Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Jurčo sa zoznámil s Vůjtkom, ale už chce NHL

Tomáš Jurčo. (Autor: SITA)
Tomáš Prokop|5. júl 2013 o 13:31

Mladý slovenský útočník zaujal vedenie Detroitu už v úvodnej seniorskej sezóne, v ktorej vyhral spolu s Tomášom Tatarom farmársky Calder Cup.

POPRAD. „Pre NHL spravím všetko,“ povedal pred dvoma rokmi v rozhovore pre SME Tomáš Jurčo. Talentovaný útočník mal vtedy za sebou skvelú sezónu. S tímom Saint John vyhral Memorial Cup, najprestížnejšiu juniorskú trofej v zámorí.

O rok na to bol k nej opäť blízko, ale nakoniec mu tesne ušla. Všetko si však vynahradil v prvej seniorskej sezóne, v ktorej pomohol Grand Rapids Griffins k premiérovému triumfu vo farmárskej AHL. Výborne mu vyšlo najmä play off, v ktorom zaznamenal v 24 zápasoch 16 bodov, vrátane gólu, ktorý posunul jeho tím do finále.

„Pred sezónou som nemal žiadne očakávania, bolo to skvelé, že to takto skončilo. Podstatné bolo, že sa mi darilo hlavne ku koncu, čo si všimlo aj vedenie Detroitu.“

Zaujal aj Vůjtka

Odchovanec košického hokeja výkonmi zaujal aj trénera Vladimíra Vůjtka, ktorý ho pozval na olympijské hokejové leto do Popradu, kde sa mohol prvýkrát vidieť s lídrami reprezentácie.

„Bolo super, užil som si to. Všetci ma prijali veľmi dobre. „S trénerom to bolo také menšie zoznamovanie, keďže sme spolu ešte na žiadnej akcii neboli.“

Mladý útočník má menší problém s lakťom, preto hral na kempe len futbal. Aj v ňom ukázal, že podobne ako v hokeji miluje puk, vo futbale sa rád hrá s loptou. „Keď hrám futbal hlavne na menšom ihrisku, tak sa rád pohrám s loptou. Rád driblujem a skúšam niečo nové.“

Ku koncu už aj tvoril

Medzi seniormi na farme Detroitu si musel Jurčo zvykať na fyzickejší hokej, do úzadia najprv musela ísť aj jeho technika a zručnosti, kedy rád vymýšľa pekné akcie s pukom.

„Zo začiatku som si nemohol dovoliť nič. Snažil som sa hrať jednoducho a len všetko nahadzovať. Bolo to frustrujúce, lebo s pukom rád niečo vymyslím, ale od polovice sezóny som si dovoľoval viac a viac a ku koncu ročníka to bolo úplne super.“

Dvadsaťročný útočník vie, ako je ťažké sa dostať v organizácii Red Wings do prvého tímu. Svoje by o tom vedeli rozprávať Tomáš Tatar či Jiři Hudler, ale ich mladší kolega aj napriek tomu verí, že si už v budúcej sezóne zahrá pár zápasov v NHL.

„Detroit je známy tým, že je ťažké sa dostať hore, ale veľmi sa tým nezaťažujem. Myslím si, že keď budem mať dobrú sezónu, tak si zahrám pár zápasov v NHL už budúcu sezónu,“ dodáva Jurčo, ktorý plánuje v najbližších dňoch ešte chvíľu oddychovať.

Potom ho čaká individuálna príprava s osobnými trénermi v Košiciach. Späť do Ameriky sa chystá začiatkom septembra.

Súvisiace články