Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Jaroslav Horváth odletel na Mr. Olympia, aby naplnil svoj sen

Sportnet|Publikované 15. okt 2002 o 22:00

Košice - V sobotu večer sa košickému kulturistovi Jaroslavovi Horváthovi (na snímke) splní veľký sen, keď v Las Vegas vystúpi na pódium

najprestížnejšej profesionálnej súťaže planéty Mr. Olympia. Medzi profíkov vstúpil absolútny ametérsky majster sveta z roku 1999 minulý rok a zatiaľ stihol absolvovať štyri podujatia. Ako nováčik si na nich počínal skvele, vlanui získal na podujatiach v Maďarsku i v Austrálii piatu priečku, v marci 2002 v Rakúsku si o jednu priečku polepšil a bronzový stupienok z austrálskeho Melbourne mu zabezpečil účasť na tohtoročnej Olympii. Pred dnešným odletom do Las Vegas sme sa s 31-ročným kulturistom pozhovárali.

Príprava prebiehala klasicky, alebo bola v niečom špecifická tým, že ide o najprestížnejšie podujatie na svete?

"Nie, každá príprava je v podstate rovnaká. Nelíšila sa ničím, opäť som musel podstúpiť odskúšanú šestnásťtýždňovú dietu."

Na čo ste sa najviac zamerali?

"V príprave na poslednú súťaž v Austrálii som mal problémy s kolenami, dosť ma pobolievali. Tréning tým vtedy trpel, teraz by nohy mali vyzerať lepšie. Najdôležitejšie pre mňa je, aby som prišiel pripravený na doraz a zaujal tak, aby som sám so sebou bol spokojný. Myslím si, že forma je dobrá."

Cítite sa teda niekoľko dní pred súťažou v pohode?

"Zatiaľ mi nejako neblesklo hlavou, že idem na Olympiu, beriem to ako každú inú súťaž. Možno v posledných dňoch pred pretekmi si začnem uvedomovať o čo ide."

Pýtať sa, či sa tešíte, asi nemusíme...

"Samozrejme, veď zúčastniť sa na Olympii bolo mojím snom."

Máte zmapovanú konkurenciu, ktorá sa v Las Vegas zíde?

"Áno, presne viem, ktorí borci sa zúčastnia. Spolu nás bude 25 štartujúcich, čo je dosť veľa. Rozprával som sa totiž s Pavlom Jablonickým, ktorí mi vravel, že minulý rok ich bolo 21 a už sa takmer nezmestili na pódium. Neviem, či to nie je aj rekordný počet prihlásených, veď pred dvoma rokmi ich bolo napríklad len trinásť."

Po prechode medzi profesionálov ste v minulom roku pretekali v Maďarsku a v Austrálii, toho roku v Rakúsku a znovu v Austrálii, kde ste si vybojovali postup. V mekke kulturistiky, na americkej pôde sa teda predstavíte prvýkrát.

"Veľmi ťažko hovoriť vopred, ako to dopadne. Viac ako polovica pretekárov totiž má urobené zmluvy s veľkými americkými firmami, ktoré ich budú pretláčať dopredu, takže je veľmi ťažké ich poraziť, najmä v Amerike. Skôr to bude súperenie medzi firmami, ako medzi pretekármi, to musím brať na zreteľ. Ak by sa mi toho roku podarilo na Olympii zaujať a podpísať zmluvu s nejakou renomovanou americkou firmou, už by budúci rok mohol vyzerať ináč a dalo by sa rátať aj s nejakým úspešnejším výsledkom okolo 10 - 15 miesta. Olympia je totiž v prvom rade politika a biznis, až potom šport."

Listovali ste v štartovej listine. Koľko pretekárov by mohlo byť z vášho pohľadu poraziteľných?

"Keď sa tam človek vôbec dostane a môže vystúpiť na pódium, už to je pekné. Nemôžem vyhlasovať, že by som tam išiel niekoho poraziť alebo urobiť nejaký svetoborný výsledok. Budem sa snažiť a bojovať, ale tam sú už všetci dobrí."

V Austrálii ste toho roku porazili aj známeho Američana Levrona. Na Olympii to však zrejme bude iné kafé...

"Levron je kulturista, ktorý bude na Olympii určite v prvej päťke a iste by sa mi nemohlo ani náhodou podariť poraziť ho na tejto súťaži na americkej pôde. Ako hovorím, iný prípad by bol, keby som bol v Amerike známy a mal nejakú zmluvu s tamojšou firmou."

Na budúci ročník sa z Olympie priamo kvalifikujú prví desiati. Vy ako nováčik na tomto podujatí si zo spomínaných príčin na takéto méty trúfať nemôžete, aj keby ste boli v neviemakej forme.

"Nie, nie, v žiadnom prípade."

Oproti Američanom ste aj v ďalšej obrovskej nevýhode. Nemôžete sa s nimi rovnať vo finančnom zabezpečení ekonomicky náročnej prípravy, keďže vieme, že kulturistike musíte obetovať aj vlastné peniaze.

"Presne tak to bolo aj teraz. Prípravu som zase v podstate potiahol z vlastného vrecka. Nejaké menšie čiastky som dostal, za čo som všetkým týmto sponzorom veľmi povďačný. Takto sa to však ďalej nedá robiť, peniaze od sponzorov mi nepokryli ani jednu tretinu celkových výdavkov. Žiaľ, z tohto hľadiska sa nachádzame v zlom čase na zlom území."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.