Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Kanada sa v NHL posilnila, Winnipeg búrlivo oslavuje

Hokejový Winnipeg oslavoval do neskorých nočných hodín. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|1. jún 2011 o 13:03

Kanada bude mať v najlepšej hokejovej lige sveta o jeden tím viac. Do súťaže sa vracia po pätnástich rokoch Winnipeg, kam sa presťahuje Atlanta Thrashers.

BRATISLAVA. Vedenie NHL v utorok potvrdilo, že Atltanta Thrashers sa sťahuje do Winnipegu. Majiteľom staronového tímu sa stala kanadská spoločnosť True North Sports and Entertaiment.

Hlavnými akcionármi spoločnosti sú obchodníci s nehnuteľnosťami David Thomson a Mark Chipman.

Winnipeg sa tak vracia do profiligy po pätnástich rokoch. V roku 1996 sa tamojší klub Jets sťahoval do arizonskej púšte, kde sa z neho stal Phoenix Coyotes. „Sme veľmi radi, že môžeme po pätnástich rokoch znovu privítať v NHL Winnipeg,“ povedal po úspešných rokovaniach komisár NHL Gary Bettman.

Fotogalériu nájdete na hokej.sme.sk

Posledné mesiace sa špekulovalo, že práve Phoenix by mohol byť klubom, ktorý by zmenil miesto pôsobenia, ale jeho majiteľom sa sťahovanie podarilo aspoň oddialiť.

Rozhodnutie oslavovali fanúšikovia Winnipegu búrlivo až do neskorých nočných hodín. "Návrat klubu do NHL určite inšpiruje množstvo detí, ktoré budú chcieť hrať hokej a obnovia túžbu po tomto krásnom športe," povedal kanadský premiér Stephen Harper.

atlant_dres_res.jpg

Frustrovaní fanúšikovia Atlanty Thrashers

V Atlante hokej skončil druhýkrát

V Atlante tak vydržal hokej len dvanásť rokov. Za to obdobie nedosiahol klub výraznejšie úspechy, keď si zahral len raz v play off. Do povedomia fanúšikov sa v ňom zapísali aspoň dve hviezdy - Iľja Kovaľčuk s Mariánom Hossom, ktorí boli pri najlepších výsledkoch tímu. Smolou pre mesto je, že hokej tam „skrachoval“ už druhýkrát v histórii. V roku 1980 sa odtiaľ sťahovali do Calgary miestni Flames.

Cena predaja Thrashers je 170 miliónov dolárov, z toho 60 miliónov išlo na konto ostatných 29 klubov ako poplatok za zmenu lokality. Winnipeg bude hrávať svoje domáce zápasy v novej hale MTS Centre, ktorú otvorili v roku 2004 a vmestí sa do nej 15-tisíc divákov.

Prvú sezónu bude klub pokračovať v Juhovýchodnej divízii Východnej konferencie, ale od ďalšieho ročníka by sa mal posunúť do Západnej konferencie, z ktorej sa jeden z tímov presunie na východ.

Zaujímavosťou je, že kanadské mesto s vyše sedemstotisícovou populáciou sa stane najmenším na mape NHL. Vedenie už dopredu deklarovalo, že dostalo žiadosť na trinásťtisíc permanentiek.

„Myslím si, že to je pozitívna správa. V meste vládne nadšenie, bolo vidieť, že veľa ľudí vytiahlo staré dresy Jets a na hokej sa tešia,“ povedal pre zámorské médiá Andrew Ladd, ktorý je jednou z opôr zostavy.

Oslavy fanúšikov vo Winnipegu

Winnipegu verí aj Gretzky

„Winnipeg má schopné vedenie, novú halu a to je to, čo im chýbalo pred rokmi. Plusom pre nich je aj platový strop. S týmito faktormi môže dosiahnuť dobré výsledky už teraz,“ povedal pre espn.com Wayne Gretzky.

„Musím úprimne povedať, že som nedúfal, že sa hokej niekedy do Winnipegu vráti. Ale som veľmi rád, v oblasti je veľké množstvo fanúšikov, ktorí si to zaslúžia,“ povedal pre nhl.com kapitán Chicaga Jonathan Toews, ktorý v oblasti vyrastal.

Zatiaľ sa nerozhodlo ako sa bude nový klub volať. Špekuluje sa, že by mal názov provincie Manitoba. Fanúšikovia by privítali, keby sa vrátili k názvu Winnipeg Jets. O tom však musí rozhodnúť NHL. Je však možné, že podporí priaznivcov aj preto, že Phoenix po presťahovaní pôvodných Jets úplne zmenil názov klubu.

Napriek pozitívnej správe pre kanadský hokej, ktorý rozšíril v profilige počet klub zo šesť na sedem sa v zámorí hneď po presune klubu vynorilo viacero kritických názorov. Tie sa zhodujú na tom, že Winnipeg je malý reklamný trh a majitelia ťažšie nalákajú do klubu veľké hviezdy. Plus nevýhodou sú silné zimy, ktoré sú jedny z najmrazivejších v Kanade.

Na druhej strane David Thomson je sedemnástym najbohatším mužom planéty a najbohatším Kanaďanom. Okrem firiem z nehnuteľnosťami vlastní aj mediálne impérium.

selanne_res.jpg

Poslednou hviezdou Winnipegu bol Teemu Selänne

Rozhodnutie ešte musí potvrdiť Rada guvernérov NHL

Na negatívne reakcie reagoval pre televíziu TSN starosta Winnipegu Sam Katz. „Všetci si zaspomínajte pätnásť rokov dozadu, keď fanúšikovia Jets bojovali za klub a podporovali ho do posledných chvíľ. Jediným dôvodom, prečo sa vtedy musel klub sťahovať bolo, že sme nemali prostriedky na novú halu, ktorá však teraz stojí.“

História Winnipeg Jets nie je najhoršia. Klub sa síce nikdy neprobojoval do finále NHL, ale pravidelne hrával v play off. Poslednou hviezdou klubu bol začínajúci Temmu Selänne a dres klubu obliekli aj legendy zámorského hokeja Bobby Hull a Dale Hawerchuk. Klub hrával v profilige v rokoch 1979 – 1996.

Rozhodnutie vedenia NHL o presune môže ešte zmeniť Rada guvernérov NHL, ktorá zasadne 21. júna, ale predpokladá sa, že presun Atlanty do Kanady len potvrdí.

Súvisiace články