Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Jazdectvo: Nemcov nahnevalo odobratie zlata

TASR|22. aug 2004 o 12:32

Atény 22. augusta (TASR) - Odobratie zlatých medailí rozhodnutím Športového arbitrážneho súdu (CAS) z jazdeckej súťaži všestrannosti družstiev i jednotlivcov ...

Atény 22. augusta (TASR) - Odobratie zlatých medailí rozhodnutím Športového arbitrážneho súdu (CAS) z jazdeckej súťaži všestrannosti družstiev i jednotlivcov na Hrách XXVIII. olympiády v Aténach nahnevalo nemeckých funkcionárov.

Nemky pôvodne vyhrali stredajšiu súťaž, no len s evidentnou pomocou rozhodcov, ktorí prehliadli chyby Nemiek. Nezávislá komisia CAS po dôkladnom preštudovaní videozáznamu uznala protest Francúziek, ktoré sa tak posunuli z druhého miesta na prvé, nemecké reprezentantky klesli až na štvrté miesto za V.Britániu a USA. V súťaži jednotlivkýň sa zo zlata mohla tešiť Britka Leslie Lawová, Bettina Hoyová totiž pred svojim záverečným vystúpením prekročila štartovú čiaru dvakrát a rozhodcovia jej dodatočne pridelili 12 trestných bodov a klesla na deviate miesto.

"Je to smutný deň pre náš šport," povedal trojnásobný zlatý medailista Andrew Hoy, ktorého manželka Bettina prišla po rozhodnutí CAS o dve zlaté medaily. "Je smutné, že ostatné krajiny zvolili takýto krok. Bettina jednoznačne zajazdila najlepšie."

Rozhodnutie CAS pobúrilo aj prezidenta Nemeckej jazdeckej federácie Landsberga-Velena: "Kde ostal zmysel pre fair-play a olympijský duch?"

Šéfovi francúzskeho tímu Olivierovi Lepagemu je Hoyovej i Nemecka ľúto. "Chcel by som vdať hold Bettine, ktorá za chybu rozhodcov veľmi tvrdo zaplatila," skonštatoval Lepage. "Sympatizujeme s ňou, pretože napriek tomu, že je to naša súperka, je zároveň aj excelentná jazdkyňa."

Podľa vedúceho britskej výpravy Willa Connela urobila Hoyová "hlúpu chybu" a Británia sa tak môže tešiť z tímového striebra a po potrestaní Hoyovej i zo zlata v individuálnej súťaži. "Pre Bettinu i Nemecko je to veľmi nepríjemné, ale veril som, že si zaslúžime zlato. Dúfam, že to nevyvolá zlú krv v tomto športe."

Súvisiace články