Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Juniorskí pólisti do svetovej desiatky nevošli

Sportnet|Publikované 24. okt 2005 o 00:00

Košice reprezentanti Slovenska sa vrátili s majstrovstiev sveta juniorov v argentínskom Mar del Plata s 13. miestom. Nenaplnili tak ambície, ktoré

mali pred odchodom, čo by znamenalo umiestnenie do 10. priečky.

"Vzhľadom na reálnu silu mužstva som čakal umiestnenie do desiatky. Najviac mrzí kľúčový duel s Francúzmi, ktorý sme prehrali o gól a tým pádom sme spadli do skupiny o 13. 16. miesto. Tam sme síce už všetko vyhrali, ale stačilo to len na 13. pozíciu. Chlapci veľmi chceli, možno sa pod výsledok podpísala prílišná zodpovednosť, ktorú si pripustili a nevedeli striasť zo seba nervozitu. Ani kľúčoví hráči sa nevedeli strelecky presadiť," uviedol tréner tímu Szabolcs Eschwig-Hajts. Už vstup do turnaja nebol dobrý, Slováci veľmi prekvapujúco prehrali s podceňovaným Novým Zélandom. "V prvej štvrtine sme nepremenili tri samostatné nájazdy. Súper premenil presilovky, dostali sme dva lacné góly z diaľky a razom sme prehrávali 2:5. Vymenil som brankára, ale na zvrat nebolo už času. I táto prehra ovplyvnila ďalšie naše vystúpenia, hoci to nebol rozhodujúci moment." V súboji s Novým Zélandom sa rozhodovalo iba o poradí v tabuľke a Slováci by zrejme veľa nevyhrali, keby postupovali do osemfinále z vyššej ako štvrtej priečky. Dostali by totiž za súpera Rusko a to predstavuje takmer takú silu ako Taliansko, na ktoré naši mladíci v osemfinále podľa očakávania nestačili. Tým sa pre nich uzavrela možnosť dostať sa medzi osmičku najlepších. Stále však mali o čo hrať, v zápase s Francúzmi sa rozhodovalo, či pôjdu do skupiny o 9. 12. miesto a zabojujú o naplnenie ambícií, alebo spadnú iba do boja o 13. 16. priečku. Žiaľ, stalo sa to druhé. "Prehra o gól veľmi mrzí. Spravili sme tri školácke chyby, dvakrát sme z toho dostali gól a to sa ukázalo ako rozhodujúce."

Napokon sa teda Slováci domov zo šampionátu nevrátili spokojní, čo malo na svedomí viacero faktorov. "Ako jeden z nich vidím to, že príprava nebola plne podľa mojich predstáv. Na turnaji vo Francúzsku sme mali hrať s Talianmi i Srbmi, obaja však odriekli, a tak a sme sa stretli len s domácim áčkom a béčkom a Nemcami. Navyše, hralo sa v neregulárnom úzkom bazéne. Ešte v novembri minulého roku som žiadal, aby sa tradičný silný medzinárodný turnaj na Slovensku uskutočnil v termíne, keď už budú po ME k dispozícii aj kadetskí reprezentanti, aby som mal mužstvo kompletné. Nestalo sa, hralo sa v termíne ME kadetov, čo malo za následok odhlásenie sa Chorvátska, Maďarska a Japonska. Ostalo tak toro Francúzska a mladší dorast Egeru. Taktiež som žiadal, aby tento turnaj nebol vo Vrútkach. Predchádzajúce skúsenosti totiž hovorili, že koncom augusta je tam už chladno a v otvorenom bazéne studená voda. Hralo sa však presne tam, a tak polovica mužstva ochorela a takto sme šli na turnaj do Talianska," vyjadril sa tréner Eschwig, ktorý taktiež chcel, aby mali tesne pred MS za sparingpartnera silného súpera, ak je možné, podobne ako pred úspešnými vlaňajšími ME, chorvátsku reprezentáciu. "Bolo to dohodnuté, ale napokon sa to neuskutočnilo. Absolvovali sme teda sústredenie v Komárome a turnaj v Szentesi, na ktorom sa však hráči už šetrili, keďže sa obávali zranení na poslednú chvíľu." Príčinou neúspechu je podľa kormidelníka i slabá dorastenecká liga. V juniorskom ročníku niet príliš na výber, a tak musel siahať i po mladších hráčoch. "Keď to porovnám s kádrom z úspešných Me, chýbali Türk, Chíroš, Ligocký, Michalides, Martanovič i Kateržábek. Posledne menovaný brankár odišiel do Kanady, dva mesiace pred MS sa však vrátil, dostal príležitosť a mal moju dôveru. Desať dní pred MS bol nominovaný, ale týždeň pred odchodom dostal hnisavú angínu a lekár dlhú cestu vzhľadom na zoslabnutý organizmus neodporučil. Škoda aj Šmihulu, ktorý bol na ME v Istanbule kľúčový hráč, ale na Malte nehral pre zranenie ramena, pre ktoré najprv zanechal aktívnu činnosť, no potom sa vrátil a zabojoval o účasť na MS. Ruka však stále nie je v poriadku a tesne pred šampionátom sme na operáciu myslieť nemohli."

Napriek 13. miestu tréner Eschwig mužstvo nezatracuje. "Hráči bojovali, to im nik nemôže vyčítať. Netreba nad nimi lámať palicu, veď napokon účasť na MS si vybojovali oni. Ako však vidieť, všetko bolo aj v príprave až príliš zložité. Nechcem nikoho viniťz, funkcionári sa snažili urobiť všetko, aby bola príprava najlepšia a veľakrát nemohli ovplyvniť vývoj situácie. Jednoducho, nevyšlo nám to všetkým."

Súvisiace články