Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Jastrabie oko v New Yorku zabralo

Rastislav Hríbik|Publikované 13. sep 2006 o 00:00

Grandslamová premiéra Jastrabieho oka na newyorských dvorcoch počas dvoch týždňov tenisového US Open dopadla na výbornú. Muži šancu protestovať proti výroku rozhodcu a získať fiftín vo svoj prospech využili 141 ráz (v 43 prípadoch mali pravdu, čiže ...

Írsky rozhodca Fergus Murphy sleduje na obrovskej obrazovke Jastrabie oko, aby určil presný dopad loptičky a rozhodol, či má hráčov protest opodstatnenie. FOTO - SITA/AP

Grandslamová premiéra Jastrabieho oka na newyorských dvorcoch počas dvoch týždňov tenisového US Open dopadla na výbornú. Muži šancu protestovať proti výroku rozhodcu a získať fiftín vo svoj prospech využili 141 ráz (v 43 prípadoch mali pravdu, čiže rozhodca sa mýlil), ženy 53-krát (oprávnene v 19 prípadoch). V priemere to predstavuje 30-percentnú úspešnosť hráčskych protestov. Väčšina si túto možnosť pochvaľovala.

Nová technológia by bola v permanencii častejšie, no organizátori posledného grandslamového turnaja roka stihli najprevratnejšiu tenisovú novinku (od zavedenia tajbrejku začiatkom sedemdesiatych rokov) namontovať len na dva centrálne kurty.

Aj napriek nesúhlasu svetovej jednotky Rogera Federera, ktorý financie do digitálneho systému kontroly dopadu loptičky považuje za vyhodené peniaze. "Mohli sa použiť oveľa lepšie," tvrdil Švajčiar a neskorší víťaz turnaja ešte pred zavedením Hawk-Eye.

Napriek tomu sa novinka, ktorá na kurte využíva desať digitálnych kamier, oplatila. Ubudlo hádok, prestojov, tenisti sa viac sústredili na hru. Organizátori najbližšieho grandslamového turnaja Australian Open pripustili, že zvážia jeho využitie aj v Melbourne. Vraj je otázkou času, kedy to bude na veľkých turnajoch povinné vybavenie.

Federer v New Yorku Jastrabie oko použil zo všetkých najčastejšie - až 17 ráz. V siedmich prípadoch sa dočkal zmeny pôvodného verdiktu. Naopak, Austrálčan Lleyton Hewitt po jeho pomoci siahol len dva razy. "Nie je dobrou taktikou veľmi na to myslieť. Ja sa na to spoliehať nepotrebujem. Aj tak to niektorí hráči využívajú na konci setov len preto, aby si svoje možnosti vyčerpali a zabavili divákov, ktorí to milujú," povedal pre server news.com.au víťaz US Open spred piatich rokov.

Hewitt skončil vo štvrťfinále, kde ho zastavil Roddick. Jeho americký premožiteľ a neskorší finalista žiadal o posúdenie dopadu loptičky desať ráz, no len dvakrát mu kamery dali za pravdu. Horšie dopadol už len Španiel Rafael Nadal. Všetkých šesť pokusov bolo márnych.

Viacerí neprajníci ešte pred prvým použitím Jastrabieho oka protestovali, že sa tým aj tak dlhé tenisové zápasy ešte natiahnu, no systém vyriešil sporný moment v priebehu pár sekúnd. Veľké zdržanie, na rozdiel od videorozhodcu v hokeji, nevzniklo.

Využívanie Jastrabieho oka

Benjamin Becker 3 3 100 %
James Blake 13 6 46 %
Roger Federer 17 7 42 %
Andy Roddick 10 2 20 %
Tommy Haas 9 1 11 %
Rafael Nadal 6 0 0 %
Jelena Jankovičová 6 3 50 %
Daniela Hantuchová 4 2 50 %
Maria Šarapovová 3 1 33 %

(Legenda: meno, počet protestov, koľkokrát mal hráč pravdu a percentuálna úspešnosť)

Súvisiace články