Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Kaliská venuje medailu nebohému otcovi

Sportnet|19. aug 2004 o 00:00

V tomto ani dlhom minulom storočí sa na Slovensku nenarodila iná žena, ktorú ozdobili olympijským zlatom. Kajakárka ELENA KALISKÁ (32) sa po svojom životnom športovom triumfe na brehu kanála Helleniko včera nerozplývala v eufórii, nechala dosýta vyplaka

Elena Kaliská s prvou zlatou olympijskou medailou slovenskej športovkyne. FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA

ť svojho trénera Petra Mráza. Elena prežívala skromnú tichú radosť, pozerala sa niekam ďaleko. Hlas sa jej zatriasol až po otázke, komu venuje medailu. "Dala by som ju otcovi," pošepla. František Kaliský bol vodák telom aj dušou. Už nežije. Počas olympiády v Sydney 2000 ešte spolu s dcérou smútil z jej nešťastného ťuku, ktorý ju odsunul na smoliarske štvrté miesto. O rok podľahol zákernej rakovine.

Aké bolo ráno prvej slovenskej olympijskej víťazky?

"Nevnímala som to ako deň D. O to som šťastnejšia, že to platí teraz. Vždy som verila, že po rokoch sa životného úspechu dočkám aj ja. Je tu, ďakujem najbližším, čo mi pomohli. Mame, bratovi, druhým rodičom Žilinčanovcom (manželský pár lekárov, s ktorými rodina Kaliských vo Zvolene susedí, pozn. red.), trénerovi Petrovi Mrázovi. Ten si so mnou užil svoje. Ale obom nám išlo o takúto veľkú vec."

Aké bolo ráno prvej slovenskej olympijskej víťazky?

Nevnímala som to ako deň D. O to som šťastnejšia, že to platí teraz. Vždy som verila, že po rokoch sa životného úspechu dočkám aj ja. Je tu, ďakujem najbližším, čo mi pomohli. Mame, bratovi, druhým rodičom Žilinčanovcom (manželský pár lekárov, s ktorými rodina Kaliských vo Zvolene susedí, pozn. red.), trénerovi Petrovi Mrázovi. Ten si so mnou užil svoje. Ale obom nám išlo o takúto veľkú vec.


Aký bol prvý pocit olympijskej víťazky?

Najprv som si to radšej overila pohľadom na výsledkovú tabuľu. Potom nádhera, na ktorú slová nestačia.


V tejto sezóne ste suverénne vyhrali Svetový pohár, tesne pred olympiádou ste sa dostali do nevďačnej roly favoritky.

Vždy som sa bránila tomuto slovu. Pre mňa bola najväčšou favoritkou stále moja skúsenejšia priateľka Štěpánka Hilgertová z Česka. Vyhrala predchádzajúce dve olympiády, vie sa vypnúť k vrcholnému výkonu v pravý čas. Okrem nej mohli vyhrať ďalšie tri pretekárky.


Vyhrali ste obe jazdy, sekundový náskok z prvej - semifinálovej - ste vo finále ešte zveľadili na úctyhodných 4,53 sekundy. Pocit dokonalosti?

Na to som nemyslela. Hlavným mojím cieľom bolo neurobiť nejakú kardinálnu hlúposť, hrubú chybu. Toho som si v minulosti užila dosť. Táto trať má množstvo nástrah. Rešpekt z nej mali všetky dievčatá. V prvej som išla logicky trochu opatrnejšie, v druhej som si už viac verila. I keď medzi sedemnástou a osemnástou bránkou som trochu chybovala.


Žiadna narážka na vek, ale bude vás baviť ešte drieť ďalej?

Keď bude slúžiť zdravie, určite. Vezmite si Štěpy, má tridsaťšesť. Lenže ja som až teraz okúsila, ako chutí veľký úspech. Náramne.


Profil Eleny Kaliskej

Disciplína: K1

Dátum narodenia: 19. 1. 1972

Klub: AŠK KTK Dukla Liptovský Mikuláš

Tréner: Peter Mráz

Doterajšie štarty na OH: 1996 Atlanta - 19. miesto, 2000 Sydney - 4. miesto, 2004 Atény - 1. miesto

Najväčšie úspechy: OH 2004 - 1. miesto, MS 1999 - 6. miesto v K1, 4. miesto v 3xK1, MS 2002 - 4. miesto v CxK1, štvornásobná majsterka Európy (1998, 2002, 2004 v K1 a ME 2000 v 3xK1), štvornásobná celková víťazka Svetového pohára (2000, 2001, 2003, 2004).

Súvisiace články