Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Kandidátske mená sa zúžili na dve géčka, do "finále" Galis a Griga

Sportnet|Publikované 12. nov 2003 o 23:00

Košice/ Bratislava - Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ) včera zúžil päticu kandidátov na post z reprezentačného trénera SR na dvoch

kandidátov. Potvrdili sa prognózy, podľa ktorých sú najhorúcejšími adeptami na "finále" Dušan Galis a Stanislav Griga. Hlasovalo štrnásť členov VV SFZ, pričom prezident SFZ František Laurinec mal možnosť dvoch hlasov, pravda, v prípade, že by hlasovanie bolo nerozhodné.

Z kvinteta teda vypadli traja kandidáti.

Prešovský rodák Jozef Bubenko, v trénerskej kariére kormidelník Giraltoviec, Prešova, Bardejova, Interu a v súčanosti účastníka Pohára UEFA, Panioniosu Atény bol hendikepovaný práve tým, že do júna 2004 má platnú zmluvu s gréckym zamestnávateľom.

Ďalší trénerský internacionál Karol Pecze (trénoval Žilinu, Slovan, Nitru, D. Stredu, Trnavu, 1. FC Košice, Györ, Wislu Krakov, Genclerbirligi, Rizespor) je momentálne tiež pod zmluvou (takisto do polovice budúceho roka), keďže je kormidelníkom Interu Bratislava.

Po včerajšku je jasné, že zväz nepredĺži zmluvu s Ladislavom Jurkemikom, ktorý v 7. kvalifikačnej skupine nedokázal preraziť cez Anglicko a Turecko. Cez tieto dva tímy by síce so Slovákmi ťažko prerazil i Capello, Jurkemikovi však priťažila "atmosféra" v tíme. Je však zaujímavé, že všetci piati tréneri hovorili o tom, čo sa snažil presadiť Jurkemik - disciplínu v národnom mužstve. Rodák z Jacoviec má zmluvu platnú do 31. decembra 2003, po ňom preberie taktovku reprezentácie buď Galis alebo Griga.

"Výkonný výbor mal na takéto rozhodnutie asi dôvod. Ja sa nad tým, ako a prečo sa takto rozhodlo, teraz nezamýšľam. O prípadnom zložení realizačného tímu sa nedá hovoriť dopredu, pretože nevieme, čo bude," povedal pre SITA Dušan Galis. "Potešilo by ma, keby sa rozhodlo už dnes. Predlžovanie konečného rozhodnutia pre mňa totiž znamená, že v prípade, ak nebudem reprezentačným trénerom, sa mi skracuje čas na hľadanie prípadného ďalšieho angažmánu," pozerá sa zas pragmaticky na ďalšiu kortešačku Dušan Griga.

Samozrejme, že pri "finálovej" zostave Galis - Griga a pri skutočnosti, že budúci tréner si bude doladzovať realizačný tím (a pri fakte, že obaja menovaní tréneri sú voľní), je možná kalkulácia s tandemom Galis - Griga. Teda s jedným G v pozícii hlavného trénera,s druhým G "Som ochotný spolupracovať s každým, kto chce pomôcť slovenskému futbalu," nevyhýba sa spolupráci s Grigom Galis.

"Dušana dosť dobre poznám, vychádzame spolu dobre, no každý z nás má iný štýl a iné metódy práce. Preto si neviem predstaviť, žeby mohlo dôjsť k tomu, aby sme pracovali pri reprezentácii spolu," hovorí však Griga.

V desaťročnej histórii viedli reprezentáciu doteraz piati tréneri - Jozef Vengloš, Jozef Jankech, Dušan Galis, Jozef Adamec a Ladislav Jurkemik. Ostaneme pri týchto piatich menách alebo ku nim pribudne šieste?

Termín, kedy sa dozvieme meno nového reprezentačného trénera, je ešte zahmlený. Od VV SFZ dostala mandát päťčlenná komisia (Juraj Vengloš, František Laurinec, Dušan Tittel, Juraj Obložinský a Ivan Nemečkay), ktorá po ďalších rozhovoroch či pohovoroch (vyberte si, Peczemu sa však pohovory tak či tak nepozdávali) predloží SFZ ďalšie stanovisko. Meno nového trénera bude možno známe ešte v tomto mesiaci, možno začiatkom decembra. V druhom prípade by sme sa ho dozvedeli zhruba v čase, keď budeme vedieť mená našich kvalifikačných súperov v boji o postup na MS 2006 v Nemecku - žrebuje sa 5. decembra vo Frankfurte.

Včera sa preberala i pozícia trénera hráčov do 21 rokov, v predchádzajúcej kvalifikácii ju viedol Mikuláš Komanický. Resumé? VV SFZ rozhodol, že počká na výsledky slovenskej 20-tky na MS v Spojených arabských emirátoch. Ak jej tréner Peter Polák spolu so svojím tímom uhrá dobré výsledky, VV SFZ osloví s ponukou jeho...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.