Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Jurkemik do Vaduzu za 3 bodmi a švajčiarskymi priateľmi

SITA|10. okt 2003 o 08:37

BRATISLAVA / VADUZ 10. októbra (SITA) - Slovenskí futbaloví reprezentanti zakončia svoje účinkovanie v 7. kvalifikačnej skupine ME 2004 sobotňajším stretnutím od 20.00 h na štadióne Rheinpark vo Vaduze proti domácemu Lichtenštajnsku. Obidva tímy už nemôžu

pomýšľať na priamy postup na budúcoročný kontinentálny šampionát ani na druhé barážové miesto, z ktorého tiež ešte existuje šanca na účasť v Portugalsku. O prvenstvo si to rozdajú v Istanbule Turci s Angličanmi. Slováci už skončia bez ohľadu na výsledok vo Vaduze tretí, výber Lichtenštajnska s určitosťou uzatvorí tabuľku 7. skupiny.

Napriek skutočnosti, že v sobotu prakticky už "o nič nepôjde", neberú futbalisti Slovenska sobotňajší duel v maličkej krajine medzi Rakúskom a Švajčiarskom na ľahkú váhu. Hoci ani piata "vážna" kvalifikácia (MS 1998 a 2002, ME 1996, 2000 a 2004) od novodobej éry samostatnosti Slovensku v jeho úsilí postúpiť na svetový či európsky šampionát vo futbale nevyšla, zverenci trénerského triumvirátu Ladislav Jurkemik - Jozef Šuran - Miroslav Mentel sa od utorkového večerného zrazu na zápas proti outsiderovi 7. skupiny poctivo pripravovali v NTC SFZ v Senci. Slovenská výprava odletela v piatok ráno špeciálom z bratislavského letiska M. R. Štefánika do Zürichu a potom absolvovala presun autobusom do Vaduzu s jediným cieľom - v derniére získať proti Lichtenštajnsku tri body. Večer od 19.30 h mali hráči A-tímu SR v pláne tréning na hlavnom štadióne vo Vaduze. "Súpera nemôžeme v žiadnom prípade podceniť, slovenský futbal ešte nie je tak ďaleko. Mali sme k dispozícii videokazety z ich tohtoročných domácich vystúpení proti Turecku /0:3/ a Anglicku /0:2/, kde hrali dobre. V Macedónsku dokonca dokázali remizovať. Nesmie nás ukolísať ani jednoznačné víťazstvo z nášho prvého vzájomného aprílového súboja v Trnave /4:0/. Lichtenštajnci budú doma nepríjemným súperom, pokiaľ cítia šancu na dobrý výsledok, hrajú bojovne, agresívne, disciplinovane. Vo Vaduze však určite nebudeme brániť, ani to nevieme. Skôr musíme myslieť na útok a strieľanie gólov. Systém 4-4-2 však meniť nebudem. Máme dosť skúsených futbalistov na to, aby sme zápas zvládli a doviedli ho do víťazného konca. Budem spokojný aj s víťazstvom 1:0. Dôležité sú totiž tri body, je to naša povinnosť," povedal kormidelník L. Jurkemik, ktorý sa na sobotňajší súboj teší aj z iného dôvodu: "Ja sa do Švajčiarska, kde som dlhší čas pôsobil ako hráč i tréner (Chur, St. Gallen - pozn. SITA) vždy veľmi rád vraciam, mám tam veľa priateľov. Verím, že predvedieme dobrý výkon a ukážeme, že na Slovensku vieme hrať futbal."

Lichtenštajnsko, ktoré má v mužstve viacerých študentov a hráčov "popri zamestnaní", si vo štvrtok dvakrát zatrénovalo pod vedením 42-ročného rakúskeho trénera Waltera Hörmanna. Tomu budú chýbať pre trest za žlté karty brankárska jednotka Peter Jehle ako i stredopoliar Andreas Gerster, pre zranenie Martin Stocklasa a pre ´nedorozumenie´ s hlavným koučom aj obranca Frederíc Gigon. Naopak k dispozícii je aktuálne najlepší strelec reprezentácie maličkého kniežactva Mario Frick, ktorý ešte v stredu nastúpil v drese talianskeho druholigového klubu Ternana Calcio a pomohol mu k postupu na priebežné 1. miesto Serie B. Podľa miestneho denníka Vaterland chcú Lichtenštajnci obohatiť svoje dosiaľ iba jednobodové konto práve na záver kvalifikácie proti Slovensku. Sobotňajší zápas vo Vaduze rozhodujú fínski arbitri Jouni Hyytiä (hlavný), Markku Tiensuu, Taavi Sulander (asistenti).


Pravdepodobná zostava SR:

König - Klimpl, Varga, B. Labant, V. Labant - Janočko, Zabavník, Mintál, Michalík (Leitner) - Sz. Németh, Oravec


Aktuálna tabuľka 7. skupiny:

1. Anglicko 7 6 1 0 14:5 19

2. Turecko 7 6 0 1 17:5 18

3. Slovensko 7 2 1 4 9:9 7

4. Macedónsko 8 1 3 4 11:14 6

5. Lichtenštajnsko 7 0 1 6 2:20 1


ru;kj;ds

Súvisiace články