Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Janette Husárová si napätie posledných loptičiek vychutnala na Fed Cupe i na turnaji Masters

Sportnet|Publikované 17. nov 2002 o 23:00

Slovenská tenistka Janette Husárová dala pred niekoľkými dňami na Turnaji majsteriek v Los Angeles perfektnú bodku sa svojou najlepšou sezónou v

kariére, keď spolu s Ruskou Jelenou Dementievovou zvíťazili vo finále štvorhry nad zimbabwiansko-ruským párom Cara Blacková, Jelena Lichovcevová. Pár dní predtým sa spolu s Danielou Hantuchovou (a Henrietou Nagyovou a Martinou Suchou, ktoré však do hry nezasiahli) tešila z triumfu vo finálovej časti Fed Cupu. Dobrý záver roka...

*****

V priebehu dvoch týždňov ste získali víťazstvo vo Fed Cupe i na Turnaji majsteriek. Povedali by ste to pred mesiacom?

"Určite v predstavách alebo v mojich snoch taká šanca bola. Želala a priala som si dosiahnuť maximum a... Vyšlo to."

Pred oboma podujatiami ste však boli optimistkou.

"Ja som stále optimistkou. Na kurte hrám do poslednej lopty. Založením som pritom optimista, ktorý verí do tej poslednej lopty. Ono je dosť ťažké nebyť optimistom a potom ísť na ten kurt. To sa hrá ťažšie. Naopak, keď sa vrútim na dvorec, verím si a vrhnem do toho všetky sily, pretože dúfam vo výsledky, tak to ide ľahšie."

Posledná fedcupová lopta. Posledná lopta na Turnaji majsteriek. Dajú sa pocity pri nich porovnať?

"Naskočili mi zimomriavky, určite tam bolo strašné napätie. Veľmi som túžila vyhrať. Od víťazstva vás delá jedna loptička, je to neskutočné napätie. Potom to vyjde, všetko, stres i napätie z vás padne. A potom príde niečo nádherné, čo prežívate."

Poďme ku tej poslednej fedcupovej lopte. K zápasu s Arantxou Sanchezovou - Vicariovou. Viedli ste 6:0 a 5:0, 99% loptičiek ste uhrávali bravúrne, ku tej poslednej, čo bolo opticky už len nejaké promile, ste sa však dostávali stále ťažšie.

"V ten deň som mala strašne dobrú formu. V tom momente som si pri stave 40:30 prvýkrát prehrala svoje podanie, ona si ten svoj hneď podržala. Ja som si však z toho ťažkú hlavu nerobila. Nebola som nervózna, vedela som, že musím ostať koncentrovaná a mať hlavu na dvorci. Arantxa je svetová hráčka, teraz už legenda svetového tenisu. Má skúsenosti, zvlášť v takýchto zápasoch. Vedela som, že musím vydržať - ak by som v úvodzovkách odbočila z dvorca, začali by problémy."

Poznáte sa s Arantxou dobre?

"V poslednom čase sme sa stretávali často. Raul je dobrý priateľ jednak s ňou, jednak s jej trénerom. Párkrát sme boli spolu na večeri, teraz sme pozvaní na tréningový tábor pred Austráliou. Máme v decembri k dispozícii kurty, ja sa na to veľmi teším, myslím, že sa spoznáme ešte viac. Bude to pre mňa určite obrovská skúsenosť."

Arantxa mala hrať debla na Turnaji majsteriek v LA s Danielou Hantuchovou. Pár sa však v dôsledku ukončenia karéry populárnej Španielky musel odhlásiť. Došla vôbec Arantxa do LA?

"Vôbec tam nedošla. Najprv ohlásila, že pre zranenie nedôjde. Ja som sa to však dozvedela ešte skôr, od iných hráčok."

Zdá sa, že mnoho v tomto smere spravilo i správanie tiežfanúšika na Kanárskych ostrovoch.

"Neviem. Ale určite to bola jedna z najneprímnejších udalostí, ktorá sa v celkom Fed Cupe udiala. Arantxa spravila pre španielsky tenis veľmi veľa a zobrala si na seba veľkú zodpovednosť, keď nasúpila, po tom, čo sa v semifinále zranila v zápase s Rakúšankou Wartuschovou. Bolo to veľmi smutné."

Španieli akoby nevedeli, čo s tým mudrlantom spraviť.

"Prerušilo sa to na nejakých 15 minút. Chceli ho vyviesť von, všetci v hale skandovali, nech ide von. Nakoniec nešiel. Aj hráčky a vôbec všetci chceli, aby išiel preč. Boli sme veľmi prekvapení, že niečo také povedal a že ešte tam ostával a pozeral ďalej. Všetci ľudia si od neho odsadli a izolovali sa, dávali mu najavo svoju nespokojnosť. Bolo to smutné."

Vy ste zas boli smutná v závere prvého singla finále proti Conchite Martinezovej. Aj ste si poplakali.

"Vzniklo to z toho vypätia a únavy, dávala som do toho úplne všetko. Ku koncu druhého setu som si sadla na lavičku, úplne ma to zlomilo, strašne som chcela vyhrať, ale už som nevládala. Zobrala som si tri minúty voľného času, času, ktorý máme k dispozícii pre zranenie, veľmi mi pomohol náš masér Miško Danác. Bolo to z celkového vypätia. Po zápase som si na päť - desať minút sadla sama na schody... Potom som už bola v pohode, vyplakala sa, dostala zo seba tie emócie... A išla som povzbudiť Danielu v druhom zápase."

Máte brazílskeho trénera. S Raulom Ranzingerom však trénujete v Taliansku, v Cividine pri Brescii. Poznáte teda Talianky. V semifinále ste proti nim uhrali dva body, to semifinále bolo váš zápas.

"Tréner tam žije dvanásť rokov, takže on ich naozaj pozná dobre. Ja však veľmi dobre poznám všetky hráčky, ktoré nastúpili vo finálovej časti Fed Cupu. Počas celého roka sa často stretávame. Čo sa týka toho zápasu: nebolo to moje víťazstvo, bolo to víťazstvo celého kolektívu. Ja som v ten deň dostala dôveru a aj keď som bola na dvorci, hrala som za všetkých."

Pôsobí na vás nejako to, že väčšinu času ste na temperamentnom juhu? Aj keď na dvorci vyvolávate flegmatický dojem, teda až na tie spomínané slzy.

"Ja si myslím, že to na mňa pôsobí. Že sa to na mňa lepí. Trénera mám Brazílčana, už to dosť cítiť. Ten južanský spôsob života mi však vyhovuje, ľudia sú tam viac otvorení."

Na kurte si niekedy neodpustíte i humorné vložky.

"Je to i také odreagovanie. Niekedy netreba brať ten zápas tak vážne, trebárs, keď sa nedarí. Kúsok srandy vôbec nezaškodí, je to predsa predovšetkým šport. Hrá sa pre ľudí, ktorí prídu. A ja som rada, keď sa im tenis páči. A keď sa na ňom i pousmejú? Veď to je to pekné."

Turnaj majsteriek. Vo finále v Los Angeles ste zdolali piatu nasadenú dvojicu Cara Blacková, Jelena Lichovcevová (Zimbabwe/ Rusko) 4:6, 6:4, 6:3. Predtým v semifinále nad japonskou dvojicou Rika Fujiwarová, Ai Sugijamová v trojsetovej bitke 4:6, 7:5, 6:4. V 1. kole ste s Jelenou Dementievovou zdolali slovinskú dvojicu Tina Križanová, Katarina Srebotniková v troch setoch 6:3, 4:6, 6:2. Všetko to boli dvojhodinovky, vládali ste po Fed Cupe?

"Ja som do LA priletela po 20 - hodinovom cestovaní už v pondelok, začínala som v sobotu, na časový posun a regeneráciu som mala päť dní. Samozrejme, že po úspechu na Kanárskych ostrovoch bolo bosť náročné nabrať nejako ďalšiu motiváciu a nové sily na posledný turnaj v roku. Celý rok som už mala akoby na chrbte... Ale hrala som v štvorhre a vedela som, že môžem odohrať minimálne jeden, maximálne tri zápasy."

Ku víťazstvu nad Japonkami. Slovensko najprv obehla agentúrna informácia, že ste prehrali. Aspoň tak o tom informovala Associated Press.

"Viem o tom. Brat sleduje na internete on -line moje zápasy. Hneď mi gratuloval, ale polhodinu na to mi poslal SMS-ku. Čo sa deje? Vyhrali ste? Prehrali? Tu hovoria, že ste prehrali. Napísala som mu, nech je pokojný, že sme vyhrali. Ináč, bolo to i v US Today, čítali sme to, ale boli sme pokojné, vedeli sme samozrejme, že sme vyhrali. Tak sme sa len na tom bavili."

S Dementievovou rozprávate po rusky. Ide vám tento jazyk?

"Ako kedy (smiech). Ja sa snažím stále rozprávať s ľuďmi v ich jazyku, či v taliančine, španielčine, ruštine či angličtine. Občas i nemecky. Ale s Jelenou sa v ruštine dorozumievame bez problémov, hoci niečkedy, na kurte, si vypomôžeme angličtinou. To vtedy, keď sa tak zamotám do tej ruštiny a chcem jej niečo vysvetliť. Ale to sa stáva málokedy."

Na US Open 2001 ste s Dementievovou byrokraticky vypadli v 2.kole. Jelena prišla o dve minúty neskôr, po časovom limite. Neboli ste na ňu vtedy naštvaná? Aj keď si s ňou vraj výborne rozumiete.

"Vôbec som na ňu naštvaná nebola. Ona prišla neskôr, ale mne to bolo skôr tak ľúto. Jelena vtedy hneď išla na hotel, bola veľmi smutná z toho, čo sa stalo. Ináč po polroku alebo roku, keď sme sa tak rozprávali, mi povedala, že vlastne to, čo sa stalo, ju prinútilo hrať štvorhru. Že to bolo aj z takej ľútosti. Takže nakoniec to bolo takén šťastie v nešťastí. Alebo to možno bolo také znamenie, že máme hrať, neviem. Ale aby som sa vrátila ku tej udalosti, ja som jej hneď povedala, že to nie je žiadny problém. Ona hrala na druhý deň dvojhru, ja som jej zavolala, išli sme aj s trénerom na večeru. Posedeli sme si, vysvetlili sme si to. Sme ľudia, každý raz spraví nejakú chybu. A trestať ju kvôli tomu? Veď je to len tenis..."

S Kim Clijstersovou ste vyhrali debla v Luxemburgu. Ešte pred finálovým turnajom Fed Cupu. Predtým ste vyhrali Kremlin Cup s Dementievovou, s ktorou hráte najčastejšie.

"Jelena na turnaji v Luxemburgu nebola, takže s Kim Clijstersovou to bolo práve preto. Závisí to od toho, či na turnaji štartuje Jelena i ja, či niektorá z nás vypúšťa štvorhru. Jelena mala šancu hrať single na turnaji Masters, takže si chcela i oddýchnuť. Vo Filderstadte som ju zas poprosila ja, chcela som hrať v Zürichu kvalifikáciu v dvojhre, takže, hoci sme boli dohodnuté, odriekla som to. Jednoducho, normálne sa dohodneme a robíme kompromisy. Obe vieme, že dvojhra je dôležitá."

Je váš tréner veľkým fanúšikom futbalu?

"Samozrejme! Je to Brazílčan, takže fandí Brazílii ako národnému mužstvu, v Taliansku zas drží palce tímu AC Miláno."

A vytiahol vás váš brazílsky tréner v Taliansku na nejaký futbalový zápas?

"Keď sme sa vrátili z Brazílie, tak sme mali na jeden zápas ísť. Ale ochorela som... Minule však porazil môj tím jeho. Chievo zdolalo AC Miláno, pozerali sme na to a bola to sranda. Vôbec, je to sranda pozerať futbal u Talianov s Brazílčanom (smiech)."

Ako ste sa dostalu ku fandeniu Chievu?

"Keď v minulom roku Chievo postúpilo do najvyššej súťaži v Taliansku, tak ma zaujalo to, že je to malé mestečko s piatimi tisícmi obyvateľov. Povedala som si, že budem držať práve takémuto mužstvu alebo klubu. Maličkému klubu. A Chievo sa držalo na 1.mieste, dlhý čas, nakoniec skončilo piate. A teraz je tiež na piatom mieste."

JANETTE HUSÁROVÁ

Miesto a dátum narodenia: Bratislava/ 4.jún 1974

Výška/ váha: 168 cm/ 56 kg

Profesionálna kariéra od: 1991

Najvyššie singlové umiestnenie v rankingu WTA: 33. miesto (od 17.novembra 2002 - )

Najvyššie deblové umiestnenie v rankingu WTA: 5. miesto (17. november 2002 - )

Úspechy v tímových súťažiach: víťazka Pohára federácie 2002

Úspechy v dvojhre na WTA Tour: trikrát účasť v semifinále: 2002 - Doha, 1996 - Varšava, 1993 - Montpellier, 9 - krát účasť vo štvrťfinále: 2002 - Hobart, Acapulco, Sarasota, Lipsko, Luxemburg; 2000 - Palermo; 1998 - Bogota; 1996 - Pattaya; 1994 - Surabaya.

Tituly na okruhu WTA: 15 - krát víťazstvo vo štvorhre štvorhra (2002 - Turnaj Masters v Los Angeles, s Dementievovou, 2002 - Luxemburg, s Clijstersovou, Doha, so Sanchezovou-Vicariovu, German Open, San Diego, Moskva - všetko s Dementievovou; 2001 - Gold Coast,s Casoniovou, Bogota, Budapešť, Palermo, všetko s Garbinovou; 2000 - Varšava, s Garbinovou; 1998 - Bogota, so Suarezovou; 1997 - Auckland, s Van Roostovou; 1996 - Palermo, so Schettovou, Styria, s Medvedevovou).

Finálové účasti na okruhu WTA: 12 - krát vo štvorhre (2002 - US Open, s Dementievovou), Paríž, s Dementievovou, Indian Wells, s Dementievovou, Stanford, s C. Martinezovou, New Haven, s Garbinovou, Lipsko, so Suarezovou; 2000 - Sao Paulo, s Labatovou; 1999 - Varšava, s Cocheteuxovou, Sao Paulo, s Labatovou; 1998 - Auckland, s Harlardovou-Decugisovou, Hobart, s Halardovou-Decugisovou; 1993 - Montpellier, s Monamiovou)

Najväčšie úspechy v mixe: 2001 - semifinalistka Roland Garros/s Pálom.

Janette Husárová a východné Slovensko

Slovenskí daviscupoví reprezentanti si v posledných dvoch rokoch obľúbili Prešov, kde sa ich tamnojšie publikum snažilo búrlivo vyhecovať k čo najlepším výkonom. Daniela Hantuchová, slovenská ženská jednotka a určite najväčší talent slovenského tenisu sa zas narodila v Poprade. V Košiciach sa zas narodila Martina Hingisová, aj keď ona sama tvrdí, že sa tam len narodila a žiadny vzťah ku tomuto mestu nemá. S východným Slovenskom je spätá i Daniela Husárová. Jej mamka Anna sa narodila v Rokytovciach pri Medzilaborciach. A v Štôle pri Vyšných Hágoch mám Janette mamkinu sestru, sesternicu a bratranca...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.