Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Športová legenda Jozef Matuščin oslávi osemdesiatku

(Autor: V. Zamborský)
Ján Jacoš|Publikované 28. nov 2017 o 23:00

Bol vynikajúcim hádzanárskym brankárom.

PREŠOV. V stredu 29. novembra oslávi významné životné jubileum – osemdesiate narodeniny – Jozef Matuščin. V Prešove vari niet športového fanúšika, ktorý by ho nepoznal. Bol vynikajúcim hádzanárskym brankárom.

Rodák z Beckova brankársky dres prešovského Tatrana obliekol v jarnej časti ročníka 1958/59. Od prvých zápasov patril k oporám a pilierom mužstva.

Za svoje spoľahlivé výkony si vyslúžil štart v juniorskej reprezentácii a dostal príležitosť aj v A mužstve Československa. Pričinil sa o to, že hádzanársky Tatran Prešov získal v rokoch 1969 a 1971 titul majstra Československa.

Odohral 262 prvoligových zápasov a dal v nich pätnásť gólov. Jeho spoluhráčmi boli Frolo, Gregor, Lafko, Seruga, bratia Horváthovci, Lukošíkovci a Greňovci, Lukáč, Kunay a ďalší skvelí hádzanári.

Jeho výkony boli ocenené udelením titulu majster športu.

Po skončení hráčskej kariéry bol tajomníkom hádzanárskeho klubu Tatran Prešov a neskôr svoje skúsenosti zúročoval ako tajomník 1. FC Tatran Prešov a vedúci mužstva.

Na lavičke zeleno-bielych nechýbal s povestnou fajkou, ktorej vraj začal holdovať po skončení aktívnej činnosti.

Vincent Lafko, žiaľ už nebohý, nám svojho času o svojom spoluhráčovi povedal: „Mal svoj obľúbený tabak Amphora. Ten sme vždy zacítili už z diaľky. Všetko robil veľmi rýchlo, pomalý spôsob života mu bol cudzí. No predovšetkým bol nenapodobiteľný svojimi vtipnými historkami. Jozef Matuščin mal pre svoju nekonfliktnú a veselú povahu prezývku Gombička (mnohí o ňom hovorili, že svet bol pre neho gombičkou)."

Živio, Jožko!

Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny č.47/2017. V predaji od utorka 28. 11. do pondelka 4. 12.

Autor: Ján Jacoš

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.