Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Jurkemikov sen o baráži sa rozplynul ešte v Anglicku, perspektívou mlaď

TASR|11. sep 2003 o 10:40

Bratislava 11. septembra (TASR) - Slovenský futbal ukončil svoju púť na domácich trávnikoch v kvalifikácii EURO 2004 nečakanou remízou 1:1 v Žiline s ...

Bratislava 11. septembra (TASR) - Slovenský futbal ukončil svoju púť na domácich trávnikoch v kvalifikácii EURO 2004 nečakanou remízou 1:1 v Žiline s Macedónskom, ktorá sa zrodila po strhujúcom prvom polčase, keď sa obe mužstvá pretekali v zahadzovaní vyložených streleckých príležitostí a nezáživnej druhej 45-minútovke. Zo štyroch duelov na slovenských štadiónoch, získali zverenci trénera Ladislava Jurkemika iba štyri body, pričom okrem povinného víťazstva nad Lichtenštajnskom (4:0) prehrali jednogólovým rozdielom s favoritmi 7. skupiny Anglickom (1:2) a Tureckom (0:1).

Jurkemik pred štartom kvalifikačného cyklu síce veril, že sa jeho tím popasuje o miestenku do baráže, tretie miesto v tabuľke však pred posledným duelom v Lichtenštajnsku považuje za reálny obraz výkonnosti slovenského futbalu. "Dúfal som, že budeme hrať o baráž. Nevyšlo to, prehrali sme si ju v Anglicku," priznal L. Jurkemik a vysvetlil: "Cieľ sme nesplnili, hoci niekto môže povedať, že bol vysoký. My si ale nemôžeme dávať malé ciele. Musím povedať, že tretie miesto v tejto skupine je reálne."

Slabinou futbalu pod Tatrami je už pomaly chronické nepremieňanie streleckých príležitostí a náhly pokles herného tempa. "Aj v Žiline sme absolvovali dobrý prvý polčas, v druhom však už tradične odchádzame, či je to kondičná stránka, alebo to má iné príčiny... Cieľ, ktorý som si dal, sa nesplnil, ovplyvnili to aj zranenia hráčov, či urážanie sa niektorých jednotlivcov. Chlapci ukázali, že vedia hrať futbal, ale chce to trpezlivosť, to sa nedá napraviť zo dňa na deň, ani z roka na rok," pokračoval Jurkemik.

Súboj s Macedónskom - to bol do prestávky festival nepremenených šancí na oboch stranách, pričom prím v tomto smere držali domáci. Po zmene strán ale hráči v modrom nepochopiteľne nedokázali ani raz trafiť medzi žrde. "Zatiaľ sme len polčasové mužstvo. Po prestávke niektorí chlapci odišli kondične a predovšetkým sa vytratila stredová formácia. Keď nedáme gól z takých šancí, tak si myslím, že remíza je spravodlivá. Musíme uznať aj silu súpera, stačí sa pozrieť, v akých kluboch Macedónci pôsobia. Nám nezostáva nič iné, len pracovať s mlaďou. Pokrok môžme spraviť len vtedy, keď bude dostávať šance. Postavil som tých, ktorí chcú reprezentovať, na ihrisku hrali naplno."

Slovensko už stratilo piatu kvalifikáciu po sebe, v rebríčku FIFA sa stále prepadáva nižšie a nižšie. "Aj v tomto stretnutí nám chýbalo futbalové šťastie, chýbalo v Anglicku a možno nám chýba už tých päť kvalifikácií. Myslím si, že by sme mali stavať na hráčoch z dvadsiatky a dvadsaťjednotky, podporiť ich a dať im šancu. To je perspektíva. Samozrejme v mužstve musia byť aj skúsení legionári s vôľou po národnom drese, potom to prinesia ovocie."

Súvisiace články