Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Kam kráča bardejovská atletika

Tlačovka na Komenského. Vedenie zväzu odpovedalo na otázky novinárov, ale aj bardejovských atlétov. (Autor: mh)
Juraj Ščerbík|Publikované 23. máj 2018 o 22:00

Prezident atletického zväzu: Infraštruktúra je najhoršia práve na východe.

BARDEJOV. V meste po druhý raz v histórií zasadalo predsedníctvo Slovenského atletického zväzu.

V priebehu 70. a 80. rokov minulého storočia sa na mestskom všešportovom štadióne uskutočnilo niekoľko vrcholových atletických šampionátov.

Samozrejmosť boli okresné či regionálne majstrovstvá jednotlivcov i družstiev.

Nechýbali majstrovstvá Česko-Slovenska i majstrovstvá Slovenska. Stretla sa tu aj zväzová generalita.

Škvarová dráha dožila

Po niekoľkých revitalizáciách bolo isté, že škvarová 6-prúdová dráha so skokanskými sektormi je po 50 rokoch čoraz viac prašná a nevyhovujúca. Reálna bola rekonštrukcia s tartanovými povrchmi.

Tento projekt schválilo aj mestské zastupiteľstvo s podporou samosprávy, kraja i zväzu. Obrat nastal po zmene názoru mestských poslancov i kompetentných.

Lenže biznis je silnejší a vláda SR na rekonštrukciu dala 750-tisíc eur s podmienkou, že mesto pridá ďalší viac ako milión.

No bez atletických sektorov, s čím nesúhlasil atletický oddiel Partizán Bardejov, ale ani Slovenský atletický zväz.

Nedostatok športovísk

V ostatnom období na území mesta zaniklo niekoľko priestorov na športovanie všetkých vekových kategórií.

Najmä školskej mládeži výrazne chýbajú opustená telocvičňa i spoločenská sála kamenného Centra voľného času a hlavne atletický štadión.

V neposlednom rade je to aj turisticko-športový okruh okolo Tople, v žalostnom stave sú ihriská pri základných i stredných školách, ktoré by mali slúžiť aj občanom.

Tie by mali byť motivujúcimi priestormi nielen pre samotných žiakov, ale najmä pre učiteľov, trénerov, cvičiteľov, rodičov.

Stav nie je dobrý

V priestoroch Základnej školy na Komenského ulici sa uskutočnilo výjazdové pracovné zasadnutie výkonného výboru Slovenského atletického zväzu.

Jeho predseda, bývalý úspešný reprezentant v chôdzi, desiaty na majstrovstvách sveta, viceprezident Slovenského olympijského výboru Peter Korčok, pomenoval podmienky bez servítky.

V predvečer zasadnutia sa členovia výboru na radnici stretli s primátorom Borisom Hanuščakom.

„Našou ambíciou je stretávať sa so zástupcami klubov a bývalými športovcami, ktorých atletika zaujíma. Prišli sme aj do Bardejova. Keďže Zoran Kollarovič je náš člen exekutívy zväzu, donedávna bývalý predseda Východoslovenskej oblasti zväzu. Chceli sme vidieť, v akých podmienkach sa tu atletika robí. Stretli sme aj so zástupcami miestnej samosprávy a rokovali aj o možnostiach zlepšenia. Atletika je kráľovná športu, no cítime, že máme množstvo problémov. Keďže zo strany štátu nie je žiadna výzva na podporu atletiky. Nie je tu iná, ako len na futbal. Snažíme sa pomôcť nielen revitalizovať atletickú štruktúru, no aj výstavbu nových 400-metrových dráh. Máme desať atletických štadiónov, no je to veľmi málo v porovnaní so susednými štátmi. Práve na východnom Slovensku je situácia najhoršia. Nie je to v našej moci. Je to otázka na vládu a samosprávy. Preto sme sa stretli aj s primátorom mesta, lebo 3. júla tu bude rokovanie vlády. Spoločnými silami by sme projekt mohli presadiť. Slovná podpora tu je, treba popracovať na všetkých úrovniach. Športovanie detí a mládeže je verejným záujmom. Atletika je druhý najväčší zväz. Aj ďalšie mestá majú záujem budovať dráhy a finančne do toho vstúpiť. Samy však toho nie sú schopné.“

Nie sme politici

V regióne sú mnohé športoviská už v dôchodkovom veku. Mladé generácie sa ocitli v marazme, lepšie podmienky sú takmer za horizontom.

„My nie sme politici, rozhodujeme len o rozpočte, ktorý máme v kapitole nášho zväzu. Dokážeme niečo vygenerovať aj z privátnej sféry. Keď sme nastúpili do vedenia slovenskej atletiky, podporili sme niekoľko štadiónov. Naším vkladom bolo vypracovanie projektovej dokumentácie. Presvedčili sme samosprávy. Tak vybudovali dráhu v Kysuckom Novom Meste, Skalici, podarí sa to aj zrejme sj vo Zvolene. Nastal čas, aby sa viac podporil tento šport,“ zvýraznil Korčok.

Bardejovčania v reprezentácii

Od roku 1950 sa v reprezentácii Československa predstavilo z Bardejova niekoľko výrazných jednotlivcov.

Z plejády špičkových atlétov pripomenieme takých ako Kovalčin, Holtman, Podhájecký, Savčinský, Reviľáková, Demský Rybár, Zajac, Gužíková, Doroš, Petnuchová či Evin. Reprezentačný tréner Martin Pupiš pripomenul aj tých súčasných.

„Pripomeniem to, čo dala vaša atletika tej našej, slovenskej. Pred tromi rokmi v mimoriadne úspešnom vystúpení skákala Zuzana Karaffová, Júlia Kočárová bola na ME do 23 rokov. Verím, že aj na blížiacich sa ME nás budú reprezentovať Veronika Kaňuchová a vytrvalec Tibor Sahajda. Chceme získať medailu i ďalšie minimálne tri umiestnenia do ôsmeho miesta. Bardejovská atletika má bohatú históriu, je to pre nás veľmi dôležitý región.“

Primátor opäť sľuboval

Predseda Školského športového klubu JAK Bardejov, tréner a učiteľ telesnej výchovy Zoran Kollarovič, už niekoľko rokov očakáva, že pre školský šport nastanú lepšie časy.

„Na stretnutí s primátorom sme predložili naše podmienky. Verím, že to, o čom sme hovorili, sa bude časom realizovať. Prioritou zväzu sú 400-metrové dráhy, k tomu bude smerovať aj projekt. Ak budú usporiadané pozemky pri priemyslovke a gymnáziu, tak by sa tam mohlo stavať. Primátor prisľúbil, že keby sa to nevydarilo, budú hľadať druhú mestskú lokalitu. V našej škole máme jediný slušný školský areál. Na rekonštrukciu sme od ministerstva školstva nedostali žiadnu odozvu.“

Pomoc sa zlepšuje

Pre kluby a trénerov nie je jednoduché zabezpečiť prípravu a účasť na pretekoch. Zväzový šéf ale hovorí o zlepšení.

„Podpora výrazne narastá s rozpočtom zväzu. Tento rok rozdelíme 343-tisíc eur. Pred dvomi rokmi to bolo stotisíc. Máme adresnú pomoc, ktorú spolu s opatreniami vylepšujeme. Za našu spoločenskú zodpovednosť sme si zobrali, že o naše deti sa musí niekto starať. Robíme to nie preto, že všetci budú atléti, Niektorí sa vrátia. Príkladom, že aj z iných športov prichádzajú deti do atletiky, je napríklad Ján Volko. Samozrejme, je to aj o odchode z atletiky. No stále sme základným športom.“

Školský šport

Reprezentačný tréner Pupiš upriamil pozornosť aj na školy.

„Na stredných školách je problém v tom, že v minulosti bolo všetko zamerané na športové gymnáziá, ktoré pripravovali na štúdium telesnej výchovy. Bol to dobrý smer, ale z hľadiska vrcholového športu to dobre vôbec nebolo. Podpora školského športu je dnes minimálna. Stačí sa pozrieť na infraštruktúru. V minulosti učiteľ chodil so žiakmi na súťaže, dnes nie je motivovaný, naopak. Dožíva generácia starších učiteľov. Súčasným absolventom ani nenapadne, aby zobrali niekoho na súťaž. No sú aj svetlé príklady. Na revitalizáciu športového areálu ZŠ na Komenského ulici je potrebných okolo stotisíc eur, čo je zanedbateľná suma.“

O nadstavbe ťažko hovoriť

Školské športové ihriská v meste i okrese už ani sčasti neslúžia svojmu poslaniu.

Kompetentní mestskí, krajskí i slovenskí poslanci majú skôr záujmy o finančne lukratívnejšie školské pomôcky.

Riaditeľ školy Ján Mika pre Bardejovskú televíziu zvýraznil význam športových tried už od 1. ročníka.

„Na 2. stupni sa venujeme viac atletike, no v týchto podmienkach je to čoraz ťažšie. Škvara sa už nevyrába, nevieme to rekonštruovať. Jediná náhrada je tartan, aspoň 250 m dĺžka. Zriaďovateľ nemá na to prostriedky. Je tu veľa havarijných stavov. V takýchto podmienkach sa dlhodobo pokračovať nedá.“

Demský: Nedohodli nič

Reakcie domácich matadorov na stretnutí boli jednoznačné. Predsa len čakali lepší verdikt stretnutia s mestom i zasadnutia zväzu. Popredný bežec Anton Makara sa toho nedočkal.

„Pred štyrmi rokmi mi primátor sľúbil, že do troch, štyroch rokov tu bude dráha. To povedal aj ďalším oceneným atlétom.“

Ivan Demský, bývalý reprezentant a prvý tréner Sahajdu, bol po stredajšej tlačovej besede vedenia Slovenského atletického zväzu na ZŠ na Komenského ulici zjavne sklamaný.

„Konkrétne nič nedojednali. Zase sú to len sľuby. Školský šport na ZŠ vidím ešte ako progresívny. Všetci sa snažia, deti majú záujem. No najmä stredné školy je treba viac motivovať a podporiť.“

Pridala sa aj šesťnásobná víťazka košického maratónu a majsterka SR Ingrid Petnuchová.

„Zväz asi robí maximum, aby sa u nás dráha postavila. Verím, že mesto sa k tomu nepostaví záporne. Myslím si, že šport v školách môže momentálne len ťažko hľadať talenty a budúcich reprezentantov.“

Autor: Juraj Ščerbík

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.