Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

K pohárovému postupu chýbal Prešovu krôčik

Prečo nás tak trestáš? Čo sme komu spravili? Akoby sa spytoval jeden z najlepších na ihrisku, P. Tumidalský. (Autor: Veronika Janušková)
Sportnet|Publikované 22. feb 2010 o 00:00

Tatran Prešov siahal na štvrťfinále druhej najvýznamnejšej európskej súťaže Pohára EHF. Cestu však prešovským hádzanárom zahatal víťaz Ligy majstrov spred šiestich rokov.

Pred štyrmi rokmi sa slovenský majster prepracoval do štvrťfinále Pohára víťazov pohárov. V tomto roku siahal Tatran Prešov na štvrťfinále druhej najvýznamnejšej európskej súťaže Pohára EHF. Cestu však prešovským hádzanárom zahatal víťaz Ligy majstrov spred šiestich rokov.

PREŠOV. Slovenský hádzanársky šampión však krajinu pod Tatrami reprezentoval dôstojne. K postupu do piateho kola cez favorizovaný slovinský RK Celje Pivovarna Laško, nabitý hráčmi svetovej extratriedy, mal skutočne blízko. V Celje viedol Prešov desať minút pred koncom o gól. Prehral o tri. Doma šesť minút pred záverom vyhrával o dva. Prehral o jeden.

Nie mužstvo, Štochl ich porazil

Tak ako v Celje sa zase rozhodovalo v samom závere. Koncovky duelov Prešovčanom nevyšli. V Slovinsku ich do kolien dostalo oslabenie o dvoch vylúčených hráčov. Na Slovensku zahodené vyložené šance, nepremenené sedmičky. Ak by hráči Tatrana z nich vyťažili aspoň časť, šli do vedenia o tri góly, mohli sa radovať. V Celje dal Prešov 32 gólov, hostia v Tatran handball aréne na taký počet mali mizivú šancu, a tak by rozhodoval väčší počet dosiahnutých gólov na súperovom ihrisku. Žiaľ, Tatran Prešov nechal medzi žrďami vyniknúť svojho niekdajšieho gólmana.

"Ozaj nám chýbalo málo, jediný krôčik, jeden gól navyše," smutne konštatoval po úchvatnej hádzanárskej bitke nehrajúci pivot Tatrana Tomáš Mažár. "Dnes nás neporazilo Celje, ale nielen podľa mňa, brankár Pivovarny Laško R. Štochl. Naši chlapci, hoci nie kompletní, boli lepší, siahli na dno svojich síl a za takto výkon, myslím si, že zaslúžili postúpiť oni."

Súpera zlomili, ale nedorazili

Prešovčania po zdravotných i administratívnych peripetiách nemohli využiť najúdernejší spojkový rad. Radčenko, Huňady nedoliečení, Menkovič na štvrté kolo nevybavený, na poslednom tréningu k tomu s podvrtnutým členkom v Celje šesťgólový Mazúr. A tak hlavná ťarcha ostala na skúsenom Petrovi Tumidalskom. Aj on hral ako o život, nadrel sa, burcoval, dal šesť gólov.

"Bezprostredné pocity sú teraz hrozné," netajil na palubovke po urputnom boji druhý najlepší strelec domácich v odvete. "Na začiatku nám súper ušiel. Stálo nás to veľmi veľa síl, ale dotiahli sme sa. Šli sme viackrát aj do dvojgólového vedenia. Dovolím si tvrdiť, že Celje sme mali, takpovediac, už na lopate. Asi naše menšie skúsenosti, nepremenené šance v závere, nakoniec rozhodli. Už ma to štve. S nie jedným silným európskym mužstvom sme mali blízko k úspechom s veľkými mužstvami. Stále sa však musíme baviť o tom povestnom krôčiku. V porovnaní s najsilnejšími, ho ešte nevieme spraviť. Nedokážeme nalomeného súpera zlomiť tak, aby sme ho úplne dorazili. Celje bolo "hrateľné", mali sme naň. Všetkých nás to mrzí, že sme cez neho neprešli."

Mali by mu bozkať ruky i nohy

Podobný názor zdieľali aj ďalší prešovskí hádzanári. "Nehrali sme v kompletnej zostave, ale pred vypredaným hľadiskom sme sa postarali o hádzanársku drámu. Pred koncom sme neraz viedli o dva góly. Záver nebol podľa mňa ani tak o psychike, ako skôr o športovom šťastí. Ak by R. Štochl nebol chytil dve-tri naše gólové šance, tak postúpime my," tvrdil v zápase deväťgólový krídelník Tatrana Prešov Radoslav Antl. "Slovinské mužstvo môže bozkať ruky i nohy svojmu brankárovi. On to všetko rozhodol."

Skvelými zákrokmi sa však prezentoval aj prešovský gólman Jakub Krupa, ktorý po zápase vravel. "Aj ja tvrdím, že na postup cez Celje sme mali. Proti nám však hrali všakovaké okolnosti. V Slovinsku vylúčenia, doma trebárs nepremenené príležitosti. Všetci sme bojovali, myslím, bol to do konca napínavý súboj. Brankár hostí toho chytil viac ako ja, takže i to v konečnom dôsledku zavážilo."

Peter Dudáš, tentoraz aj v póze "útočného" pivota, pridal sa názorom. "Verte, strašne ma mrzí tých pár mojich nepremenených šancí. Pri ďalších som bol faulovaný a boli z toho sedmičky. Nevyhováram sa, z pozícií, v akých som bol, treba dávať góly. Aj ja musím uznať, že brankár Štochl bol našou najväčšou prekážkou. Čistých šancí sme zahodili viac ako súper, preto ostávame pred štvrťfinálovými bránami."

Mienka trénera

Rastislav Trtík (Tatran Prešov): "Pred zápasom sme mali oprávnené obavy. Nemohli rátať s pivotom T. Mažárom dištancovaným po vylúčení v Celje, ani zraneným Mazúrom. Ďalší zase neboli stopercentne zdravotne v poriadku a do hry šli len so sebazaprením. To všetko malo vplyv na dianie na palubovke. Výborný zápas mohol však dopadnúť aj celkom inak. To by sme však nesmeli pozahadzovať množstvo vyložených šancí a štyri sedmičky. Mužstvu ďakujem za bojovnosť a divákom za podporu v hľadisku."

Zvonimir Serdarušič (RK Celje): "O osude zápasu rozhodla v prvom rade naša kvalitná defenzíva na čele s výborným brankárom R. Štochlom."

Prešov - Celje 25:26 (9:12)

Tatran Prešov to mal pred odvetou dobre naštartované. V Slovinsku prehral iba o tri góly, čo slovenskému majstrovi dávalo reálne šance na postup do štvrťfinále druhej najvýznamnejšej európskej súťaže hádzanárov Pohára EHF. Mužstvo z prešovskej Tatran handball arény (THA) sa však pred zápasom sezóny citeľne oslabilo.

Hrať nesmeli potrestaný T. Mažár a deň pred zápasom zranený Mazúr, ani na pohárovú súpisku nedopísaný Menkovič. S veľkým sebazaprením po zraneniach nastúpili Huňady, Radčenko a Mi. Urban. Hoci Tatran nenastúpil do zápasu najlepšie a v podstate celý polčas len doťahoval až štvorgólový náskok súpera, bojoval zo všetkých síl. THA, ktorá praskala vo švíkoch, hnala Prešovčanov a tí po prestávke privodili obrat. Šnúrou piatich gólov šli v 36. min. do vedenia 13:12. Favorit však potvrdzoval svoju silu. So skvelým brankárom držal stále krok. Domáci štyrikrát odskočili na rozdiel dvoch gólov (19:17, 20:18, 23:21 a v 56. minúte na 24:22). Nuž a práve štyri minúty pred koncom sa vlastne rozhodlo o osude stretnutia i postupujúcom do 5. kola Pohára EHF. Nepremenený pokutový hod (celkovo 4 !), zahodené vyložené šance spôsobili, že Celje sa napokon radovalo z tesnej výhry i postupu.

Štatistika

Prešov: Krupa, Popčák - Marušák, Huňady 3/1, Mi. Urban 3, Geci 1, Kristopans, Babjak, Radčenko, Bujdoš, Tumidalský 6, Mikéci 2, Antl 9/3, Dudáš 1.

RK Celje: R. Štochl - Rezar - Vugrinec 4, Pajovič 4, Razgor 2/1, Toskič 4, Lapanje, Kojič 2, Kozlina, Koljanin 2, Kokšarov 1/1, Zorman 5, Dačevič 2.

Pokutové hody: 8/4 - 2/2. Vylúčení: 3 - 4. ČK: Kokšarov (Celje za tri vylúčenia). Rozhodovali: Togstad a Kristiansen (obaja Nórsko). Divákov: 1 800 (vypredané).

leš

Súvisiace články