Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Janda nebral delenú výhru na Turné za polovičnú

Sportnet|Publikované 8. jan 2006 o 23:00

BISCHOFSHOFEN - Unavený a chvíľami akoby mimo sa cítil skokan na lyžiach Jakub Janda po piatkovom víťazstve na Turné štyroch mostíkov. O celkový triumf sa kuriózne podelil s Fínom Janne Ahonenom, čo však nebral ako polovičný úspech. Ako mimoriadne napína

V bare vo Frenštáte pod Radhoštěm oslavoval napokon Jakub Janda (vpravo) víťazstvo na Turné štyroch mostíkov. Spolu s olympijským víťazom z Grenoble 1968 Jiřím Raškom (v strede) a majstrom sveta v letoch na lyžiach z roku 1994 Jaroslavom Sakalom. FOTO - ČTK

BISCHOFSHOFEN - Unavený a chvíľami akoby mimo sa cítil skokan na lyžiach Jakub Janda po piatkovom víťazstve na Turné štyroch mostíkov. O celkový triumf sa kuriózne podelil s Fínom Janne Ahonenom, čo však nebral ako polovičný úspech. Ako mimoriadne napínavé divadlo so "šalamúnskym výsledkom" hodnotila Turné rakúska tlač. Obaja v tradičných prestížnych pretekoch svetovej špičky nazbierali 1081,5 bodu a "prvýkrát v 54-ročnej histórii museli organizátori korunovať dvoch kráľov vzduchu," napísal viedenský Kurier.

Po prvom kole vedúci Janda musel ako posledný skokan súťaže odpovedať na Ahonenov superskok 141,5 metra. Čech doplachtil na značku 139 metrov, málo na víťazstvo v záverečnej časti seriálu, ale dosť na celkový triumf. Na desatinku bodu vyrovnal Ahonenov súčet.

Dvadsaťsedemročný Janda sa stal druhým českým skokanom, ktorý vyhral populárne Turné. Pred ním to dokázal v roku 1971 Jiří Raška. "Neviem, či si na to niekto za päť rokov spomenie. Zapíše sa to do histórie? Ja to tak nevnímam," povedal Janda a zdôraznil, že výhru, i keď sa o ňu musel deliť s Ahonenom, nebral ako polovičnú. "Ahonen je pojem, každý si predstaví skoky na lyžiach, keď sa vysloví jeho meno. Remizovať s ním bola pre mňa svojím spôsobom česť. Chcel by som jeho ohromnú vnútornú silu, tú obdivujem," dodal skokan z Frenštátu pod Radhošťom.

Obaja enormne túžili po výhre. Technicky perfektný Janda bojoval o prvý titul, Ahonen o rekordný štvrtý. "Vlk sa nažral a koza zostala celá," vystihol Janda vtipne finálny pat. Aj Ahonen stihol pod mostíkom vtipkovať. "Kto dostane auto pre víťaza?" pýtal sa a hneď si odpovedal: "Lepší šofér." Testovať kvality sa nakoniec nemuselo, Nissan Pathfinder získali obaja.

V Bischofshofene sledoval preteky Jandov otec Milan i sestra Radana. Druhý skok, ktorý patril medzi najťažšie v synovej kariére, pretože ak nechcel prísť o víťazstvo, musel letieť ďaleko, komentoval otec: "Bol super. Skákal pod obrovským tlakom a ukázal, že je v súčasnosti ozaj najlepší. Dokázal veľkú vec."

Český bronzový a strieborný medailista z majstrovstiev sveta nečakal doma žiadne oslavy. "Dám veci do práčky, vyspím sa a niekde vyrazím," plánoval Janda, ktorý vedie v celkovom poradí Svetového pohára. S Ahonenom sa znovu stretne koncom týždňa na MS v letoch na lyžiach v Kulme. "Nič od šampionátu neočakávam, a keď sa mi nebude dariť, odídem," povedal Janda. (čtk, oš)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.