Utorok, 9. marec, 2021Meniny má Františka

Jambor: Skĺbiť prácu so športom je nemožné

Miroslav Jambor. Rozhodol sa naďalej naplno venovať športu. (Autor: riso)
Sportnet|Publikované 8. jún 2013 o 00:00

Stolný tenista Miroslav Jambor cestoval na minuloročné paralympijské hry do Londýna s vysokými osobnými ambíciami.

Hoci tie sa mu nenaplnili, slovenský reprezentant v uplynulej sezóne svojimi výsledkami úplne neprepadol.

ŠTRBA. V Maďarsku obsadil v pretekoch Svetového pohára tretie miesto a stal sa majstrom Slovenska v družstvách. Vie však, že nebyť pracovnej vyťaženosti, jeho športové výsledky mohli byť podstatne lepšie.

„Dá sa povedať, že paralympiáda pre mňa dopadla zle. Jednak chýbalo mi šťastie, pretože v prvom zápase som prehral v piatom sete 9:11, takže mi chýbali dve loptičky. Podobné to bolo aj v druhom stretnutí, kde som v rozhodujúcom sete prehral 8:11, takže tu mi chýbali tri lopty. Nepostúpil som zo skupiny a nemohol tak v jednotlivcoch zabojovať o medailu. V družstvách sme vypadli hneď v prvom kole s Nemcami. Čo sa týka paralympiády, bolo to biedne a ťahalo sa to so mnou potom celý rok. Môžem teda povedať, že minulý rok bol pre mňa strašný,“ veľmi kriticky hodnotil Miroslav Jambor, ktorý na paralympiáde v Číne v roku 2008 vybojoval pre Slovensko bronzovú medailu.

„Najväčší rozdiel bol v tom, že teraz som pracoval. Musel som robiť v práci, kde som bol celý deň na nohách a na paralympiáde v Londýne som sa cítil veľmi unavený. Nevedel som sa pohnúť za loptou. Pred Pekingom som si zobral štyri mesiace voľno, trénoval som, makal, a preto som tam vybojoval medailu. Teraz to nebolo možné, lebo z práce mi jednoducho nechceli dať voľno. Keďže paralympijský šport prakticky nie je na Slovensku nijako dotovaný, musel som pracovať,“ vysvetlil dôvody osobného neúspechu na minuloročných paralympijských hrách v Londýne rodák z Popradu, ktorý je pri hľadaní zamestnania výrazne obmedzený svojím postihnutím kĺbov v dôsledku hemofílie.

Vyhral prestížny Slovakia Open

Keďže sa však rozhodol, že športu sa chce naďalej naplno venovať, v práci dal výpoveď.

„Motiváciu určite mám. Koncom októbra máme majstrovstvá Európy. V práci som dal výpoveď a jednoducho som si povedal, že chcem hrať stolný tenis, aj keď nebudem mať peniaze. Hneď potom, ako som z práce odišiel, sa mi podarilo vyhrať štvrtý najväčší turnaj na svete Slovakia Open. Len ma to utvrdilo v tom, že som sa rozhodol správne. Tohtoročné ME sú zároveň kvalifikáciou na budúcoročné MS, ktoré sa uskutočnia v čínskom Pekingu. Predstaví sa tam šestnásť najlepších hráčov, pričom ja som vo svetovom rebríčku momentálne na sedemnástom mieste. Chýba mi teraz asi dvadsať bodov na to, aby som tam išiel. Keď nebudem pracovať a budem oddýchnutý, určite sa mi to podarí,“ dodal Jambor, ktorý uplynulú sezónu berie ako ďalšiu životnú skúsenosť.


Súvisiace články