Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Jozef Krnáč získal striebornú medailu v džude

TASR|15. aug 2004 o 17:12

Atény 15. augusta (TASR) - Dvadsaťšesťročný Jozef Krnáč získal na olympijských hrách v Aténach minimálne striebornú medailu. V semifinále si v hmotnosti ...

Nie vo vode, lež na žinenke získalo Slovensko prvú medailu na Hrách 28. olympiády v Aténach. Je strieborná a vybojoval ju 26-ročný bratislavský džudista Jozef Krnáč v kategórii do 66 kg. FOTO TASR - RADOVAN STOKLASA

Atény 15. augusta (TASR) - Dvadsaťšesťročný Jozef Krnáč (foto TASR) získal na olympijských hrách v Aténach minimálne striebornú medailu. V semifinále si v hmotnosti do 66 kg poradil s Kubáncom Yordanisom Arencibiom na ippon v poslednej sekunde päťminútového duelu, ktorý by však vyhral aj bez ipponu, pretože viedol na juko. Vo finále sa stretne s Japoncom Masatom Učišibom.

Jozef Krnáč dosiahol historický úspech nielen osobný, ale celého slovenského džuda. Kubánec bol v semifinále favoritom a v podstate od začiatku túto rolu aj potvrdzoval. Holohlavý Krnáč, vzrastom o niečo vyšší, nastúpil v bielom kimone a pred očami prezidenta MOV Jacquesa Roggeho dotiahol svoje snaženie do víťazného konca. Nemal to však vôbec jednoduché. V závere úvodnej minúty sa chytil s bolestivou grimasou za ľavé koleno, 3:35 min zasa Kubáncovi nevyšla seoi-naga a v polovici zápasu dokonca dostal Arencibia koku za Krnáčovu pasivitu. Potom sa však Kubánec dopustil dvoch nedovolených strhávaní a dve minúty pred koncom odrazu Krnáč viedol na juko. Aj keď sa ešte neubránil čui za ďalšiu pasivitu, záver si odkontroloval, minútu pred koncom dokonca zaútočil a v záverečnej sekunde položil zúfalého súpera na ippon.

"Som nesmierne šťastný, vôbec som nepredpokladal, že sa v Aténach stanem prvým slovenským medailistom," povedal hneď po semifinále Krnáč. "Ďakujem všetkým, najmä fanklubu, ktorý do Atén pricestoval s mojím otcom. Ťažisko úspechu spočívalo asi v tom, že som si nepripúšťal tlak z olympiády, ale sa sústredil rovnako na každý duel. Finálový zápas bude s Masatom Učišibom nesmierne ťažký, Japonci sú totiž nevyspytateľní."

V olympijskej hale Ano Liossia sa v nedeľu rozozvučali zvony úspechu v slovenskej tónine. V hmotnosti do 66 kg postupoval v turnajovom pavúku Jozef Krnáč hladúčko ako nôž maslom až do finále vždy s ipponom a vo finálovom popoludňajšom bloku mal možnosť bojovať dvakrát o medailu. Hneď prvý pokus sa mu s Kubáncom Yordanisom Arencibiom vydaril a vo finále sa stretol s Masatom Učišibom (Jap.), ktorý si v semifinále na ippon poradil s Bulharom Georgi Georgievom (Bulh.) na ippon.

Jozef Krnáč, 26-ročný člen PS Bratislava, dvojnásobný medailista na ME, už pri posudzovaní turnajového pavúka a-skupiny mohol vysloviť akú-takú spokojnosť. Na rozbeh dostal v prvom kole neznámeho Nigérijčana s exotickým menom Abdou Allasane Dji Bo a exotika pramenila aj z jeho zápasenia, ktoré nebolo ťažké eliminovať. Slovenský reprezentant zvíťazil poľahky po 1:33 min s dvoma waza-ari a po technike kuzure-kami-šiho-gatame sa mohol tešiť na druhé stráviteľné sústo, aj keď húževnatejšieho razenia. Španiel Oscar Penas si na Krnáča v 2. kole dovolil získať jednu koku, no sumi-gaeši po 1:17 min rozhodlo o ďalšej turnajovej púti slovenského olympijského premianta. Vo štvrťfinále začalo na tatami viac prihárať, keď sa pred Krnáča postavil 28-ročný Alžírčan Amar Meridja. Proti slovenskému reprezentantovi však nemal šancu a tate-šiho-gatame po 79 sekundách pre neho znamenalo rovnaký rýchly osud ako pred štyrmi rokmi na OH v Sydney. Krnáč však v tej chvíli stál na prahu obrovského životného úspechu, keď sa pred ním otvorili možnosti dvakrát bojovať o olympijskú medailu, prvá hneď úspešná v semfinále s Kubáncom Yordanis Arencibiom, ktorý si zvykne za priezvisko pridávať ďalšie Verdecia.

A ako sa na turnajový postup svojho zverenca pozeral tréner Rastislav Mezovský? "Nigérijčan bol vskutku na rozbeh, aj keď toto slovo nerád používam. Nepoznali sme ho a nemali možnosť ani dlho spoznávať, pretože Dodo si ho nielen predvaril, ale aj upiekol po rýchlych dvoch waza-ari a ippone. V druhom zápase sa taktiež pred Krnáča nepostavil nejaký strašiak. Španiel Penas zasa obavy mohol mať, veď s Dodom prehral aj na British Open i v nemeckej bundeslige. Do tretice sme ho rozosmutnili teraz, pred Dodom utekal ako čert pred svätenou vodou, aj si vyslúžil napomínanie, inkasoval koku, potom juko a nakoniec opustil tatami s ipponom. Alžírčan Meridja bol z iného súdka kvality. Dodo si pred týmto štvrťfinálovým duelom neodpustil poznámku - ďdvakrát som sa s ním stretol a vždy ma zbil.ď Citeľná bola prehra najmä na svetovom šampionáte v Mníchoveď01, keby s ním Krnáč vyhral, bojoval by o medailu, no nepodarilo sa a skončil siedmy. Teraz sa karta obrátila."

Pred samotným semifinále s Kubáncom Arencibiom veľké oči Krnáč nemal. Vedel, že narazí na ostrieľaného 24-ročného borca, 3x bronzového na MS, postupne v Birminghameď99, Mníchoveď01 a Osakeď03, ktorý mal čo doháňať, keď na OH v Sydney prehral už v 1. kole s Gruzíncom Vazagašvilim. "R. Mezovský: "Stretával sa s ním ako junior, vlani na Svetovej univerziáde s ním prehral. Pred týmto zápasom sme skonštatovali, že treba nad ním nutne vyhrať, pretože z repasáží sa rysovali súperi viac ošľahaní džudistickým vetrom." Jozef Krnáč chvíle pred záverečným blokom nestrávil v Olympijskej dedine a radšej si zvolil miesto v rozcvičovni na relax a potrebné vyvalenie na žinenke. V spomienkach mohol zablúdiť na podobné životné šance, napr. na 7. miesto na MS 2001 v Mníchove, keď sa mu v konečnom dôsledku stal osudným Alžírčan Meridja, alebo na 3. priečku na parížskych MEď01 - v boji o finále prehral s Ukrajincom Mirzalievom už v 1. minúte po dvoch waza-ari, či na striebro na MEď02 v slovinskom Maribore, keď prehral s Maďarom Ungvárim až vo finále nešťastne po 57 sekundách.

Súvisiace články