Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Ján Kozák sa na trnavský štadión teší, ale na Žilinu nedá dopustiť

Zadumaný. Ján Kozák počas tréningu v Kyjeve. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 22. jan 2015 o 23:00

Košický tréner slovenskej futbalovej reprezentácie je s hráčmi stále v kontakte.

V zime vládne na európskom futbalovom fronte pokoj zbraní, druhá fáza kvalifikácie na Euro 2016 vo Francúzsku sa začne až 27. marca. Ale je to krehké prímerie, všade sa totiž usilovne zbrojí na novú ofenzívu. Slovensko, ktoré v ťažkých jesenných bojoch prekvapujúco neutrpelo prakticky žiadne straty, nevynímajúc.

KOŠICE. Tréner slovenského národniaku Ján Kozák síce priznal, že prelom rokov bol preňho príjemne oddychový, ale už je opäť v plnom pracovnom nasadení.

„Prirodzene, sviatky som strávil doma, tešil som sa, že môžem byť v kruhu svojich najbližších. Ale už sa začal nový rok a treba sa poriadne pripraviť na druhú časť kvalifikácie, hneď na ten prvý zápas s Luxemburskom (27. marca o 20.45 h v Žiline - pozn. red.), aby všetko fungovalo tak, ako má. Momentálne som v Bratislave, kde som sa stretol s prezidentom zväzu pánom Kováčikom, bol som na výkonnom výbore, absolvoval som aj stretnutie s novým trénerom dvadsaťjednotky Pavlom Hapalom, takže, pracovných povinností je dosť. Čaká nás ťažký rok, v ktorom môžeme niečo dokázať. Na tom, čo sme uhrali v minulom roku, sa dá stavať, ale treba ísť ďalej a využiť šancu postúpiť z kvalifikácie na európsky šampionát priamo.“

S hráčmi sú v kontakte

Po poslednom zraze bola atmosféra v Kozákovom „košiari“ skvelá.

Kouč reprezentácie verí, že nadšenie pre národné farby z hráčov počas zimnej pauzy nevyprchá. Aj preto sa snaží byť s nimi v kontakte.

„Samozrejme, i keď skôr to má na starosť môj asistent Štefan Tarkovič. Spolu pôjdeme od 8. do 15. februára do Turecka, kde bude na sústredení väčšina našich ligových mužstiev. Chceme vidieť, ako si budú v konfrontácii so zahraničnými súpermi počínať niektorí adepti na reprezentačný dres, sme zvedaví aj na hráčov dvadsaťjednotky, ktorí sú už v širšom kádri áčka. Pišta Tarkovič sa vyberie aj za Norbertom Gyömbérom, ktorý mal zdravotné problémy, aby sme ho trochu povzbudili, chystáme sa za našimi hráčmi do Nemecka, i za chlapcami do arabského sveta... Všetko chceme stihnúť do termínu, kedy je naplánovaný prvý zraz reprezentácie v novom roku.“

Bez veľkých zmien

Prevratné zmeny v nej nemožno očakávať, aj keď výkonnosť hráčov sa momentálne nedá sledovať, pretože väčšina ligových súťaží má prestávku.

Ozaj, nemôže napríklad Marekovi Bakošovi trochu poškodiť prestup z elitného českého tímu Viktoria Plzeň (jesenný majster) do predposledného Slovana Liberec?

„Bakoš je pre reprezentáciu zaujímavý hráč, lebo na tento post nemáme veľa hráčov. V Plzni hrával aj tak menej, takže verím, že mu tento prestup pomôže. A či bude káder totožný s tým, ktorý bol na poslednom zraze? Všetko závisí od zdravotného stavu hráčov. Veľa zmien však očakávať nemožno, ale čas pre niektorých nových hráčov príde, tak, ako sme v závere roka dali príležitosť mladíkom Hrošovskému a Dudovi,“ vraví Ján Kozák.

Skokan roka

Slovenská reprezentácia bola v minulom roku v rebríčku FIFA skokanom roka, vlaňajšok začínala na 50. mieste, a teraz je už 21. A kde bola, keď Ján Kozák prevzal jej vedenie?

„Už si presne nespomínam, ale bolo to niekde nad šesťdesiatkou... Ale ja to veľmi nesledujem, nepozerám sa na to, kde sme v rebríčku, aj keď teraz, na začiatku roka, je naň pekný pohľad. Pre mňa je dôležitejšie, že nás čaká veľmi zaujímavý rok, ktorý sa už nezopakuje. Taká šanca postúpiť na vrcholné podujatie opäť dlho nemusí prísť.“

Neveril, že to stihnú

Oslava postupu na Euro 2016 by mohla byť, symbolicky, v novučičkej trnavskej aréne. Bolo by to pre slovenskú reprezentáciu, konečne, niečo ozaj dôstojné.

„Veru, mali by sme tam hrať s Ukrajinou. Je veľmi dobré, že sa niečo také podarilo respektíve podarí, aj keď poviem úprimne, neveril som tomu, že štadión v Trnave bude hotový tak skoro. Mám však informácie, že to stihnú do zápasu s Ukrajinou. I keď ja na Žilinu nedám dopustiť, veď sme tam porazili Španielov... Samozrejme, štadión v Trnave bude krajší, väčší, ale keď na zápas reprezentácie príde toľko ľudí, ako na náš posledný duel s Fínskom v Žiline, na takom štadióne to bude o ničom.“

Na veľkých štadiónoch hráva momentálne reprezentácia iba vonku. Nie je škoda, že španielska federácia vybrala na kvalifikačnú odvetu so Slovenskom neligový stánok v Oviede? I keď na obrázku je to štadión krásavec, o akom sa na Slovensku ani nesníva...

„Má kapacitu 30 500 divákov, a dali to tam aj preto, že v Oviede budú oslavovať nejaké výročie. Samozrejme, radšej by som bol, keby sme hrali na štadióne nejakého veľkého španielskeho klubu, ale myslím si, že aj v Oviede bude dôstojné prostredie. A pre nás to môže byť aj malá spomienka na Petra Dubovského,“ vraví tréner národného mužstva Ján Kozák.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.