Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Juniorskí reprezentanti túžia preraziť medzi svetovú osmičku

Sportnet|Publikované 5. okt 2005 o 22:00

Košice - Juniorskí vodnopóloví reprezentanti Slovenska sa od zajtra predstavia na majstrovstvách sveta v argentínskom Mar del Plata. Slováci vstúpia

do bojov duelom proti Novému Zélandu, v skupine majú ešte Mexiko, USA a favorizované Grécko. Šiesty účastník skupiny Egypt sa z majstrovstiev sveta odhlásil.

Záverečnú fázu prípravy absolvovali naši juniori na turnaji v maďarskom Szentesi, kde obsadili štvrtú priečku. Nad tureckým Galatarsaray Istanbul zvíťazili 14:10, Szentesu podľahli 8:10, BVSC Budapešť 5:12, Szolnoku 5:12 a nad rumunskou Oradeou vyhrali 10:6. "Tri zápasy sme odohrali dobre. Aj so Szentesom sme totiž mali v koncovke za stavu 8:9 príležitosť, ktorú sme nevyužili. Proti BVSC a Szolnoku sme, naopak, hrali zle. Ochorel Šuster, striedať som musel aj brankára. Najviac som chlapcom vyčítal, že v presilovkách nevedeli, čo majú robiť, akoby boli spolu po prvýkrát. V každom prípade to bola vhodná záverečná príprava, zistili sme posledné nedostatky," zhodnotil poslednú hernú previerku pred ostrým štartom tréner Szabolcs Eschwig-Hajts. Slováci vedia, že ich čakajú ťažké boje, ale to neznamená, že na seba nie sú náročný, ciele si postavili vysoko. "V každom prípade chceme postúpiť zo skupiny medzi šesnásť najlepších. V ďalšej fáze to už bude veľmi ťažké. Keby sme sa dostali do osmičky, boli by sme veľmi spokojní. Bude to však veľmi zložité, vzhľadom k tomu, že narazíme na silných súperov." Keďže medzi 16 najlepších postupujú až štyria z každej skupiny, pre našich reprezentantov to bude povinnosť. V ďalšej fáze ich však naozaj nečaká prechádzka ružovým sadom. Ak chcú do štvrťfinále, potrebujú poraziť jedného z favoritov, s ktorým si zmerajú sily - Rusko, Taliansko alebo Austráliu. "Austrália hrá prekvapujúco dobre. Minulý týždeň na turnaji Splite skončili na treťom mieste, keď porazili Rusov i Talianov. Predtým zdolali aj Grékov, takže vyzerajú byť veľmi silní. Pritom my sme rátali, že by mohli byť z trojice Taliansko, Rusko a Austrália najslabší. Spomenuté výsledky z prípravy však opotvrdzujú opak. Jedného z tohto trojlístka však musíme poraziť, aby sa chceme prebiť do osmičky."

Ako vidí tréner Eschwig aktuálnu formu mužstva pred vrcholom sezóny? "Myslím, že chlapci budú odhodlaní uspieť. Šport je šport, možné je všetko. Taliansko, Austráliu ani Rusko sa nám ešte nikdy nepodarilo poraziť, možno to vyjde práve teraz."

Z nominácie pre zdravotné problémy vypadol brankár Kateržábek. "Nahradil ho Duda, ktorí na turnaji v Szentesi ukázal, že dokonca by sa z neho mohol stať aj prvý brankár, keďže chytal lepšie ako Kováč." V tíme figuruje až šestica hráčov ŠKP Košice, výhodou nášho národného celku by mohlo byť, že gro mužstva už spolu absolvovalo niekoľko medzinárodných akcií. "Káder som doplnil kadetskými reprezentantmi, keďže v juniorskej kategórii široký výber na Slovensku nie je. Ukáže sa až na turnaji, či títo kadeti budú stačiť na juniorské majstrovstvá sveta," dodal tréner Eschwig.

Nominácia Slovenska

Brankári: Peter Kováč (Nováky), Andrej Duda (Slávia UK Bratislava). Hráči v poli: Martin Šuster, Lukáš Seman, Martin Kolárik, Miroslav Grutka, Andrej Zareva, Ján Šurim (všetci ŠKP Košice), Andrej Janíček, Michal Brezina, Peter Nedbal (Bratislava), Jozef Valach, Tomáš Krajčovič (Topoľčany).

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.