Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Jurko je v Slovane spokojný, hoci na jeseň v béčku neskóroval, veľa si sľubuje od MS "20"

Sportnet|Publikované 16. dec 2002 o 23:00

Košice - Odchod talentovaného útočníka Romana Jurka z 1. FC Košice sa svojho času nezaobišiel bez škandálov. Vtedajší taliansky majiteľ 1. FC Gianni

Borriero prskal oheň a síru, keď sa mladý futbalista rozhodol nepodpísať zmluvu s Košicami, ale dal prednosť Slovanu. Borriero ho vtedy nechcel viac vidieť v Košiciach, Roman ho vraj veľmi sklamal a zachoval sa ako zradca Judáš. R. Jurko hneď na tieto slová nereagoval no o pár mesiacov smerom k Borrierovi povedal: "Teraz by som sa ja rád opýtal: kto ho chce ešte vidieť v Košiciach?" Hladina sa však upokojila a Roman už takmer poldruha roka oblieka belasý dres Slovana. V poslednom čase však o ňom nebolo príliš veľa počuť. Na to, aký talent bol a je, je okolo neho až príliš ticho.

"Svojím spôsobom som aj spokojný, hoci som vypadol z áčka, hrám za béčko a mám stálu hernú prax. Práve vďaka nej som chodil hrať ze reprezentáciu a štartoval som i na majstrovstvách Európy hráčov do 19 rokov v Nórsku, kde sme získali bronz. Keby som sedel na lavičke A-mužstva, asi by sa mi neušli pozvánky do reprezentácie."

Ak by prišla ponuka, aby ste mohli hrať za A-mužstvo v niektorom inom klube, ako by ste zareagovali?

"Ani som nad tým nerozmýšľal. Chcem zostať v Slovane ešte aspoň pol roka, lebo nás čakajú majstrovstvá sveta a chodím aj do školy. Inak, so Slovanom mám zmluvu ešte na rok a pol."

Nemrzí vás trocha, že za poldruha roka sa vám nepodarilo presadiť sa do áčka Slovana?

"Chce to svoj čas. Musím na sebe tvrdo pracovať a dúfať, že môj čas príde. V súčasnosti je všetko v Slovane krúti okolo Vitteka. Róberta chcú predať, je to ich hlavný tromf. Ja si počkám na šancu, dúfam, že ju využijem."

Marek Petruš dosť ťažko znášal fakt, že ho preradili do B-mužstva, preto aj chce odísť zo Slovana. Vy ste zrejme na tom trochu inak.

"Dôležité je, že hrávam, hoci ma mrzí, že som v tejto sezóne nestrelil ani jeden gól, hoci až na 2-3 zápasy, keď som bol s reprezentáciou na ME, som odohral celú jeseň."

Streleckú úspešnosť ste si však aspoň sčasti vynahradili v reprezentácii, kde ste strelili dva góly, z toho jeden ako z výkladnej skrine...

"Veď práve. To sú tie kontrasty. Nešlo mi to v klube, no strelecky som sa uchytil v reprezentácii."

Rozprávali ste s trénerom Radolským, keď prišiel k mužstvu?

"Áno, mali sme rozhovor. Povedal mi, že je lepšie hrať v béčku, ako vysedávať v áčku. Vravel mi, že ma zoberie do zimnej prípravy. Keby som sa v nej chytil, rád by som Slovanu pomohol vyhrať titul a Slovenský pohár. Budem však rád, keď sa vôbec dostanem na ihrisko, lebo je tam veľmi veľká konkurencia."

Načrtli ste, že aspoň pol roka by ste chceli vydržať v Slovane. Čo potom?

"Ťažko povedať. Budem mať síce ešte rok zmluvu, no veľa závisí od situácie v klube, lebo Slovan sa stále posilňuje. Veľa bude závisieť i od mojej formy."

Neľutujete s odstupom času, že ste sa trochu unáhlili pre Slovan, ak sa pozriete, napríklad, na vášho kamaráta Tomáša Labuna, ktorý skončil v belgických Bruggách?

"Tomáš sa na druhej strane v Košiciach rok trápil. Mal však veľké šťastie, že mu vyšiel jeden zápas na Európe, kde si ho všimli predstavitelia Brúgg a zobrali ho. Mal asi lepších manažérov."

Kto je vaším manažérom?

"V súčasnosti som na voľnej nohe a ani nerozmýšľam, aby som si nejakého hľadal. Už som sa raz popálil s pánom Kovarovičom."

A zrejme aj od toho, ako Slovensko dopadne na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Spojených arabských emirátoch...

"Určite. Na takomto podujatí je veľká šanca predať sa. Musíme preto všetko urobiť."

Už len postup na svetový šampionát bol pre Slovensko veľkým úspechom. Čo by ste však chceli dosiahnuť v arabskom svete?

"Najdôležitejšie bude postúpiť zo skupiny. Čo urobíme naviac, to bude pre nás plus. Skupiny ešte nie sú vyžrebované, lebo ešte nie sú známi africkí zástupcovia a rovnako tak sa ešte nerozhodlo v Austrálii a oceánii."

Každopádne by bolo veľmi pekné nadviazať na Nórsko, čo? Sľubujete si veľa od týchto majstrovstiev sveta, že mohli byť zlomovým medzníkom vo vašej kariére?

"Samozrejme, že by sme chceli nadviazať na Nórsko. A čo si sľubujem? Treba si uvedomiť, že zo Slovenska sa chodí na majstrovstvá sveta raz v živote, preto je potrebné túto šancu využiť a všetko preto urobiť."

Ozaj, ako pokračuje štúdium?

"Dobre. Študujeme prvý rok na Ekonomickej univerzite na národnohospodárskej fakulte. Zápočty už mám, v stredu mám skúšku."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.