Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

K incidentu na Kovstave sa vyjadria noví svedkovia

Sportnet|Publikované 28. nov 2005 o 23:00

Rožňava - Futbalová jeseň sa už na okresných trávnikoch skončila, no Disciplinárna komisia (DK) ObFZ bude mať prácu aj deň po Mikuláši. Vedenie

Baníka Rakovnica totiž podalo odvolanie proti verdiktu DK. Za inzultáciu v zápase II. triedy Kovstav - Rakovnica dostali trest vo forme finančnej pokuty 5000 korún, zápas bol kontumovaný a po skončení sezóny sa Rakovníčanom odrátajú tri body. Do novej roviny však tento prípad stavia aj skutočnosť, že pred necelými dvoma týždňami mal byť rozhodca Danko fyzicky napadnutý hráčom Rakovnice.

"K podaniu odvolania nás viedol priebeh zápasu, v ktorom výkon rozhodcu nezodpovedal požiadavkám," povedal predseda Baníka Rakovnica Milan Birka a dodal, "nespokojní s rozhodcom boli aj postranní laici, z ktorých jeden aj odhodil zástavku a odišiel." Jeho slová o laikoch potvrdil aj tajomník Kovstavu Karol Piater. K samotnej inzultácii sa M. Birka vyjadril len krátko. "Videl ju len rozhodca," podotkol. Iný názor však má K. Piater. "Naši striedajúci hráči boli práve za bránkou, blízko incidentu a videli, že hráč Rakovnice rozhodcu kopol," uviedol. On sám však stál ďalej, takže dobre nevidel, čo sa stalo. "Úder rukou zbadáte skôr, ako kopnutie, ktoré je vidieť z diaľky len ťažko. V tomto zápase vlastne nešlo o nič, aj preto nerozumiem tomu, prečo to urobili," povedal. Sám rozhodca Danko nám pred časom povedal, že jasne videl, kto ho kopol. "Bol to Ľubo Sedlák."

Na prvom zasadnutí DK 9. 11. 2005 k prípadu, kde sa rozhodovalo o treste pre Rakovnicu nedošlo k priamej konfrontácii medzi všetkými aktérmi. "Delegát stretnutia Štefan Máté nemohol prísť, pretože bol v kúpeľoch, rozhodca Ján Danko prišiel skôr zo súkromných dôvodov. Povedal nám, čo sa stalo a odišiel. Prítomní tak boli len zástupcovia oboch klubov. Hodnoverné vyjadrenia sme však mali," povedal predseda DK Ján Šmelko. No potom prišli vyjadrenia J. Danka v našom denníku k zápasu Betliar - Plešivec, čo podľa J. Šmelka naštrbilo jeho dôveryhodnosť. "Opätovné zasadnutie DK je zvolané na základe odvolania Rakovnice," priblížil. Pozvaní sú všetci aktéri. "Výsledok bude záležať od toho, ako dopadne konfrontácia. Majú prísť aj ďalší svedkovia," povedal J. Šmelko. Čo si od odvolania sľubuje predseda Baníka M. Birka? "Verím, že DK zohľadní naše pripomienky a zápas sa bude opakovať," uviedol.

Celý prípad však má pravdepodobne ďalšie pokračovanie. V piatok 18. 11. mal byť rozhodca Danko na rožňavskom trhovisku fyzicky napadnutý hráčom Rakovnice. S rozhodcom, ktorý je na maródke sa nám nepodarilo skontaktovať. K prípadu sa nám vyjadril sekretár ObFZ Dušan Pollák. "Ján Danko prišiel na zväz v sprievode polície. Mal zakrvavenú tvár. Povedal, že ho napadol hráč Rakovnice. Nevedel meno, ale spomínal si, že mu dal žltú kartu, tak sa prišiel pozrieť do zápisu," povedal D. Pollák. Predseda Baníka Rakovnica o napadnutí nevedel. V súvislosti s fyzickými útokmi chce sekretár ObFZ predniesť príspevok na blížiacej sa januárovej konferencii ObFZ v Rožňave.

Zdá sa teda, že problémy z futbalových ihrísk sa prenášajú aj do bežného života a dochádza k "vyrovnávaniu účtov". Môže voči tomu niečo robiť DK? "Z nášho hľadiska sa nedá robiť nič, pretože DK rozhoduje len o veciach, ktoré sa stali počas zápasu alebo tesne po ňom. Nemáme nijakú právomoc a právo nikoho postihovať. Tieto veci treba riešiť v občiansko-právnych sporoch," povedal J. Šmelko. "Nie je to normálne. Nikto si to nemôže dovoliť. Veď ide o ublíženie na zdraví. Nepatrí to k športu," povedal K. Piater.

Snaha Baníka Rakovnica o znovuotvorení problému inzultácie je pochopiteľná aj z finančnej stránky. Jediným sponzorom klubu je obecný úrad, ktorý im prispieva sumou 20 000 tisíc korún na rok. V tomto roku to bolo o štyri tisíc viac, pretože sa II. trieda rozšírila na 15 mužstiev. No aj tak pokuta výrazne zasiahne do rozpočtu klubu.

Pre úplnosť si ešte pripomeňme, čo sa vlastne na Kovstave stalo. V 65. min. hlavný rozhodca odpískal pokutový kop v prospech domácich. Hráči hostí ho obklopili a jeden z nich ho mal kopnúť, načo rozhodca ukončil stretnutie. Podľa rozhodcu Danka to bol L. Sedlák. Ten však tvrdil, že nič také neurobil.

NAPÍŠTE NÁM

Vážení priaznivci futbalu a čitatelia Gemerského denníka KORZÁR, rozhodca ObFZ bol niekoľko týždňov po zápase napadnutý hráčom. Zdá sa, že to bolo v súvislosti so stretnutím, ktoré predčasne ukončil kvôli inzultácii. Radi by sme poznali aj váš názor na túto skutočnosť. Na našich stránkach by sme chceli týmto spôsobom otvoriť diskusiu na túto tému. Svoje postrehy, samozrejme bez vulgarizmov a osočovania, môžete posielať sms-kou na číslo redakčného mobilu 0905600058, na mailovú adresu peter.podolinskykorzar.sk alebo písomne na adresu našej redakcie na Námestí baníkov 1 v Rožňave. Na obálku napíšte "Futbal". Postupne ich budeme uverejňovať. Tešíme sa na Vaše ohlasy. (pp)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.