Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Joan Laporta novým prezidentom FC Barcelona

SITA|16. jún 2003 o 09:17

BARCELONA 16. júna (SITA, Reuters) - Novým prezidentom španielskeho futbalového veľkoklubu FC Barcelona sa stal najmladší z kandidátov Joan Laporta. Štyridsaťročný barcelonský právnik získal 52,57 percenta hlasov, jeho najväčší rival Lluis Bassat iba 31,8

0 percenta. Vo voľbách hlasovalo za 6 kandidátov viac ako 51 600 z 94 339 členov FC Barcelona. Podľa pozorovateľov o Laportovom víťazstve rozhodli jeho vyhlásenia, že na Nou Camp privedie anglického reprezentačného stredopoliara Davida Beckhama. Či sa jeho sľuby stanú realitou, ukážu až najbližšie dva - tri týždne. "Volebný triumf ma veľmi teší. Najprv ho oslávim, a potom budeme hovoriť o Beckhamovi," uviedol pre agentúru Reuters Joan Laporta, ktorý sľúbil posilniť káder o piatich špičkových hráčov v hodnote okolo 50 miliónov eur. O veľkých nákupoch hráčov hovorí nový prezident napriek tomu, že FC Barcelona má dlhy približne 100 miliónov eur a podľa niektorých neúspešných kandidátov na prezidentský post dokonca dvojnásobok. Skôr než sa Laporta začne zaoberať nákupom nových hráčov, musí vyriešiť niekoľko akútnych vnútroklubových problémov. Philipovi Cocuovi a Frankovi de Boerovi sa skončili zmluvy, Juanovi Pablovi Sorinovi a Gaizkovi Mendietovi sa na Nou Campe skončilo hosťovanie, finančné otázniky sú okolo Patricka Kluiverta. Kormidelník Radomir Antič síce podpísal predĺženie zmluvy, ale túto skutočnosť ešte musí odobriť nový prezident. Laporta však už dávnejšie hovoril o angažovaní svetoznámeho odborníka, čo by však znamenalo Antičov koniec na lavičke Barcelony.

Pozoruhodné je, že šéfom katalánskeho veľkoklubu sa stal človek, ktorý bol pre niekdajšie vedenie FC Barcelona nežiaducou osobou. V roku 1998 sa totiž pokúsil na čele skupiny prezývanej "modrý slon" zosadiť z funkcie Josepa Lluisa Nuneza a hoci mal vo voľbách aj podporu bývalej barcelonskej hviezdy Johana Cruyffa, Nunez odolal a voľby vyhral.

Súvisiace články