Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Jednotke vlieva sily rodina

Jednoručný bekhend je najväčšou zbraňou Heninovej. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 22. jún 2007 o 00:00

Ženskej svetovej tenisovej jednotke chýba ku kompletnej zbierke grandslamových titulov už len Wimbledon.

Ženská svetová tenisová jednotka Justine Heninová zdolala včera vo štvrťfinále v Eastbourne Češku Nicole Vaidišovú za necelú hodinu 6:2, 6:2. Víťazka z nedávneho grandslamového turnaja Roland Garros má v generálke pred Wimbledonom formu ako hrom a ukazuje, že sa rýchlo adaptovala z antuky na trávu. Heninová bude s Rogerom Federerom najvyššie nasadená v dvojhrách, ale zatiaľ čo švajčiarsky tenista má z Wimbledonu už štyri prvenstvá, Belgičanka sa bude usilovať o prvé - to jediné chýba v jej zbierke grandslamových titulov. Okrem štyroch triumfov na Roland Garros (2003, 2005, 2006, 2007) vyhrala aj US Open (2003) a Australian Open (2004).

Rozvod ju oslobodil

Heninová bola vlani vo finále všetkých turnajov veľkej štvorky a tohto roku na ne nadviazala víťazstvom na parížskom Roland Garros. Medzitým však vynechala Austráliu. Začiatkom roka si riešila rodinné problémy, po štyroch rokoch rozviedla sa s Pierrom-Yvesom Hardennom. V Paríži vyzerala šťastne, keď mala vo svojej lóži centrálneho dvorca na finálovom zápase so Srbkou Ivanovičovou bratov Thomasa, Davida aj sestru Sarah a pozdrav jej poslal otec José. Predtým s nimi niekoľko rokov nekomunikovala. Rodine venovala svoj posledný grandslamový titul. „Som rada, že família je opäť v mojom živote,“ vravela pod Eiffelovkou. Mama Francoise jej zomrela, keď mala 12 rokov.

Titul na SW19 by uzavrel kolobeh

„Nikdy som sa necítila taká slobodná ako teraz. Bola som šťastná aj v minulosti, ale teraz žijem pre seba a pre ľudí, kto­rých mám tak rada,“ vravela po januárovej zmene. „Mám 25 rokov a cítim sa, akoby som začínala druhú časť svojej kariéry. Cítim sa uvoľnená, v pohode a verím, že to cítiť aj na mojej hre na kurte.“

Najlepším dôkazom jej nového, šťastnejšieho života by bolo premiérové víťazstvo na SW19, ako sa v Anglicku hovorí Wimbledonu. Vlani ju o prvenstvo v záverečnom zápase obrala Francúzka Amélie Mauresmová a v roku 2001 sa vo finále musela skloniť pred Američankou Venus Williamsovou. „Bolo by to krásne. Uzavrel by sa kolobeh môjho tenisového života,“ doplnila Justine Heninová.

Súvisiace články