Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

"Juanito" Mühlegg zosmiešnil konkurenciu, Elofsson vzdal, Bajčičák 33.

TASR|Publikované 9. feb 2002 o 22:57

Soldier Hollow (TASR): Naturalizovaný španielsky reprezentant v behu na lyžiach Johann Mühlegg sa stal držiteľom prvej mužskej zlatej medaily XIX. zimných ...

Soldier Hollow (TASR): Naturalizovaný španielsky reprezentant v behu na lyžiach Johann Mühlegg sa stal držiteľom prvej mužskej zlatej medaily XIX. zimných olympijských hier, keď s časom 1:09:28,9 zvíťazil v pretekoch na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom suverénnym spôsobom štart - cieľ.

Strieborný kov získal Rakúšan Christian Hoffmann, ktorý v dramatickom cieľovom finiši zdolal svojho krajana a kolegu zo zlatej štafety na MS 1999 v Ramsau Michaila Botvinova. Slovenský bežec Martin Bajčičák dobehol na 33. priečke.

Rodák z nemeckého Marktoberdorfu Mühlegg získal v Soldier Hollow svoj prvý olympijský kov a hneď najcennejší, doteraz bolo jeho najlepším umiestnením 7. priečka v korčuliarskej päťdesiatke na ZOH 1998 v japonskom Nagane. Mühlegg, vo svojej novej vlasti prezývaný "Juanito", vybojoval pre Španielsko iba tretiu medailu v histórii zimných olympiád a druhú zlatú. Historické prvé španielske zlato vybojoval pred tridsiatimi rokmi slalomár Francisco Fernandez-Ochoa. "Na preteky som nastúpil s jasným cieľom udávať od prvého metra tempo a čo najskôr sa odpútať od svojich prenasledovateľov a som rád, že môj zámer mi dokonale vyšiel. Cítim sa fantasticky, vždy som sníval o zisku olympijského zlata a teší ma, že sa mi ho podarilo vybojovať hneď v prvej disciplíne. Od štartu som tušil, že buď vyhrám, alebo skolabujem," povedal po pretekoch Mühlegg.

Tridsaťjedenročný Mühlegg viedol pelotón pretekárov už po úvodných metroch a už po piatich kilometroch začal zanechávať svojich najväčších konkurentov z predštartových prognóz - Švéda Pera Elofssona i nórskeho biatlonistu Oleho Einara Björndalena. Suverénny líder aktuálneho poradia vo Svetovom pohári Elofsson sa najskôr snažil držať tempo s so svojím predchodcom na tróne SP (2000), no prepálil svoje sily a postupne sa začal prepadávať. V polovičke trati pred vjazdom na štadión sa okolo 24-ročného Švéda prehnala aj skupinka s Martinom Bajčičákom a o pár metrov ďalej už Elofsson svoj pokus o prvý olympijský kov vzdal. "Som sklamaný, ale nič sa nedá robiť. V polovici trate ma jednoducho prestali poslúchať nohy, išlo sa mi veľmi ťažko a tak som to musel vzdať," povedal Elofsson.

Onedlho po predbehnutí švédskeho fenoména však kríza zastihla aj slovenského bežca Bajčičáka, ktorý sa v prvom 7,5 km okruhu prepracoval zo štvrtého štartovacieho okruhu postupne až na 17. priečku a pred polovicou trati si dlho udržiaval stabilnú 21. priečku. "Som zvyknutý bežať najskôr pomalšie a potom postupne zrýchlovať. V pretekoch s hromadným štartom to však nie je možné, lebo ak sa vytvorí v čele nejaký vláčik, bojuje sa o každú sekundu náskoku," vysvetlil rodák z Dolného Kubína a ďalej pokračoval: "Chcel som sa prepracovať aspoň na 15. priečku, to tempo však bolo prisilné. V treťom okruhu som už dostával kŕče do stehien a posledné kilometre som už fyzicky úplne odišiel. Predbiehal ma jeden bežec za druhým."

Vedúci bežeckej časti slovenskej výpravy René Pretzelmayer svojho zverenca zo Zákamenného pochválil slovami: "Martin bežal prvých dvadsať kilometrov veľmi pekné preteky. Neboli tu ľahké podmienky, čo potvrdil aj Elofssonov predčasný koniec."

br la mp

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.