Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Kaliská hrala inú ligu, Mráz plače pri každom víťazstve

TASR|18. aug 2004 o 16:55

Helliniko 18. augusta (TASR) - Už keď sa ráno Elena Kaliská v olympijskej dedine prebrala, vedela, že bude oslavovať. To, že to nebudú len meniny, zistila ...

Helliniko 18. augusta (TASR) - Už keď sa ráno Elena Kaliská v olympijskej dedine prebrala, vedela, že bude oslavovať. To, že to nebudú len meniny, zistila v cieli pretekov K1 v areáli Helliniko, keď po kiksoch jej najvážnejších súperiek vyrážala do finále s veľmi sľubným náskokom. Aj keby však súperky vážne nechybili, v porovnaní s výkonom Kaliskej pôsobili ako druholigistky.

Tréner Peter Mráz bol v zlatých predpovediach odvážnejší. "Už ako štartovala, som vedel, že jej čas bude určite pod 110 sekúnd. To by musela ísť hrozne zle a už by jej to mohlo ujsť iba ak by spravila nejakého eskimáka alebo päťdesiatku ako Gaba Stacherová," tvrdil po pretekoch hrdý tréner o svojej zverenkyni. "Na túto chvíľu som čakal dvanásť rokov," neubránil sa slzám dojatia skrytým za slnečnými okuliarmi Mráz a ospravedlňoval sa slovami: "Slzy sú u mňa stále. Po každom víťazstve, ktoré Elena tento rok dosiahla boli slzy. Asi mám príliš veľké emócie."

K plaču z radosti mala blízko aj prvá slovenská olympijská šampiónka. "Určite toto je najkrajší darček k meninám... Prvý pocit bola radosť z víťazstva a úprimne povediac z takého nečakaného. Som veľmi rada, že som dosiahla tento úspech a myslím si, že ak by mi zdravie ešte slúžilo, tak by som ešte rada ďalej pokračovala."

Do plaču sa v cieli pustila i jej krajanka Gabriela Stacherová, no z úplne iných dôvodov. V prvej jazde zaváhala pred osemnástou bránkou, v druhej ju o lepšie umiestenie obral nečakaný eskimák o bránku vyššie, ktorý rozhodcovia započítali ako minutie bránky a "odmenili" 50 sekundami. "Až po tú sedemnástku sa mi išlo vynikajúco a potom jedna blbosť ako vždy v poslednej dobe a zase je to všetko v háji."

Pred Kaliskej výkonom zložila pochvalu i dvojnásobná olympijská víťazka v tejto disciplíne Češka Štěpánka Hilgertová, ktorej preteky vôbec nevyšli a nedostala sa ani na stupeň víťazov. "Kondícia, technika, pevné nervy a šťastie - tieto štyri veci v kombinácii rozhodujú pri každých pretekoch v slalome a keď sa zídu, tak je z toho výsledok ako predviedla dnes Elena a ako som ja jazdila v minulých rokoch."

Súvisiace články