Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Jágr trafil zlaté obdobie NHL

Sportnet|16. feb 2004 o 00:00

Za 86 sezón hokejová NHL zrodila mnoho výborných hokejistov. Maurice Richard, Terry Sawchuk, Jacques Plante či Gordie Howe. Postavy, ktoré sa do dejín NHL zapísali nespočetnými úspechmi. Český útočník Jaromír Jágr zrejme nezíska Stanley Cup päťkrát ...

Za 86 sezón hokejová NHL zrodila mnoho výborných hokejistov. Maurice Richard, Terry Sawchuk, Jacques Plante či Gordie Howe. Postavy, ktoré sa do dejín NHL zapísali nespočetnými úspechmi. Český útočník Jaromír Jágr zrejme nezíska Stanley Cup päťkrát v rade ako Plante, neodohrá v NHL 26 sezón ako Howe, no do histórie vstúpi ako najlepšie zarábajúci hráč. Jágr dokonale trafil zlaté obdobie.

Začínal so 150-tisícami

Po 14 sezónach na klziskách, ktoré znamenajú svet, suverénne vedie tabuľku zárobkov. Bez niekoľkých dolárov mu NHL vyniesla už 75 miliónov USD, čo je v prepočte na slovenské koruny približne 2,3 miliardy. To však nie je všetko, Jágr má platný kontrakt aj na ďalšie štyri roky. Ten mu zaručuje príjem ďalších 44 miliónov dolárov. Druhý je v zárobkoch so ziskom 68 miliónov kapitán Colorada Joe Sakic. Ten však svoje ďalšie príjmy nemá zabezpečené tak dobre ako Jágr. Počas dvoch nasledujúcich sezón dostane 20,5 milióna.

Dosiahnuť podobný úspech v budúcnosti nebude ľahké. NHL krváca. Jej finančná politika, ktorá umožnila Jágrovi astronomické príjmy, sa ukázala z dlhodobého hľadiska neudržateľná. Nárast platov dosiahol za desať rokov 212 percent. Teraz budú mať platy hráčov skôr klesajúcu tendenciu.

Jágr pritom začal v NHL ako radový nováčik. Vo svojej prvej sezóne zarobil iba 150-tisíc. Prvý milión dostal o tri roky neskôr. V tom čase však už bol mimoriadne vyspelým hráčom. Dvakrát vyhral Stanley Cup a bol najproduktívnejším hráčom Pittsburghu. Tím sa ho nechcel vzdať, a tak Jágrovi pravidelne zvyšoval plat. Naposledy si ho Pittsburgh poistil v roku 1998, keď mu ponúkol kontrakt na 48 miliónov.

Rozprávková zmluva s Washingtonom

Táto záťaž sa však pre Pittsburgh ukázala ako neudržateľná, a ako je známe, v roku 2001 musel Jágr odísť do Washingtonu. Práve tu mal totiž v tom čase svojho najväčšieho fanúšika - Teda Leonsisa. Majiteľ washingtonského klubu sa osobne angažoval pri získaní Jágra a neváhal ani s rekordnou finančnou ponukou. Jágrovi doslova daroval zmluvu na 77 miliónov dolárov.

To je pre mnohých hokejistov nedosiahnuteľná suma. Aj uznávané osobnosti ako Messier, Lemieux či Gretzky v časoch svojej najväčšej slávy poberali približne 3 až 4 milióny. S nástupom nových hráčov však platy prudko stúpali. V ročníku 1990/91 bol najlepšie plateným v NHL Wayne Gretzky. Ako 4-násobný víťaz Stanley Cupu a už vtedy historický líder v počte bodov dostával „len" 3 milióny. O dva roky neskôr ho prekonal Eric Lindros. V nováčikovskej sezóne zarobil 3,5 milióna.

Najlepší je Pálffy

Uhádnuť meno najúspešnejšieho Slováka nie je veľký problém. Rýchly útočník so šikovnými rukami, veľkým prehľadom v hre a dobrou strelou. Žigmund Pálffy. V NHL síce začínal v New York Islanders s ročným príjmom 185 000, no do dnešného dňa zarobil len na základných platoch približne 36 miliónov dolárov. Z toho až 33 miliónov USD, teda vyše 1 miliardy Sk, dostal v rámci jediného kontraktu. Uzavrel ho ešte v roku 1998 ako hráč Islanders.

Koľko zarábajú najlepší v NHL?

Jaromír Jágr
NY Rangers

Celkový príjem 74,7

Joe Sakic
Colorado Avalanche

Celkový príjem 68,9

Pavol Bure
NY Rangers

Celkový príjem 68,3

Steve Yzerman
Detroit Red Wings

Celkový príjem 64,8

Mark Messier
NY Rangers

Celkový príjem 62,2

Hodnoty sú v miliónoch USD, zdroj: Postgazette.com, hockeyzoneplus.com

Najlepšie zarábajúci Slováci

Žigmund Pálffy

Celkový príjem 36,76  z toho táto sezóna 7,0

Počet sezón v NHL 11

Peter Bondra

Celkový príjem 31,079 z toho táto sezóna 4,5

Počet sezón v NHL 14

Pavol Demitra

Celkový príjem 18,64 z toho táto sezóna 6,5

Počet sezón v NHL 11

Miroslav Šatan

Celkový príjem 18,35 z toho táto sezóna 4,75

Počet sezón v NHL 9

Jozef Stümpel

Celkový príjem 16,81 z toho táto sezóna 2,85

Počet sezón 13

Róbert Švehla

Celkový príjem 15,67 (skončil s kariérou) -

Počet sezón v NHL 9

Marián Hossa

Celkový príjem 9,4 z toho táto sezóna 2,75

Počet sezón 7

Zdeno Chára

Celkový príjem 7,63 z toho táto sezóna 2,4

Počet sezón 7

Richard Zedník

Celkový príjem 6,6 z toho táto sezóna 1,85

Počet sezón 9

Michal Handzuš

Celkový príjem 6,3 z toho táto sezóna 1,53

Počet sezón 6

Pozn.: Všetky sumy sú v miliónoch amerických dolárov. Predstavujú základné platy, bez prémií a iných príjmov

Súvisiace články