Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Jána Muchu ani pľuvance ho nerozhodia

Ján Mucha je oporou medzi žrďami. (Autor: reuters)
Sportnet|Publikované 8. sep 2009 o 22:00

Nebyť poslednej inštancie v našom tíme - Jána Muchu, ktovie, ako by očakávaný sobotňajší kvalifikačný šláger dopadol.

Lenže brankár Legie Varšava sa predviedol v plnej paráde a Čechov si doslova "vyčíhal". To, že dostal dva góly, vôbec neznižuje jeho výkon a zástoj. Už aj preto nie, že podržal tím vtedy, keď mu bolo najviac horúco a chlieb sa ešte len lámal.

SENEC. Ochranca svätyne mohol byť na svoj výkon hrdý.

Neoznámkoval sa

Pred odchodom do Severného Írska sme ho trošku zaskočili tým, aby sa pokúsil oznámkovať. "Sám seba nebudem hodnotiť, ale mal som dobrý pocit z poctivo vykonanej práce," rozhovoril sa východniar. Aj on súhlasil s názorom, že úvodných desať minút bolo najťažších. "Išli na mňa strely, centre, boli tam skrumáže a protihráči na mňa dorážali." Blysol sa trebárs po Plašilovej strele halfvolejom bez prípravy, ktorá bola umiestnená, nečakaná a nasledovala po kikse Škrtela. Odmietol však názor, že na tomto zákroku sa úplne chytil. "S týmto scenárom sme v taktickej príprave aj rátali. Išlo o to nedostať na začiatku hlúpy gól, aby sme nezostali ako prikovaní." Aj v Prahe na Letnej 1. apríla Mucha sa predviedol naozaj v excelentnej forme a niet divu, že Poliaci ho nechcú pustiť do sveta len tak za fajku močky. Pýtajú zaňho dva milióny eur a vedia, prečo tak činia. No náš gólman potvrdzuje, že by si zaslúžil už aj exkluzívnejšiu súťaže než Ekstraklasu.

Nielen krajania ho velebili

Kollera udržal na uzde, nedovolil mu nič. Vedel však, že Česko má v zálohe ďalších skvelých útočníkov a ofenzívnych hráčov - Baroša, Svěrkoša, Necida. "Hlavne Baroš je nebezpečný svojou pohyblivosťou a rýchlosťou." Práve tento hrotový strelec ho prekonal, ale za to nemohol. Skôr ho trošku mrzelo, že nemal šťastie pri Pudilovom zásahu. "Lopta išla tesne vedľa mojej nohy, nechýbalo veľa, aby som ju vyrazil. Bola to však pre mňa veľmi nevýhodná situácia jeden proti jednému," pripomenul borec, pričom záverečný úsek hry po vylúčení Hamšíka bolo vraj jeho najdlhších pätnásť minút v kariére. "Zdalo sa mi, akoby sa časomer vôbec nepohyboval a stál..." Avšak Jano - tento duel bol podľa neho oveľa náročnejší než predošlý v stovežatej - to prežil bez vážnejšej ujmy, hoci ani on nedokázal zabrániť vyrovnaniu. No vyslúžil si mocný potlesk nielen anonymných fanúšikov, ale hlavne skupiny asi tridsiatich kamarátov a rodinných príslušníkov, ktorí ho prišli povzbudiť do Bratislavy z východu.

Stále naplno

Tento brankár bol výborne disponovaný pri centroch, vzdušných súbojoch. Vyžíval sa v nich a loptu veľakrát perfektne s prehľadom stiahol pred protihráčmi. Tento štýl očakáva aj dnes v Severnom Írsku. Domáci hrajú agresívne a bojovne, priam sa v ňom vyžívajú. Bude to naozaj náročná skúška pre defenzívnych jednotlivcov a hlavne pre neho. "Verím, že sme natoľko skúsený tím, aby sme sa vedeli s týmto spôsobom futbalu vyrovnať, čeliť mu a udrieť v správny čas. Bilancia síce hovorí pre hostiteľov, ktorí si vo vlastnom prostredí veria a ešte ich niekto nezaskočil, ale nás zase ženie vpred vidina postupu na majstrovstvá sveta." Vraj aj atmosféra na štadióne je pre hostí nezvyklá a diváci dokonca opľúvajú hráčov súpera a hádžu po nich drobné predmety. Muchu by však ani takéto nešportové prejavy nemali vykoľajiť. "Prichodí nám urobiť jeden z rozhodujúcich krokov, lenže to isté si hovoria aj v tábore rivala. "Hrá prvý s druhým a tým je povedané všetko. Obom nám ide o veľa, ale veríme si. Jednoduché to však nebude."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.