Štvrtok, 15. apríla, 2021Meniny má Fedor

Kamaráti sa bavili na centri

Dominik Hrbatý (vľavo) a Roger Federer v debate počas zápasu 1. kola vo Wimbledone. Švajčiar vyhral v troch setoch. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|24. jún 2008 o 00:00

Náš tenista štartoval vo Wimbledone 12. raz za sebou a chcel by sa vrátiť aj o rok.

LONDÝN, BRATISLAVA. Jediný slovenský zástupca v dvojhre mužov na tohtoročnom Wimbledone Dominik Hrbatý včera podľa očakávania prehral zápas 1. kola s päťnásobným víťazom Rogerom Federerom zo Švajčiarska 3:6, 2:6, 2:6, predsa však z londýnskej trávy odchádzal vysmiaty.

„Tenis s Rogerom som si užíval každým dúškom,“ povedal Bratislavčan. „Ktovie, či si ešte niekedy zahrám na centrálnom kurte.“

Proti jednotke bez šance

Hrbatému vlani v druhej polovici sezóny operovali pravý lakeť aj rameno, vo svetovom rebríčku sa z 37. miesta prepadol do tretej stovky a na Wimbledone mohol štartovať len zásluhou zmrazeného renkingu (70. miesto). Žreb ho v 1. kole priradil ku svetovej jednotke Federerovi, ako jeden z troch hráčov sveta má s ním aktívnu zápasovú bilanciu - doteraz 2:0.

„Rogera som chcel potrápiť, lenže v terajšej konštelácii som nemal vážnejšiu šancu. Nedo­stal som sa k žiadnemu brejkbalu,“ priznal bývalý 12. hráč sveta.

„Pri podaní som musel riskovať, slabší servis mi hneď z returnu zabil. Preto som urobil až sedem dvojchýb. Ale aspoň som sa zaslúžil o najlepší úder zápasu: v prvom sete som zahral dobrú loptičku úderom pomedzi nohy. Zopakovať by som to už nedokázal. Na moje pomery som odohral kvalitný zápas.“

Federer mal prudký nástup, výborne servoval. V prvom sete viedol 4:1 a v druhom 4:0. Vzrušenie v zaplnenom 14-tisícovom kotle nastalo hneď na začiatku tretieho setu, keď si Hrbatý podržal podanie a jediný raz v stretnutí viedol. Favorit však vzápätí ukázal, kto je pánom na dvorci - získal päť gemov za sebou.

Federer znížil bilanciu na 1:2

Za stavu 5:2 v treťom sete urobil Hrbatý pri výmene strán v tenise čosi neobvyklé. Nesadol si na svoju lavičku, ale zamieril k Federerovi.

„Vravel som si, že je to zrejme moja posledná príležitosť krátko sa s ním porozprávať na kurte. Ďalšia už zrejme nepríde,“ vravel tridsiatnik, ktorý už nepredpokladá, že by sa po zranení vrátil do svetovej špičky. „Sedeli sme bok po boku a Rogerovi som povedal, že je pre mňa cťou, keď mám takého dobrého kamaráta. On odpovedal v podobnom duchu. Diváci vycítili naše priateľstvo a bavili sa s nami. Ozval sa silný potlesk.“

Potom Federer pri svojom podaní zápas ukončil. Vo Wimbledone vyhral už 36. zápas za sebou a 60. celkovo na tráve. Favorit sa na začiatok turnaja dobre rozohral, bilanciu s Hrbatým znížil na 1:2.

Náš tenista hral vo wimbledonskej dvojhre 12. raz za sebou, odnáša si prémiu 10 250 libier (vyše 393-tisíc korún).

„Rád by som sa sem ešte vrátil, ale viem ja, čo bude s mojou rukou takto o rok?“ pýtal sa Hrbatý.

Tráva je pomalšia, ako bola

Dominik vo Wimbledone už raz na centrálnom dvorci hral, v roku 1998 podľahol v 1. kole v troch setoch neskoršiemu víťazovi Petovi Samprasovi.

„Na ten duel s Američanom si už nepamätám. Pri súboji s Rogerom mi však napadlo, že pred desiatimi rokmi bola tráva na centrálnom dvorci podstatne rýchlejšia,“ porovnával Hrbatý. „Za týchto okolností stúpajú šance Španiela Nadala či Srba Djokoviča, ale ja stále verím Federerovi.“

Súvisiace články