Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

Kanaďania zaskočili Nórsko, Slováci v šprinte na 12. mieste

SITA|2. mar 2011 o 13:58

Slovenskí reprezentanti v behu na lyžiach Ivan Bátory a Peter Mlynár obsadili stredu v semifinále šprintu dvojíc klasickou technikou na majstrovstvách sveta v nórskom Osle šiestu priečku.

OSLO. Tituly majstrov sveta v tímšprinte dvojíc klasickou technikou na majstrovstvách sveta v severských disciplínach v nórskom Osle si vybojovali medzi mužmi Kanaďania Devon Kershaw s Alexom Harveyom.

V kategórii žien triumfovali Švédky Ida Ingemarsdotterová s Charlotte Kallovou.

Slovensko malo zastúpenie iba v pretekoch mužov. Peter Mlynár s Ivanom Bátorym nepostúpili zo semifinále, v ktorom obsadili 6. miesto, celkovo ich klasifikovali na 12. pozícii.

Ingemarsdotterová s Kallovou rozhodli o svojom prvenstve až na záverečnom šiestom 1335 m dlhom úseku, keď vo finiši zdolali obhajkyne zlata spred dvoch rokov zo šampionátu v českom Liberci Fínky Aino-Kaisu Saarinenovú s Kristou Lähteenmäkiovou, ktoré si nakoniec dobehli po striebro.

Totálny medailový zásah severaniek skompletizovali Nórky Maiken Caspersen Fallová s Astrid Uhrenholdt Jacobsenovou. Slovenky po ochorení Aleny Procházkovej a jej odstúpení zo zvyšku šampionátu neštartovali.

Triumf Kanaďanov Kershawa s Harveyom je jedným z najväčších prekvapení doterajších súťaží na tomto šampionáte. V strhujúcom finiši päťčlennej skupinky zdolali favorizovanú nórsku dvojicu Petter Northug, Ola Vigen Hattestad, bronz si vybojovali Rusi Alexander Panžinskij, Nikita Krjukov.

Finišman nórskeho tímu dvojnásobný svetový šampión z Liberca Hattestad ešte vbiehal na štadión na prvej pozícii, ale zdrvujúcemu záveru Harveya neodolal a prehral s ním o dve desatiny sekundy. Favorizovaní Švédi Jesper Modin a Emil Jönsson obsadili až siedme miesto.

Slovenskej dvojici Peter Mlynár a Ivan Bátory sa do desaťčlenného finále neklasifikovali, vo výsledkovej listine im patrila 12. priečka.

„Sme s umiestnením spokojní. Je to satisfakcia za všetku snahu a drinu, ktorú chlapci odviedli,“ skomentoval výkon a výsledok slovenskej dvojice pre agentúru SITA športový riaditeľ Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) pre bežecké disciplíny Michal Malák.

Výsledky - tímšprint klasickou technikou:

MUŽI - 2x3x1480 m: 1. Kanada (Devon Kershaw, Alex Harvey) 19:10,0 min, 2. Nórsko (Petter Northug, Ola Vigen Hattestad) +0,2 s, 3. Rusko (Alexander Panžinskij, Nikita Krjukov) +0,5, 4. Nemecko (Jens Filbrich, Tim Tscharnke) +0,9, 5. Fínsko (Sami Jauhojärvi, Ville Nousiainen) +1,1, 6. Kazachstan (Denis Volotka, Alexej Poltoranin) +11,5, 7. Švédsko +12,0, 8. Francúzsko +22,4, 9. Taliansko +29,1, 10. USA +51,6, ... nepostúpili do finále 12. Slovensko (Peter Mlynár, Ivan Bátory)

ŽENY 2x3x1335 m: 1. Švédsko (Ida Ingemarsdotterová, Charlotte Kallová) 19:25,0 min, 2. Fínsko (Aino-Kaisa Saarinenová, Krista Lähteenmäkiová) +3,3 s, 3. Nórsko (Maiken Caspersen Fallová, Astrid Uhrenholdt Jacobsenová) +4,1, 4. Taliansko (Arianna Follisová, Marianna Longová) +15,1, 5. Slovinsko (Tatja Višnarová, Petra Majdičová) +18,5, 6. Kanada (Perianne Jonesová, Daria Gaiazovová) +46,9, 7. Nemecko +47,8, 8. Japonsko +54,1, 9. USA +56,5, 10. Rusko +58,3

Súvisiace články