Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Jokerit nalieta najviac v KHL. Proti únave bojuje softvérom

Jokerit Helsinki počas zápasu v Minsku. (Autor: jokerit.com)
Andrej Kuzmány|Publikované 5. okt 2014 o 12:05

Cieľom KHL je prispieť k mieru vo svete, tvrdí tréner Petrohradu Vjačeslav Bykov. V lige momentálne pôsobia tímy z siedmich európskych krajín. Pribudol fínsky Jokerit.

BRATISLAVA. Ulicami prechádzali tisícky hokejových priaznivcov. Mali na sebe šály a dresy v klubových farbách. Spievali, mávali vlajkami, zapaľovali svetlice. „Helsinki sú naše! Helsinki sú naše!“ kričali.

Aj o takéto chvíle prišli fínski fanúšikovia. Talviklassiko bolo doteraz možno najvýznamnejšie športové podujatie v krajine.

Zvyčajne raz za sezónu sa v Helsinkách uskutočnil zápas pod otvoreným nebom. Podobne ako Winter Classic v NHL. A proti sebe hrali dvaja historicky najväčší súperi – Jokerit a HIFK.

V roku 2011 sa na prvé Talviklassiko prišlo pozrieť 36 tisíc divákov. Toľko ľudí nikdy predtým v severských štátoch na hokejovom zápase nebolo.

Vzájomný duel z marca tohto roka však bol zrejme na dlhšiu dobu posledný. Jokerit od novej sezóny pôsobí v KHL. A v nedeľu nastúpi proti Slovanu Bratislava.

Úspešná značka

Fínsko je po Rusku, Kazachstane, Bielorusku, Lotyšsku, Ukrajine, Slovensku, Česku a Chorvátsku deviatou krajinou, ktorej tím nastúpil v KHL. A prvou, ktorá nepatrila do východného bloku.

„Cieľom ligy je integrovať rozličné krajiny a aj takýmto spôsobom prispieť k mieru vo svete,“ vysvetlil tréner SKA Petrohrad Vjačeslav Bykov.

Jokerit patrí vo Fínsku dlhodobo medzi najbohatšie kluby. Odkedy ho v roku 1991 kúpil súčasný majiteľ Harry Harkimo, vyhral päť majstrovských titulov. Ten posledný však pomerne dávno – pred dvanástimi rokmi. Odvtedy sa iba dvakrát prebojoval do finále.

Plán hrať KHL začal Harkimo realizovať vlani. Predal domácu Hartwall Arénu a ruským obchodným partnerom umožnil odkúpiť 49 percent akcií klubu. A koncom októbra sa definitívne dohodol aj s vedením súťaže.

„Fantastická organizácia s vynikajúcou infraštruktúrou a progresívnym programom rozvoja mládeže. Jokerit sa môže stať jednou z najúspešnejších značiek na ľade i mimo neho,“ hovoril pre klubový web ruský miliardár a spolumajiteľ Hartwall Arény Boris Rotenberg.

Softvér na únavu

Najväčší problém v novej súťaži by mohlo Jokeritu spôsobiť cestovanie – tomu vedenie klubu prispôsobilo aj predsezónnu prípravu.

Ako hráči z jedného z najzápadnejších miest ligy sa Helsinčania nacestujú spomedzi všetkých tímov najviac. Napríklad do Vladivostoku je vzdušná vzdialenosť z Helsínk viac ako 6700 kilometrov.

„Hráčov to stojí veľmi veľa energie. Predstavte si, že niekedy letíte hneď po skončení zápasu. To znamená, že na hotel prídete o tretej či štvrtej ráno. Kedy máte potom trénovať? A ako vôbec trénovať?“ zamýšľa sa v rozhovore pre portál NordicBet generálny manažér Jari Kurri.

Aby boli hráči Jokeritu lepšie pripravení, tréneri začali používať softvér Firstbeat SPORTS Team. Ide o počítačový program, ktorý je špeciálne navrhnutý pre tímové športy. Umožňuje sledovať naraz až osemdesiat športovcov.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Andrej Kuzmány

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.