Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Janica Kosteličová ukončila kariéru

Lyžiarske svahy budú už bez fenomenálnej J. Kosteličovej (Autor: ap)
SITA|Publikované 19. apr 2007 o 10:52

ZÁHREB 19. apríla (SITA, AFP) - Fenomenálna chorvátska zjazdárka Janica Kosteličová oznámila ukončenie kariéry. Dôvodom sú pretrvávajúce zdravotné problémy 25-ročnej rodáčky zo Záhrebu. "Prišiel ten moment, ...

ZÁHREB 19. apríla (SITA, AFP) - Fenomenálna chorvátska zjazdárka Janica Kosteličová oznámila ukončenie kariéry. Dôvodom sú pretrvávajúce zdravotné problémy 25-ročnej rodáčky zo Záhrebu. "Prišiel ten moment, keď musím povedať, že končím. Dôvodom sú moje zranenia," uviedla pred novinármi najvýraznejšia ženská osobnosť bielych svahov posledných rokov. Kosteličová je štvornásobnou olympijskou víťazkou, päťnásobnou majsterkou sveta a trojnásobnou držiteľkou veľkého krištáľového glóbusu za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári. Počas svojej úspešnej kariéry stihla vyhrať 30 podujatí SP a celkovo 55-krát dosiahla pódiové umiestnenie. Kosteličová už po úspešnej sezóne 2005/06 naznačila, že pre chronické problémy s kolenami a chrbtom ukončí kariéru. Vtedy však oznámila len ročnú "regeneračnú" pauzu. Teraz svoje pôvodné rozhodnutie doplnila o definitívny koniec.

Kosteličová je jedným z najväčších zjavov svetového ženského lyžovania v jeho histórii. Pôvodne špecialistka na slalom sa v posledných rokoch stala uznávanou univerzálkou, ktorej stačila na svahoch všestrannosťou konkurovať iba Švédka Anja Pärsonová. Chorvátka je so štyrmi zlatými medailami najúspešnejšou zjazdárkou olympijskej histórie, v celkovom poradí alpských lyžiarov je druhá za Nórom Kjetilom Andre Aamodtom. Z majstrovstiev sveta má Kosteličová na konte 5 zlatých a to ju radí na šieste miesto historického rebríčka. Dych vyrážajúci je jej rekordný zápis zo sezóny 2005/06 vo Svetovom pohári, keď v priebehu 46 dní dosiahla víťazstvá vo všetkých piatich disciplínach SP v rámci jednej sezóny. Pred Kosteličovou sa rovnaký husársky kúsok podaril v histórii ženského alpského lyžovania iba Rakúšanke Petre Kronbergerovej v roku 1991. V tej istej sezóne, podľa aktuálnej informácie o konci kariéry poslednej, dosiahla ešte jeden rekord. Vo Svetovom pohári triumfovala celkovým súčtom 1970 bodov a tým o 10 bodov prekonala historický rekord Švédky Pernilly Wibergovej z roku 1997 v počte dosiahnutých bodov v jednej sezóne SP.


Vizitka Janice Kosteličovej:

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.