Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Jastrabie oko pri prechode tieňa dobre nevidí

SITA|Publikované 19. jan 2008 o 09:47

MELBOURNE 19. januára (SITA, AP) - Organizátori úvodného grandslamového turnaja tenisovej sezóny Australian Open v Melbourne sa rozhodli vypínať na dvorci v Aréne Vodafone záznamovú a vyhodnocovaciu technológiu ...

MELBOURNE 19. januára (SITA, AP) - Organizátori úvodného grandslamového turnaja tenisovej sezóny Australian Open v Melbourne sa rozhodli vypínať na dvorci v Aréne Vodafone záznamovú a vyhodnocovaciu technológiu na kontrolu miesta dopadu sporných loptičiek - tzv. Jastrabie oko - na hodinku denne. Skúsenosti z doterajšieho priebehu podujatia totiž ukázali, že Hawk-Eye zlyháva približne medzi 16.45 a 17.45 h miestneho času. Dôvodom výpadkov videosystému je prechod tieňa kurtom za slnečných dní. Takýto zatiaľ nepanoval len v daždivú sobotu.

Jastrabie oko na druhom najvýznamnejšom dvorci v Melbourne Parku inštalovali až od tejto sezóny a riaditeľ AO Craig Tiley povedal: "Technici už pracujú na odstránení problému. Zaujímavé je, že v Aréne Roda Lavera sa ešte nevyskytol, hoci aj tam sa dejú zmeny svetelných pomerov. Zatiaľ sme v určitom časovom období dňa nemohli garantovať takú presnosť verdiktov, akú požadujeme. Pristúpili sme preto k výlukám. Rozhodcovia priebežne oboznamujú hráčov so situáciou. Ďalšou využívanou možnosťou je mierny odklad začiatku zápasu, ak to práve časovo korešponduje s prechodom tieňa."

Vlani bol pod dohľadom Jastrabieho oka iba kurt v najväčšej Aréne Roda Lavera. Problémy v Aréne Vodafone vyvstali napríklad na dueloch Argentínčana Davida Nalbandiana s domácim Petrom Luczakom či Srbky Any Ivanovičovej proti Rumunke Sorane Cirsteovej. "Je oprávnené očakávať, že táto technológia funguje spoľahlivo. Keď zlyhá, naruší to vašu koncentráciu. Súperka mi spôsobovala dosť problémov na to, aby som sa ešte k tomu zaoberala myšlienkami na presnosť zariadenia," povedala Ivanovičová.


Súvisiace články