Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Kanada oslavuje, Calgary vo finále Stanleyho pohára

TASR|20. máj 2004 o 10:30

Calgary 20. mája (TASR) - Hokejisti Calgary sa stali prvými finalistami Stanleyho pohára, keď v šiestom zápase série semifinále play off NHL zlomili prekliatie ...

Calgary 20. mája (TASR) - Hokejisti Calgary sa stali prvými finalistami Stanleyho pohára, keď v šiestom zápase série semifinále play off NHL zlomili prekliatie domáceho ľadu, zdolali San Jose 3:1 celkovo 4:2. O ich súperovi v bezprostrednom boji o legendárnu trofej môže rozhodnúť už najbližší súboj východnej série Tampy Bay s Philadelphiou a v noci na piatok bude mať na ľade Flyers za stavu 3:2 mečbal floridský tím.

Ako šieste mužstvo Západnej konferencie po základnej časti calgarské plamene spálili do tretice favorizovaných "dravcov" z prvých troch priečok tabuľky. V prvom kole najlepší tím Severozápadnej divízie - vancouverských Canucks, ďalej víťaza Prezidentskej trofeje, červené krídla z Detroitu a teraz aj prekvapenie dlhodobej časti, kalifornských žralokov. Vo všetkých troch prípadoch strelil v rozhodujúcopm zápase tzv. "winner", teda víťazný zásah (gól navrch mužstva súpera) krídelník elitnej a jedinej klasicky tvorivej formácie Flames Martin Gelinas. Útok centra Craiga Conroya opäť úradoval, jeho šéf dvoma excelentnými prihrávkami nabil nielen Gelinasovi, ale aj Jaromemu Iginlovi, ktorý podobne ako v piatom zápase otvoril skóre. A na konci celej série bol kanonier čiernej pleti ako kapitán tiež v hlavnej úlohe, keď prevzal obrovskú trofej Clarenca Campbella za triumf v konferencii. Flames hrali vo finále play off NHL naposledy v roku 1989 a vtedy sa im najcennejší pohár aj podarilo získať.

Hráči kanadského Calgary mohli posledných sedem rokov sledovať urputné boje play off len v televízii, pretože ani raz sa im nepodarilo v základnej časti súťaže nazbierať dostatočný počet bodov na účasť v nej. V tejto sezóne sa však tím pod vedením trénerského mága Darryla Suttera vypäl k skvelým výkonom. "Nikdy neviete, kedy sa vám naskytne podobná situácia ako teraz. Predstaviť si to môžete každý rok, ale nebude to tak, a preto teraz, keď máme šancu dvíhať pohár nad hlavu, ju musíme využiť," povedal so 17 bodmi (10+7) najproduktívnejší hráč vyraďovačky Iginla. Ostrostrelec Gelinas dodal: "Tie góly z predĺžení mám uložené v srdci. Keď sa začala sezóna, vedeli sme, že máme dobrý tím, ktorý pracuje tvrdo. Pred pár mesiacmi bol naším cieľom postup do play off, ale hrať finále, to je niečo navyše, niečo neuveriteľné." Gelinas siedmy zápas s Vancouverom ukončil z dorážky v druhej minúte predĺženia, v druhom kole bol v nastavenom čase jediným strelcom šiesteho duelu s Detroitom. Jeho nepríliš prudká strela v 34. minúte bola tou rozdielovou i tentoraz. Flames predstihli v rozhodujúcom zápase Sharks prakticky vo všetkých herných činnostiach. Strelili prvý gól, kraľovali na vhadzovaniach a v žiadnej fázy zápasu sa nedostali pod tlak. Žraloci akoby symbolicky uznali svoju porážku a v poslednej sekunde pri powerplay si omylom poslali puk do vlastnej siete.

Vedenie zaistil plameňom Iginla pri prvej presilovke zápasu, keď využil postavenie brániaceho Scotta Hannana a prepálil svojou obávanou strelou zápästím Jevgenija Nabokova v svätyni Sharks. Na prelome 33. a 34. minúty sa vhadzovalo v strednom pásme. Center Calgary Conroy si priamo z buly puk poslal tak šikovne, že okamžite mohol vyslať do čistej pozície Gelinasa. Nabokov, ktorý sa pohyboval v smere hry dosť ďaleko od bránky, sa znovu nechal zaskočiť strelou medzi betónmi. Znížiť sa Sharks podarilo v 37. minúte, keď prienik Nilsa Ekmana pohotovo zakončil úspešnou strelou Alyn McCauley. Bol to prvý gól Sharks, ktorý brankár Flames Mikka Kiprusoff pustil od druhej tretiny štvrtého zápasu, po 118 minútach.

Zvrátiť zápas a ešte aspoň o pár desiatok minút predĺžiť najlepšiu sezónu v histórii klubu sa však San Jose už nepodarilo. Na začiatku tretej tretiny si síce vynútilo mierny tlak, ktorý kulminoval pri šanciach Ekmana a Mika Ricciho, perfektný Kiprusoff, ktorý ešte na začiatku sezóny pôsobil v San Jose ako náhradník, však ostával ľadove pokojný. V poslednej minúte odvolal trenér žralokov Ron Wilson brankára Nabokova, ale Sharks sa dlho nemohli usadiť v útočnom pásme. Až dvadsať sekúnd pred koncom tretej časti hry ohrozili Kiprusoffa. Po ďalšom vhadzování však Jonathanovi Cheechoovi preskočila cez hokejku prihrávka Alexandra Koroľuka a puk sekundu pred záverečnou sirénou dokĺzal do prázdnej bránky a upravil na konečných 3:1. Oslavujúca lavička Flames, ktorá sledovala hlavne časomer posledný gól série ani nevidela. Štatisticky zásah pripísali Robynovi Regehrovi, keďže držal puk na svojej čepeli za bránkou, kým mu ho nezobral "nešťastník" Koroľuk.

Semifinále play off NHL (finále Západnej konferencie):

Calgary - San Jose 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 19. Iginla (Conroy, Leopold), 34. Gelinas (Conroy), 60. Regehr - 37. McCauley (Ekman, Rathje). Vylúčenia: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:19, brankári: Kiprusoff - Nabokov, 19.289 divákov. Stav série: 4:2 (4:3 pp, 4:1, 0:3, 2:4, 3:0, 3:1).