Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Jasenovský futbal slávil šesťdesiatku

Sportnet|Publikované 9. júl 2008 o 22:00

Vznik organizovaného futbalu sa v obci Jasenov datuje od roku 1948. Futbal sa tu však hrával aj predtým, najmä počas cirkevných sviatkov, pri

odpuste.

JASENOV. Pri kolíske zrodu jasenovského futbalu a založení TJ bol Ján Čerhit Urban, najväčší podiel na rozvoji má do roku 1950 jeho prvý predseda Michal Bubán.

Predsedovia

Z prvých futbalistov treba spomenúť Jána Gavaľu, Juraja a Štefana Čerhita, Juraja Hrubovčáka, Michala a Štefana Lupča, Jána Čerhita. Po nástupe mladšej generácie došlo k ďalšiemu skvalitneniu hráčskeho kádra i funkcionárskej obce. Vo funkcii predsedu TJ Jasenov sa postupne vystriedali: Ján Čerhit Urban, Michal Bubán, Ján Kovalik, Ján Sninský, Ján Gavaľa, Andrej Gavaľa, Jozef Šimon, Michal Šuľák, Ján Katkovčin, Marián Gavaľa, Ladislav Horvát, Jaroslav Makara, Štefan Sivčo a terajší predseda Jozef Čurilla.

Futbalové rody

Neboli to ľahké roky, no jasenovskí futbalisti z okresnej súťaže nikdy nevypadli. V roku 1984 postúpili do I. B triedy krajskej súťaže, ktorá dnes zodpovedá piatej lige, i keď hneď po jednej sezóne vypadli. Po dvoch súťažných ročníkoch však opäť postúpili a v piatoligových vodách plávali suverénne, patrili medzi najlepších. V roku 2004 opäť slávili, keď z druhého miesta postúpili do štvrtej ligy, v ktorej účinkujú dodnes, štvrtú sezónu. Mená rodov Katkovčin, Čerhit, Gavaľa, Rujak, Marcinčák, Horvat, Kovalik, Lenger, Kurilla, Lupčo a ďalší navždy ostanú zapísaní v pamäti športovej verejnosti. Vzišli z nich aj vynikajúci futbalisti ako brankár Emil Ruják, či hráči Ján Katkovčin, Dušan Kurila, Ing. Ján Katkovčin, Marián Ruják či Róbert Chalupka. K nezabudnuteľným patrí MUDr. Peter Farkaš, ktorý tridsať rokov pôsobil v jasenovskom futbale ako hráč, neskôr ako funkcionár.

Trénerské šťastie

Veľkú úlohu zohrávajú vo futbale tréneri a na tých mala i má TJ Jasenov šťastie. Počas ostatných rokov sa pri mužstvách vystriedali: Tibor Šestinák, Jozef Švec, Ján Pirič, Feigel, Karandušovský, Koribanič, Židek, Milan Petrík, Jozef Šalata a súčasný kormidelník Michal Kopej. Spomenúť treba aj terajšieho trénera dorastu Jána Lupča, ktorý viedol jasenovské futbalové nádeje viac ako dvadsať rokov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.