Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Jastrabie oko si posvieti na zápas s Macedónskom

Jastrabie oko je už v Sibamac Aréne nainštalované. (Autor: SME - PETER ŽÁKOVIČ)
Ondrej Gajdoš|Publikované 16. sep 2009 o 17:08

Národné tenisové centrum otvorili pred piatimi rokmi, na centrálny štadión pribudne nová technológia - na zápasy aj na prípravu.

BRATISLAVA. „To nemyslíte vážne, loptička bola predsa na čiare ... značku po nej však už nevidieť!" kričal pred 28 rokmi v zápase na rozhodcu tenista John McEnroe a táto scénka na kurte sa stala v kariére amerického búrliváka jednou z najznámejších.

Pocity krivdy z výrokov čiarových rozhodcov mali na turnajoch mnohí ďalší tenisti a tenistky.

"Je to bič na rozhodcov,"

tvrdí o elektronickej novinke Dominik Hrbatý

Hádky ustali v roku 2006, keď si na tenis posvietilo jastrabie oko. Po vyše troch rokoch prichádza elektronický systém monitorujúci dopady loptičiek aj na Slovensko.

Hawk-eye bude mať premiéru tento víkend v bratislavskej Sibamac aréne v daviscupovom zápase s Macedónskom.

Premiéra v Miami 2006

Jastrabie oko po prvý raz použili v máji 2001 počas kriketového zápasu Anglicko Pakistan a neskôr ho začali testovať aj v tenise. Systém dostal pomenovanie Hawk-eye, podľa britského vynálezcu Paula Hawkinsa.

Fungoval už napríklad aj v americkom futbale (NFL), keď v roku 2004 jeho plnšie uplatnenie na dvorcoch žiadal tenista Andy Roddick. Oficiálne po prvý raz ho využili v marci 2006 na známom turnaji v Miami na Floride.

Formulku: „challenge, please" na preskúmanie výroku čiarového rozhodcu najprv vyriekla americká hráčka Jamea Jacksonová v súboji 1. kola s krajankou Ashley Harkleroadovou, keď v závere prvého setu loptička z jej rakety skončila na rozhraní bočnej čiary a autu.

2.jpg

Záznam na veľkej obrazovke nad hlavným kurtom v Crandon parku vtedy ukázal, že 19-ročná Jacksonová sa mýlila, s odvolaním neuspela. Platil výrok rozhodcu.

„Chcela som byť prvá, podarilo sa mi to," vynašla sa Američanka. „Podvedome som aj tušila, že loptička išla do autu, ale chcela som jastrabie oko vyskúšať." Doplnila, že využitie nového elektronického systému pri sporných loptičkách je nielen zábavné, ale zároveň odbúrava zbytočný stres.

Prvým mužom, čo na spomínanom turnaji v Miami požiadal o „challenge", bol Čiľan Nicolas Massu a olympijský víťaz z Atén s ním hneď aj uspel.

Jastrabie oko malo na grandslamovom podujatí premiéru na US Open 2006. Odvtedy sa na turnajoch veľkej štvorky s výnimkou Roland Garros stalo samozrejmosťou. Na antuke sa nevyužíva, lebo dopad loptičky je ľahko čitateľný.

Má priaznivcov aj kritikov

Novinku prijala väčšina tenistov s nadšením. Bývalý hráč číslo 1 Andre Agassi dokonca hovoril o „najvzrušujúcejšej zmene v prospech hráčov, fanúšikov a televíznych divákov za posledných 20 rokov v profesionálnom tenise".

3.jpg

Ozvali sa však aj hlasy proti. K odporcom jastrabieho oka patril od začiatku najlepší tenista histórie Roger Federer. „Je to šialenstvo. Vyhodené peniaze," zlostil sa pred tromi rokmi. Pridal sa k nemu aj Marat Safin. Tvrdil, že nový systém spomalí hru, zničí atmosféru zápasu.

Po čase ich odpor zoslabol. No popri veľkom prínose nového systému sa zavše prihodia situácie, čo nahrávajú Federerovi a spol. Ako napríklad tohto roku na Australian Open.

V osemfinálovom stretnutí Federer - Berdych jastrabie oko zrejme pre tmu nedokázalo identifikovať miesto dopadu spornej loptičky. Čech Tomáš Berdych sa pridal ku kritikom elektronického systému. „Konečne to pochopil aj ďalší hráč," reagoval Federer.

V NTC zostane nastálo

Päť rokov po otvorení Národného tenisového centra predstavia zajtra na centrálnom dvorci najväčšiu novinku. Jastrabie oko s desiatimi kamerami, desiatimi počítačmi a dvomi veľkoplošnými obrazovkami stálo 222-tisíc eur. Deväťdesiat percent nákladov poskytlo Ministerstvo školstva SR, zvyšok hradil tenisový zväz.

Zariadenie pred dvoma mesiacmi namontovala britská spoločnosť, bol pritom aj vynálezca Paul Hawkins. Budú ho obsluhovať dvaja vyškolení slovenskí špecialisti.

i3223.jpg

kliknite pre zväčšnie

Jastrabie oko sa stane pevnou súčasťou infraštruktúry NTC. Okrem zápasov Davisovho pohára, Pohára federácie a medzinárodných turnajov ho budú tréneri využívať v príprave.

„Je to bič na rozhodcov či dávajú pozor a či dobre vidia," úsmevne poznamenal najskúsenejší zo slovenských reprezentantov Dominik Hrbatý. Iba on a deblista Filip Polášek majú z turnajov skúsenosti s jastrabím okom. Pre Macedóncov, ktorí hrajú len na malých podujatiach Futures, to bude absolútna novinka.

Autor: Ondrej Gajdoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.