím, že s tlakom sa budeme vedieť nejako vyrovnať, absolvovali sme už jednu olympiádu v Sydney, čo nám určite všetkým štyrom veľmi pomohlo. Myslím, že tie skúsenosti a poznatky zo Sydney ten tlak trochu zmierňujú a nebudeme mať s tým problémy," povedal Erik Vlček, ktorý v Sydney spoločne s Richardom Riszdorferom, Jurajom Tarrom a Róbertom Erbanom skončil tesne za medailovými stupňami na štvrtej priečke so za bronzovou poľskou posádkou.

Bratia Riszdorferovci, Vlček a Bača absolvovali generálku na olympiádu v júni na úvodnom podujatí Svetového pohára v českých Račiciach, kde suverénne zvíťazili na 1000 i 500 m trati. Svoje účinkovanie pod piatimi olympijskými kruhmi odštartujú v pondelok ráno rozjazdami, finále kilometra je na programe 27. augusta.

Súvisiace články