Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Janka šokoval. Cestu k zlatu si natrénoval

Švajčiar Carlo Janka. (Autor: FOTO - SITA/AP)
Ján Mikula, SITA|Publikované 13. feb 2009 o 20:04

Švajčiar získal svoju druhú medailu na šampionáte a posunul krajinu na čelo v medailovej bilancii.

VAL D' ISERE. Majstrom sveta v obrovskom slalome mužov na svetovom šampionáte alpských lyžiarov sa v podstate nečakane stal Švajčiar Carlo Janka. Striebro si s odstupom 71 stotín vybojoval rakúsky favorit Benjamin Raich a bronz putuje do USA zásluhou Teda Ligetyho.

Je zaujímavé, že na stupňoch víťazov sa od jednotky po trojku zoradili prví traja podľa štartovej listiny prvého kola. Janka je šiestym lyžiarom, ktorý získal na šampionáte premiérové zlato a prvým s dvoma kovmi. Bronz si vybojoval v zjazde. Po Cucheho výhre v super­G je to druhé zlato pre krajinu Helvétskeho kríža.

A hoci sa najmä jeho druhá jazda (vyhral ju Ligety) nezaobišla bez chýb, pričom pri prvej takmer ležal na snehu, v súčte to stačilo na v podstate jednoznačný triumf. „Na tomto svahu nemáte na výber. Musíte ísť agresívne aj za cenu riskovania a chýb. Po chybe v hornej časti druhého kola som vedel, že musím v spodnej časti vydať zo seba maximum. Mal som aj šťastie," cituje ORF víťazného Švajčiara.

Dvadsaťdvaročný rodák z Obersaxenu je právom považovaný za jeden z najväčších objavov sezóny. Pikantne vyznieva fakt, že jeden z doterajších dvoch triumfov v SP dosiahol presne pred dvoma mesiacmi a práve v obrovskom slalome a v dejisku svetového šampionátu.

Česť Rakúšanov zachránil ako už mnohokrát Benjamin Raich. Jeho striebro je prvou rakúskou medailou zo súťaží mužov. Pre 31-ročného Tirolčana je to už trinásta z vrcholných podujatí, z toho deviata z MS. „Veril som v zlato, ale aj striebro je úspech. Janka síce urobil tiež niekoľko chýb, ale dnes bol veľmi rýchly," povedal Raich.

Najrýchlejšou jazdou 2. kola si bronz vybojoval Ligety, po prvom kole deviaty. „Snažil som sa do druhej časti uvoľniť, vedel som, že prvé kolo sa mi nevydarilo. Mal som aj šťastie," dodal muž, v druhom kole takmer o sekundu rýchlejší ako Janka.

Z dvoch Slovákov sa na štart postavil iba skúsenejší Jaroslav Babušiak (24). Rodák z D. Kubína obsadil 39. miesto s odstupom 6,66 s za Jankom a do tridsiatky nepostúpil. „Zvykám si na ľadový povrch. Vplyvom únavy ma dole pretočilo, vzpriečili sa mi lyže a dosť som brzdil a aj stratil," vravel. Debutant Adam Žampa napokon nenastúpil.

Výsledky

Obrovský slalom mužov: 1. Carlo Janka (Švajč.) 2:18,82 min, 2. Benjamin Raich (Rak.) +0,71, 3. Ted Ligety (USA) +0,99, 4. Marcel Hirscher (Rak.) +1,06, 5. Massimiliano Blardone (Tal.) +1,67, 6. Didier Cuche (Švajč.) +1,69, 7. Jean-Baptiste Grange (Fr.) +1,75, 8. Alexander Ploner (Tal.) +1,78, 9. Aksel Lund Svindal (Nór.) +1,79, 10. Marc Berthod (Švajč.) +1,94,... 39. Jaroslav Babušiak +6,66 v 1. kole, nepostúpil.

Záľuby: talianska kuchyňa, počítače

Úspechy: zlato z MS 2009 vo Val d´Isere v obrovskom slalome, bronz z MSJ 2006 v Mt. St. Anne v obrovskom slalome, 2 víťazné preteky vo Svetovom pohári (obrovský slalom vo Val d´Isere 2008, superkombinácia vo Wengene 2009).