Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Jakub Janda odkryl pozadie svojho triumfu

Sportnet|27. mar 2006 o 00:00

Skokan na lyžiach JAKUB JANDA vyhral ako prvý Čech v histórii Svetový pohár. Veľký glóbus dostal pred týždňom po posledných ...

FOTO

Skokan na lyžiach JAKUB JANDA vyhral ako prvý Čech v histórii Svetový pohár. Veľký glóbus dostal pred týždňom po posledných pretekoch sezóny v Planici. Po nich sa rozhovoril o obrovských problémoch a tlakoch v českých skokoch, ktoré vydarenú sezónu sprevádzali.

Bývate neďaleko slovenských hraníc. Ako to vyzeralo doma po príchode? Ako keď prídu hokejisti s medailou?

"Preteky v Planici sa skončili v nedeľu, ale domov som sa dostal až v stredu. Ostal som jeden deň v Taliansku, kde som lyžoval, v pondelok popoludní som šiel do Prahy, kde som mal v utorok tlačovku. Ešte v stredu ráno som musel natočiť šoty pre televíziu. Takže pracovne."

Pred poslednými dvoma pretekmi sezóny v Planici ste mali taký náskok, že pri poklese formy hlavného súpera Janeho Ahonena ste ani nemuseli štartovať. Napriek tomu ste v sobotu nastúpili na neobľúbenom planickom mamuťom mostíku. Prečo?

"Ešte stále to nebol stopercentný náskok. Keby Jane v sobotu vyhral, stále bolo o čo bojovať. Preto som pretekať išiel. Chcel som nastúpiť aj v nedeľu, ale podmienky sa mi nezdali dobré, dosť fúkal vietor a ja lety veľmi nemilujem. Keď už bolo v nedeľu stopercentne isté, že veľký glóbus je môj, nemalo cenu riskovať."

Sezónu sprevádzali vaše veľké dni, napríklad celkové víťazstvo na prestížnom Turné štyroch mostíkov, ale aj krízy. Kedy bolo najlepšie, kedy najhoršie?

"Najlepšie bolo, keď som sa dostal domov, mohol som si chvíľu oddýchnuť. Niekedy boli preteky nesmierne únavné, najhoršie bolo Turné štyroch mostíkov. Štyri preteky v rýchlom slede za sebou. Dosť veľký mediálny a psychický tlak."

Ste prvý český skokan na lyžiach, ktorý dokázal získať Veľký glóbus za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári. Lenže po sezóne sa objavili informácie, že v českom skoku to od začiatku sezóny vrelo, skákali ste vo veľkom psychickom napätí. Čo sa stalo?

"Boli veľké tlaky, v sezóne som sa k nim vôbec nechcel vyjadrovať. Problém je medzi mojím manažérom Františkom Ježom a vedením českého skokanského úseku. Odmietajú komunikovať s mojím manažérom, celú sezónu na neho hádzali špinu. Boli sme ticho, v sezóne som chcel mať pokoj. Povedal som aj manažérovi, že problémy budeme riešiť po skončení sezóny. V nedeľu sa v Planici skončili posledné preteky sezóny, v utorok sme vydali vyhlásenie a povedali všetko."

O čo išlo?

"Na začiatku sezóny sme mali problémy s podpisom reprezentačnej zmluvy. Vyhrážali sa, že keď zmluvu nepodpíšem, slovinský tréner Vasja Bajc odíde. Vedeli, že mi veľmi záleží, aby Vasja ostal."

Na olympijské hry v Turíne ste mali odchádzať ako najväčší favorit. Podľa prognóz ste mali vyhrať obidva preteky. Namiesto toho ste odišli do Turína rozladený, psychicky na dne. Čo sa stalo?

"Vyvrcholili spory. Pár hodín pred odletom do Turína mi zavolali novinári, že čo hovorím na to, že Vasja Bajc nejde na olympiádu. Prekvapilo ma to. O ničom som nevedel. Dostal som informáciu len od novinárov. Trochu ma to zlomilo. Myslel som, že to prehryznem, ale..."

Ako je možné, že novinári o tom vedeli a vy nie? Kto poskytol novinárom informáciu, že Bajc nejde na olympiádu?

"Leoš Škoda, predseda českého skokanského úseku. Je to človek, ktorý mal informáciu držať do poslednej chvíle v tajnosti. Musel vedieť, že taká informácia neublíži len mne, ale môže ublížiť ostatných chlapcom z tímu."

Nakoniec Bajc na olympiádu išiel. Naozaj uvažoval, že nepôjde?

"Asi uvažoval. Neviem."

Bajca vraj pred olympiádou rozčúlili kritické články na internetovej stránke bývalého majstra sveta Jaroslava Sakalu. Sakala je však váš veľký fanúšik a kamarát...

"Neviem, či to nebola len zámienka. Skôr si myslím, že to bola mierená rana do chrbta môjho manažéra."

Skokani absolútnej svetovej špičky sú zvyknutí sústrediť sa na každý detail, snažia sa celú sezónu byť psychicky v pohode. Keď sa však stretávate s takými problémami, asi je to ťažké.

"...no, veľmi ťažké."

Čo zlé robil Škoda?

"Kde mohol, tam ohovoril Frantu Ježa. Neustále cez noviny ohováral ľudí, ktorí sa točili okolo mňa. Dával najavo, že títo ľudia nie. Keď prišli niekde na preteky, musel som sa s nimi stretávať tajne, aby som nevyvolával konflikt."

Nemá práve Škoda veľkú zásluhu na tom, že českú reprezentáciu viedol Vasja Bajc? Tréner, ktorý vám vyhovuje?

"Asi áno."

Bajc má veľkú zásluhu na tom, že ste vyhrali Svetový pohár ako prvý Čech v histórii. Leoš Škoda dotiahol pre vás najlepšieho trénera a pritom vám zároveň robil zle?

"Problém vznikol predvlani. Keď súčasné vedenie skoku nastúpilo do funkcií, povedali, aby som sa zbavil svojho manažéra, že zastupovať ma bude iba pán Škoda a Rostislav Jozífek, ktorý je manažérom úseku skoku na lyžiach. Odmietol som a začali sa problémy..."

Problémy boli aj medzi vaším otcom a vedením českých skokov?

"Môj otec je manažérom Dukly Frenštát, môjho klubu. Poukazuje na administratívne nezrovnalosti v skokanskom úseku."

Čo ďalej?

"Čakáme. Ja sa nebránim spolupráci s úsekom skoku za určitých podmienok. Napríklad, že konečne začnú s nami rokovať. Keď odo mňa chceli nejakú manažérsku vec, povedal som im, aby sa obrátili na manažéra Františka Ježa. Odvetili, že s ním sa baviť nebudú a tým sa to vždy skončilo. Napätie rástlo."

O Vasjovi Bajcovi hovorievate, že je hlavným strojcom vašich úspechov. On však povedal, že na deväťdesiat percent pri českej reprezentácii končí. Uvažuje sa o rakúskom trénerovi Richardovi Schallertovi. Čo na neho hovoríte?

"To sú zatiaľ špekulácie. Valné zhromaždenie úseku skoku bude 22. apríla, tam sa rozhodne."

Ste rozhodnutý pokračovať v kariére?

"Samozrejme."

Podľa niektorých informácií ste rozmýšľali o skončení kariéry napriek tomu, že ste aktuálne najlepší skokan sveta. Je to pravda?

"Nie celkom. Povedal som len, že ak ma vedenie označovalo za človeka, ktorý českému skoku na lyžiach škodí, tak majú prísť a povedať mi to do očí. Ja by som vtedy urobil to gesto a bol by som ochotný skončiť. Aby som neškodil ďalej."

Čo je s Bajcom?

"Odletel na dovolenku."

Čo robíte vy?

"Dám si pár dní oddych, ale mám ešte povinnosti. Potom si začiatkom apríla pôjdem zalyžovať do Harrachova, neskôr by som rád išiel niekde do tepla. Trénovať začnem posledný aprílový týždeň."

Kde je veľký glóbus?

"Mám ho ešte v škatuli. Práve sa pozerám, na ktoré miesto si ho vystavím. Má asi päťdesiat centimetrov a je dosť ťažký."

Ste známy tým, že na každé preteky sa musíte sústrediť viac ako ostatní skokani, bývate veľmi nervózny, aj keď ste v najlepšej forme. Čo sa dialo vo vašom vnútri, keď ste po sezóne dostali do rúk veľký glóbus?

"Všetko zo mňa spadlo. Všetko. Ale hneď po návrate sme museli zaujať postoj k problémom v sezóne."

Zmenil sa postoj českých fanúšikov ku skoku?

"Určite je ich viac. Ale sú fanúšikovia, ktorí držia palce celý čas a sú takí, čo držia palce, iba keď sa darí."

Zastavujú vás už na ulici?

"Ľudia ma poznajú viac ako pred sezónou, ale stále som ešte dosť anonymná osoba. A tak sa snažím nejako medzi tým prechádzať."

FOTO - ČTK

Súvisiace články