Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

K favoritom na Jahodnej patria Drotár aj Béreš ml.

Sportnet|Publikované 29. máj 2014 o 22:00

Slovenský šampionát automobilov do vrchu pokračuje štvrtým podujatím Moris Cup Jahodná už počas najbližšieho víkendu.

Slovenský šampionát automobilov do vrchu pokračuje štvrtým podujatím Moris Cup Jahodná už počas najbližšieho víkendu (31. 5. – 1. 6). Pozornosť priaznivcov a fanúšikov PAV sa sústredí na východ Slovenska, kde po oba súťažné dni budú jazdci bojovať na trati z Čermeľského údolia na kopec Jahodná.

KOŠICE. Výsledky z tejto trate sa budú zaratúvať hneď do piatich seriálov – dvoch FIA, MSR, GSMP a SKP.

Premenené na drobné - FIA majstrovstiev historických automobilov do vrchu (HHCC), FIA Internacional Hill Climb Cup (IHCC), majstrovstiev Slovenka, majstrovstiev Poľska a Slovenského kopcového pohára.

Podobne ako po iné roky, aj tentoraz je štartové pole pestré a prihlásených je 104 jazdcov zo šiestich krajín - Poľska, Česka, Rakúska, Chorvátska, Talianska a Slovenska, pričom nik nechýba zo špičky jednotlivých tried. Európsky punc Moris Cup Jahodná dáva seriál FIA historických vozidiel, ktorý je už niekoľko rokov pevnou súčasťou podujatia.

V tomto roku o body do tohto seriálu bude bojovať 12 jazdcov, medzi ktorými je aj minuloročný majster Európy HHCC Talian Umberto Bonuci, ktorý sa predstaví na Oselle PA9/90. V tejto kategórii má Slovensko tri želiezka v ohni – Jaroslava Baráneka (Ferrari 308 GT4 Dino), Františka Kmeťa (Metalex MTX 1-03) a Františka Oravca (Škoda 130 RS).

V tejto kategórii uvidíme na štarte viaceré značky áut, avšak tie majú FIA preukaz historického vozidla. V národných šampionátoch môžu byť povolené rôzne výnimky pre náhradné diely. Priaznivci sa môžu tešiť na hlavný chod MSR, GSMP a IHCC.

V štartovom poli nechýba Čech Václav Janík na Lole B02/50, Igor Drotár na Škode Fabia WRC, Jozef Béreš ml. na Subaru Impreza WRX či Poliak Tomasz Nagórski. Traťový rekord drží Jaro Krajčí s časom 1:48,440 min., avšak v tomto ročníku tento skúsený jazdec bude chýbať, no iste tento rekord sa pokúsi atakovať Václav Janík.

V slovenskom kopcovom pohári sa predstaví 20 jazdcov, ktorí budú mať štartové čísla od 911 po 999 a štartovať budú medzi prvými.

Súťaž na východe Slovenska je z roka na rok populárnejšia medzi jazdcami, každoročne ju navštívi aj veľké množstvo divákov. Organizátori dávajú maximálny dôraz na ich bezpečnosť a snažia sa pre nich pripraviť divácky zaujímavé miesta, odkiaľ môžu sledovať dianie na trati, aby zbytočne nevstupovali do miest, kde je zakázaný vstup. Apelujú aj na správanie sa priaznivcov tohto športu pri trati, aby rešpektovali pokyny traťových komisárov a chovali sa ohľaduplne aj k prírode. Iste to pridá aj na pohode jazdcov, ktorí sa budú môcť plne sústrediť na boje o cenné sekundy na takmer päťkilometrovej trati.
Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.