Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Jarný výpredaj na Manhattane

Sportnet|5. mar 2004 o 00:00

Stará kolekcia sa už nenosí, usúdil Glen Sather. Generálny manažér New York Rangers sa v utorok pustil do výpredaja mužstva s razanciou sebe vlastnou. Za necelých 24 hodín z tímu Rangers vymenil štyroch hráčov. Traja patrili k základu mužstva - Alexej ...

Stará kolekcia sa už nenosí, usúdil Glen Sather. Generálny manažér New York Rangers sa v utorok pustil do výpredaja mužstva s razanciou sebe vlastnou. Za necelých 24 hodín z tímu Rangers vymenil štyroch hráčov. Traja patrili k základu mužstva - Alexej Kovaľov, Brian Leetch a Petr Nedvěd. Pritom práve Sather posledné dva roky nakupoval a treba povedať, že vo veľkom (Bure, Kovaľov, Holík, Kasparaitis, Poti, Dunham, Lindros, Jágr). Dnes Rangers budujú nové mužstvo.

Zdvihnúť česť klubu z Manhattanu majú nadaní mladíci. Maxim Kondratiev, Jarkko Immonen, Dwight Helminen, Stephen Valiquette či Slovák Jozef Balej. Všetci prišli do mužstva z Broadway len tento týždeň. Novú cestu zvolil Sather po neúspechoch z posledných šiestich rokov. "Dovoz" drahých osobností sa neosvedčil.

Je čas posunúť sa ďalej

"Pokúšal som sa o prebudovanie kádra od prvého dňa, čo som tu, no zároveň chcel mať na ľade súťaživé mužstvo. Po niekoľkých rokoch bez účasti v play off je čas posunúť sa ďalej. Musíme získať maximálne možné množstvo mladých hráčov a naštartovať proces zlepšenia," cituje Sathera cenník Star-Ledger.

Rus Kovaľov odišiel do Montrealu, Čech Nedvěd spolu s brankárom Markkanenom do Edmontonu. Najbolestnejší však bol odchod Briana Leetcha. Výborný obranca, ktorý strávil v tíme dlhých 17 rokov, odchádza do Toronta. "Urobil som už veľa náročných rozhodnutí. Toto bolo jedno z najťažších. Brian nie je len excelentný hráč, ale aj skvelý človek," hovorí Sather.

Toronto Maple Leetch

Leetch zažiaril na olympiáde v Calgary (1988). Odtiaľ hneď zamieril do tímu Rangers. Vo svojej nováčikovskej sezóne (88/89) dosiahol 71 bodov a získal Calderovu trofej (najlepší nováčik). O tri roky neskôr pokoril v základnej časti hranicu 100 bodov a získal Norrisovu trofej (najlepší obranca). V bodovaní ligy bol vtedy deviaty. V hodnotení asistencií až tretí najlepší (80), viac mali len Mario Lemieux a Wayne Gretzky.

O rok neskôr už mladý Leetch dvíhal nad hlavu Stanley Cup. V bojoch play off vtedy zaznamenal výborných 34 bodov (23 zápasov) a stal sa najužitočnejším hráčom vyraďovacích bojov - Conn Smythe Trophy.

V Toronte sa na elitného obrancu veľmi tešia. "Jeho hra je stále na mimoriadne vysokej úrovni. Len málo hokejistov je tak vysoko ako on a ostatní o tom len snívajú," cituje generálneho manažéra Toronta Johna Fergusona jr. agentúra Canadian Press. Denník Toronto Sun po výmene premenoval klub javorových listov na Toronto Maple Leetch, čiže javorový Leetch.

MILOSLAV ŠEBELA

Súvisiace články