Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Jediný Zemplínčan na univerziáde v Číne

Sportnet|Publikované 4. mar 2009 o 23:00

HOKEJISTA MARCEL BALÁŽ REPREZENTOVAL SLOVENSKOZ najľudnatejšej krajiny sveta si priviezol bronzovú medailu. Druhý najmladší patril medzi

HOKEJISTA MARCEL BALÁŽ REPREZENTOVAL SLOVENSKO

Z najľudnatejšej krajiny sveta si priviezol bronzovú medailu. Druhý najmladší patril medzi najproduktívnejších.

TREBIŠOV. V závere uplynulého týždňa vyvrcholila v čínskom Harbine 24. svetová zimná univeziáda. O jeden z najväčších úspechov slovenskej výpravy na tomto vysokoškolskom podujatí sa postaral výber hokejistov pod vedením trénera Igora Tótha, ktorý získal bronzové medaily. Nás teší, že medzi najlepších v slovenskom drese patril Trebišovčan Marcel Baláž.

Uspel v kempe

Stojí za zmienku, že jediný Zemplínčan v slovenskej výprave sa postaral o miestenku v univerzitnom výbere, a to nielen svojimi výkonmi. "Na slovenský zväz ľadového hokeja som adresoval svoju prihlášku do univerzitného výberu. Napokon sa takýmto spôsobom prihlásilo vyše 90 hokejistov z celého Slovenska. Z toho na základe našich výkonov vybrali do kempu 40 hráčov, z ktorých napokon vzišla 22-členná konečná nominácia. Z Trebišova sme boli v širšom výbere dvaja, okrem mňa aj obranca Grega, ale ten napokon ostal doma ako jeden z piatich náhradníkov," priblížil cestu do univerziádneho výberu 20-ročný rodák z Trebišova.

Marcel z malého mesta

Slováci sa do čínskeho Harbinu, ktorý má takmer 10 miliónov obyvateľov a leží na severovýchode Číny pri hraniciach s Ruskom, dostali cez Budapešť a Peking. "Náš prvý dojem bol zvláštny, predsa len Čína je obrovská krajina s množstvom ľudí a navyše tam ešte stále vládne komunizmus. Tamojší ľudia majú inú mentalitu a celkovo to tam bolo pre nás všetkých veľmi nezvyčajné," priznal hokejista zo Zemplína, ktorý sa aj vďaka svojmu menu mohol v Číne cítiť ako "Marcel z malého mesta". "V dejisku univerziády sme strávili dva a pol týždňa a spočiatku sme mali dosť veľký problém s aklimatizáciou, keďže tam bol oproti Slovensku sedemhodinový časový posun. Ale našťastie sme tam prišli s dostatočným predstihom. Samotná Čína je veľmi zaujímavá krajina, akurát, že tam bola veľká zima, občas bolo aj mínus 20 stupňov pod nulou, ale hlavne z neďalekej Sibíri fúkal veľmi nepríjemný vietor. Priviezol som si kopec suvenírov, ale na rozdiel od mojich spoluhráčov som neochutnal žiadne z miestnych špecialít, ktoré často tvorili aj chrobáky alebo iné príšery," pousmial sa Marcel Baláž.

Prekvapením Japonsko a Južná Kórea

Samotný hokejový turnaj mal vysokú športovú úroveň. "V základnej skupine sme sa stretli s reprezentáciami Japonska či Južnej Kórey a boli sme veľmi prekvapení ich kvalitou, aj keď sme s nimi dosiahli povinné víťazstvá. Potom sme po veľmi dobrom výkone podľahli USA až po trestných strieľaniach a napokon sme v poslednom súboji základnej skupiny podľahli neskorším víťazom z Ruska, ktorí nastúpili aj s hráčmi z KHL. Tento duel nás stál strašne veľa síl a hneď na druhý deň sme už hrali o postup do finále. V semifinále sme narazili na Kanadu, s ktorou sme takisto prehrali. Čakal nás zápas o tretie miesto proti Kazachstanu, v ktorom sme už uspeli a získali sme pre Slovensko bronz. Zaujímavosťou je, že hala, v ktorej sme hrávali, bola na druhom poschodí, na prízemí sa nachádzala tréningová hala. Aj toto je Čína," doplnil Marcel Baláž, ktorého spolu so spoluhráčmi zaskočilo, že pri každom vstupe na štadión ich kompletne prehľadávali detektormi kovov. Na univerziáde v Harbine účinkoval aj ženský tím Slovenska a oba tímy sa navzájom chodili povzbudzovať.

Druhý najmladší medzi najproduktívnejšími

Aj keď Marcel Baláž odohral za Trebišov iba jeden zápas play-off série proti Bardejovu, v ktorej napokon jeho tím vypadol, účasť na univerziáde neľutuje. "To rozhodne nie! Predsa len pre každého z nás to bol ohromný zážitok. Do Číny sa hocikto nedostane a navyše sme tam získali pre našu krajinu aj medailu. Spokojný som bol aj so svojimi výkonmi. Ako druhý najmladší som bol z nášho tímu štvrtý najproduktívnejší, strelil som tri góly a na jeden prihral," dodal.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.