Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Jakeš v cieli juhoamerického Dakaru nekomentoval svoj výsledok

Sportnet|Publikované 18. jan 2009 o 23:00

Po náročný a vyčerpávajúcich etapách sa včera skončil 30. Ročník Rally Dakar, ktorý sa po prvý raz jazdil v Južnej Amerika so štartom aj cieľom v

argentínskom Buenos Aires. Počas štrnástich dní absolvovali pretekári náročnú trať, ktorá poriadne preriedila štartovné pole v jednotlivých disciplínach. V kategórii motocyklov sa statočne držal Slovák Ivan Jakeš, ktorý napriek počiatočným problémom s technikou došiel do cieľa náročnej rely.

KOŠICE/BUENOS AIRES. Pre 35-ročného úspešného enduráka, ktorý by sa rád v budúcnosti viac venoval práve súťažiam rely je to veľký úspech. Pri prvom štarte na tomto podujatí v Afrike cieľ nevidel, keď odstúpil v šiestej etape. O obtiažnosti celej súťaže i jednotlivých etáp hovorí za všetko údaj v cieli tejto kategórie, keď z 212 štartujúcich do cieľa prišlo 113 jazdcov.

Úspešne zvládol extrémny terén

Pred odchodom na tieto preteky neraz zdôrazňoval, že prvoradý cieľ je dôjsť do cieľa, avšak už počas tretej etapy mal technické problémy s motocyklom, ktoré sa podarilo odstrániť a mohol pokračovať v súťaži. V jej druhej polovici sa mu darilo lepšie. V poslednej etape dosiahol najlepší výsledok, keď skončil na 11. mieste. V celkovom hodnotení mu patrí miesto v prvej päťdesiatke jazdcov. "Som spokojný s tým, že som došiel do cieľa, lebo v tretí deň to vyzeral že skončím. Aj preto mám o to väčšiu radosť z toho, že som nakoniec v cieli súťaže. Verím, že v budúcnosti dosiahnem lepší výsledok ako je súčasný. Potešilo ma, že som v ťažkých juhoamerických podmienkach dokázal, že ma nepoloží nejaká navigácia, ani veľké päťdesiatstupňové horúčavy," prezradil včera popoludní niekoľko minút potom čo prešiel cieľovou rampou. Posledná etapa bola veľmi rýchla a dosiahol na nej viac ako sto kilometrový priemer. "Bola náročná ako všetky predchádzajúce, križovali sme viacero ciest čo kládlo nároky aj na navigáciu. Musel som si dávať pozor kam odbočujem, lebo ľahko sa mohlo stať, že sa stratím. Nestalo sa, a som cieli. Včera sme absolvovali asi trojkilometrový okruh mestom a prešli sme cieľovou rampou, kde bolo veľké množstvo divákov, ktorí boli úžasní tak ako počas celej súťaže. Svoj výsledok by som nekomentoval. Ukázal som v štyroch etapách že mám nato, aby som bol vpredu. Nebyť tých troch etáp v úvode iste by bol výsledok úplne iný," dodal spokojným hlasom Ivan Jakeš.

Výsledky 14 etapy

Cordoba - Buenos Aires (792 km, 227 km RS). Motocykle: 1. Helder Rodrigues (Portug.) KTM 1:42:37 h, 2. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM +2:07 min, 3. Cyril Despres (Fr.) KTM +2:41,... 11. Ivan Jakeš (SR) KTM +6:17 min. Automobily: 1. Giniel De Villiers (JAR) Volkswagen 1:35:43 h, 2. Leonid Novickij (Rus.) BMW +2 s, 3. Krzysztof Holowczyc (Poľ.) Nissan +17. Konečné poradie po 14 etapách: Motocykle: 1. Marc Coma (Šp.) KTM 52:14:33 h, 2. Cyril Despres (Fr.) KTM +1:25:38, 3. David Fretigne (Fr.) Yamaha +1:38:56,... 43. Ivan Jakeš (SR) KTM +16:55:55 h. Automobily: 1. Giniel De Villiers (JAR) Volkswagen 48:10:57 h, 2. Mark Miller (USA) Volkswagen +8:59 min, 3. Robby Gordon (USA) Hummer +1:46:15 h.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.