Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Jednu vyhnala dcéra, druhú vek

Rastislav Hríbik|29. mar 2006 o 00:00

Obe začínali s biatlonom pred dvadsiatimi rokmi, obe mu dali definitívne zbohom počas víkendového posledného kola Svetového pohára v nórskom Holmenkollene. Ani jedna sa na severe Európy na stupne víťazov už nedostala, no Nemka Uschi Dislová i Nórka ...

Obe začínali s biatlonom pred dvadsiatimi rokmi, obe mu dali definitívne zbohom počas víkendového posledného kola Svetového pohára v nórskom Holmenkollene. Ani jedna sa na severe Európy na stupne víťazov už nedostala, no Nemka Uschi Dislová i Nórka Liv Grete Poiréeová boli spolu s celkovými víťazmi SP (Nemkou Wilhelmovou a Nórom Björndalenom) naojbletovanejšie postavy záveru biatlonovej sezóny.

Nórski organizátori im vystrojili parádnu rozlúčku. Postojačky na rustikálnom voze sa mohli umávať, aby potešili zaplnené tribúny holmenkollenského štadióna. "Neskutočne som si to užívala," priznala pre sport1.de 35-ročná nemecká policajtka Uschi Dislová. Inokedy by ju 9 trestných kôl v stíhacích pretekoch poriadne vytočilo, v sobotu sa i ona hlásateľovým slovám na štadióne len zasmiala. "Asi sa jej nechce z trate. Veď sú to jej predposledné preteky, a tak si ju predlžuje," ozvalo sa z amplióna nato, ako si Uschi pridala k 10 km 1350 trestných metrov navyše. "Asi by som sa mala ešte raz prihlásiť na strelecký tréning," komentovala s úsmevom preteky Dislová.

Tridsaťjedenročná Nórka Poiréeová (za slobodna Skjelbreidová) sa rozhodla skončiť kvôli trojročnej dcére Emme, ktorú chce vidieť vyrastať. Nemka cíti, že po šestnástich sezónach už s najlepšími prestáva držať krok. "Nastal ten správny čas robiť niečo iné," tvrdí Uschi, ktorá žije v rakúskom Kössene.

Obe opúšťali scénu s nenaplneným snom. Individuálne olympijské zlato osud nedoprial ani jednej. Dislová si titul olympijskej šampiónky vychutnala aspoň v štafete, Poiréeovej museli stačiť dve strieborné medaily. "Je ťažké lúčiť sa bez olympijského zlata, ale urobila som preň maximum a neprišlo. Musím to akceptovať," priznala v rozhovore pre nórske médiá Poiréeová, ktorá zažiarila na MS 2004 v Oberhofe, kde získala štyri zlaté medaily.

Čo ďalej, ešte presne nevie ani jedna. Návrat do normálneho života nebude jednoduchý. "Aj sa ho trochu bojím, aj sa trochu teším. Ja som však mala krásne detstvo a Emma si zaslúži, aby také mala tiež. Sú matky, ktoré športujú aj pri dieťati, ale ja až toľko motivácie vyhrávať nemám," vraví Poiréeová. Rovnako ako Dislová možno bude v budúcnosti komentovať pre televíziu biatlonové prenosy.

Vizitky odchádzajúcich hviezd

  Dislová Poiréeová
Biatlonu sa venuje od: 1986 1986
Prvá sezóna v SP: 1990/91 1994/95
Prvé víťazstvo v SP: december 1990 január 2000

(šprint v Albertville) (šprint v Oberhofe)

Počet prvenstiev v SP: 30 22
Na stupni víťazov v SP: 74-krát 46-krát
Olympijské medaily: 8 (2 - 4 - 2) 3 (0 - 2 - 1)
Medaily z MS: 16 (7 - 7 - 2) 12 (8 - 3 - 1)

Súvisiace články