Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Juventus - malý špitál, veľká škvrna

_novy|29. nov 2004 o 00:00

Starej dáme vytiahli starý hriech: vo svojom najlepšom veku dopovala.

Odsúdený lekár Riccardo Agricola (na menšej fotografii) a oslobodený generálny manažér Juventusu Turín Antonio Giraudo (uprostred veľkej) v spoločnosti obhajcov klubu v súdnom procese. FOTO - REUTERS

Starej dáme vytiahli starý hriech: vo svojom najlepšom veku dopovala. Riccarda Agricolu, lekára futbalového Juventusu Turín v rokoch 1994-98, poslal v piatok turínsky sudca Giuseppe Casalbore na 22 mesiacov do väzenia za to, že hráčom jedného z najslávnejších klubov sveta dlhodobo dával zakázané látky a dopúšťal sa "športového podvodu".

"Skončilo sa to remízou," zľahčovali verdikt obhajcovia Juventusu, poukazujúc na to, že ďalší obvinený, generálny manažér klubu Antonio Giraudo, ktorý na nákup dopingových prostriedkov vyčleňoval financie, vyviazol bez trestu. Svetové médiá však píšu o tvrdom údere pre slávny klub a veľkej škvrne na jeho triumfe v Lige majstrov a troch tituloch talianskeho majstra, ktoré za Agricolovho pôsobenia dosiahol.

"Je to veľké víťazstvo štátneho zástupcu Raffaela Guariniella," konštatuje nemecká agentúra DPA. Ten po vynesení rozsudku priam žiaril. "Dokazuje, že Juventus systematickým spôsobom zneužíval EPO a že užívanie produktov na iné ako medicínske účely možno pokladať za doping. Tento rozsudok je historický, ale aj vyvážený," cituje Guariniella francúzsky L'Équipe. Zároveň však pripomína predsavzatie advokátov "Juve" sa odvolať.

Prípad v júli 1998 rozvíril pôvodom český tréner Zdeněk Zeman výrokom: "Je načase, aby z futbalu odišli farmaceuti." Vtedajší kouč AS Rím v rozhovore pre jeden z talianskych časopisov upozornil na "neprirodzený nárast svalov niektorých futbalistov Juventusu". Spomenul Alessandra Del Piera a Gianlucu Vialliho a ich stehná, ktoré nabrali objem za krátky čas.

"Zemana zažalujem," vyhrážal sa Del Piero. Napokon sa však pred súd dostala opačná strana - významní ľudia z Juventusu. Ukázalo sa, že Zeman mal pravdu.

Od otca, ktorý bol lekárom, čosi pochytil aj o medicíne. Pražský rodák, ktorý má dnes 57 rokov a vedie Lecce, emigroval po auguste 1968 k svojmu strýkovi Čestmírovi Vycpálkovi, ktorý bol ako tréner s Juventusom dvakrát majstrom.

Zemanovho výroku sa chytil turínsky prokurátor a rozvíril najväčší dopingový škandál vo futbale na Apeninskom polostrove. Jeho záverečnou fázou bol takmer trojročný proces a 39 pojednávaní.

Na súde sa pitvalo pozadie úspechov tímu, v ktorom hrali aj také hviezdy ako Zinédine Zidane, Didier Deschamps či Roberto Baggio pod vedením Marcella Lippiho, dnešného technického komisára squadry azzura.

V klubových priestoroch Juventusu, ako konštatujú Financial Times, objavili dovedna 281 druhov rôznych liečiv. Vedenie klubu sa bránilo, že vedelo len o vitamínových prostriedkoch a väčšina hráčov vo výpovediach hovorila nanajvýš o kreatíne, ktorý nie je na svetovom zozname nedovolených látok (vo Francúzsku ho však zakázali). Ale Del Piero priznal, že mesiac pred finále Ligy majstrov užíval denne desať tabletiek. Vialli zasa silné dávky voltarenu pred každým zápasom.

Profesor rímskej katolíckej univerzity Giuseppe D' Onofri za pomoci analýz krvných hladín prišiel k záveru, že najmenej dvaja hráči, pravdepodobne však až desať, užívalo erytropoetin (EPO).

Prípad potvrdzuje, že doping bol v talianskom športe až do prepuknutia škandálu okolo národného olympijského výboru na prelome storočí bežnou praxou. Podľa prokurátora Guariniella, oficiálne rímske antidopingové laboratórium dlhé roky systematicky likvidovalo neotvorené močové vzorky vybraných domácich športovcov. "Predseda olympijského výboru Mario Pescante musel opustiť post, ale triumfálne sa vrátil na verejnosť ako minister športu Berlusconiho kabinetu," pripomína typicky talianske riešenie káuz švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung.

Súvisiace články