Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Ján Kirschbaum: Z organizácie MAMMAL som odišiel sám pre rozdielnosť názorov

Vladimír Bilohuščin|Publikované 17. dec 2020 o 01:00

Na Slovensku vznikla nová MMA liga amatérov SOMMA, ktorá má veľké ambície a v Poprade prebehlo úspešne prvé súťažné kolo.

Na Slovensku vznikla nová MMA liga amatérov SOMMA, ktorá má veľké ambície a v Poprade prebehlo úspešne prvé súťažné kolo. Jednou z hlavných postáv je aj Ján Kirschbaum, s ktorým sme sa pozhovárali o jeho začiatkoch v bojových športoch, ale aj odchode z ligy MAMMAL.

Vy zatiaľ nie ste medzi bežnými fanúšikmi MMA také známe meno. Ako by ste sa charakterizovali?

Som športovec telom aj dušou. Moje úmysly boli vždy čisté a zamerané na odchovanie čo najlepších športovcov. Každý máme poslanie, to moje je venovať sa talentom v bojových športoch a dosiahnuť najlepšiu športovú a mentálnu verziu samého seba.

Kedy ste sa začali venovať bojovým športom?

Písal sa rok 1989 a bojový šport ako taký bol ešte v plienkach. Nebolo ľahké sa v tomto smere presadiť. Kto si pamätá, vie o čom hovorím. Pevnou vôľou, odriekaním, disciplínou a tvrdou prácou som založil prvý klub pod Tatrami (KICKBOX TATRY).

Momentálne vás ale poznáme z MMA kruhov. Ako nastal ten prerod?

Moja práca prinášala úspechy, ale aj prehry ako to v športe býva. Každý musí osobne rásť, zdokonaľovať sa a napredovať. Aj ja som prešiel rôznymi zmenami. Cez box, kickbox, vale tudo, krav magu a jiu-jitsu som sa v roku 2000 zameral na dnes už fenomén MMA. V tom istom roku som bol zakladateľom svojho prvého klubu MMA vo Viedni. Pred troma rokmi som v Poprade založil klub (FIGHT CLUB KENKYO). Okrem toho 30 rokov študujem a rozhodujem zápasy priamo v centre diania ako rozhodca.

Vás a váš klub poznáme hlavne z turnajov amatérov organizácie MAMMAL.

S klubom KENKYO sme pred rokom a pol začali súťažiť v organizácií MAMMAL. S dobrou vôľou som ponúkol spoluprácu pánovi Herdovi s cieľom pozdvihnúť úroveň a zapracovať na slabých stránkach organizácie a naopak silné stránky ešte zdokonaliť.

Vy už ale momentálne s Marekom Herdom nespolupracujete a založili ste vlastnú amatérsku ligu SOMMA. Prečo ste urobili práve takýto krok?

Pre rozdielnosť názorov sa naše cesty s organizáciou MAMMAL museli rozísť. Aby som dal veci na správnu mieru, odišiel som sám.

Život je o rozhodnutiach, tak som sa rozhodol, že založím organizáciu SOMMA s partnermi, ktorí zdieľajú rovnaké vízie ako ja. Naše zámery sú založené na kvalite a rozvoju mladých športovcov.

Aký je teraz váš postoj k lige MAMMAL?

Nezaujíma nás konkurencia. Smerodatní sú  pre nás slovenskí športovci a ich rozvoj. Čím je väčší výber, tým je vyššia kvalita a o to nám presne ide.

Marek Herda v našom rozhovore povedal, že ste mali dobré základy na ligu, lebo ste od MAMMALu ťahali ich know-how, spoznávali ľudí, učil sa ich systém... Aký na to máte názor?

Skúsenosti a praxe nie je nikdy dosť, za tých 30 rokov v športe som sa veľa naučil. Nech ľudia a zainteresované osoby posúdia, kto sa od koho učil a kto komu predával praktické rady a cenné skúsenosti.

Pánovi Herdovi prajem veľa zdravia a športových úspechov v týchto ťažkých koronavírových časoch.

Vladimír Bilohuščin je zakladateľ webu o zmiešaných bojových umeniach SvetMMA, kde pôsobil viac ako 5 rokov na poste šéfredaktora. V marci 2021 prešiel spolu s celou redakciu do Sportnetu, kde sa venuje MMA a ďalším bojovým umeniam. Vo voľnom čase rád hráva volejbal.

Súvisiace články