Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Jágr je drahý. Aj po štyridsiatke

Vlani sa Jaromír Jágr upísal po sezóne Dallasu, teraz New Jersey. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|23. júl 2013 o 11:11

Nikto z hráčov NHL nezarobil v histórii toľko, čo český krídelník, ktorý si na zámorských zmluvách pripísal už 119 miliónov dolárov.

BRATISLAVA. Za meno a značku si musíte priplatiť. Poslednou zmluvou to znovu potvrdil Jaromír Jágr, ktorý sa dohodol s New Jersey. Podľa amerických médií by suma mala byť na úrovni štyroch miliónov dolárov.

Nič na tom nezmenilo ani nie veľmi vydarené play off. Česká legenda má skrátka svoju cenu, pod ktorú nepôjde. Určite to bol aj jeden z dôvodov, prečo sa upísal Devils až po dlhom rozhodovaní.

Na druhej strane mu vyššia cena zmluvy zaručuje väčšiu istotu, že ho tréner po zlých výkonoch ihneď nepreradí do nižšieho útoku.

„Všetko trvalo dlhé tri týždne preto, lebo až do konca bola v hre aj Philadelphia. Jarda sa však rozhodol pre New Jersey,“ hovoril isport.cz agent Petr Svoboda.

119 miliónov dolárov

Výška Jágrovho kontraktu trochu prekvapila. Ak sa nedohodne na novej zmluve Fín Teemu Selänne, bude najstarším hráčom v lige.

Český krídelník potvrdil, že v histórii NHL by ste ťažko hľadali hráča, ktorý zarobil viac ako on. Dohromady mu na konto prišlo už 119 miliónov dolárov. Do tejto sumy nie sú započítané tri roky od oligarchov v Omsku.

Jágr si v profilige vyskúša siedmy dres. Štvrtý za tri roky od jeho návratu z Ruska. Česká legenda si bude musieť zvyknúť, že si opäť pohnevá časť fanúšikov.

Pred dvoma rokmi podráždil priaznivcov Pittsburghu, ktorí na neho bučali už skôr. Ich reakcia sa ešte zvýraznila, keď podpísal zmluvu s ich rivalom z Philadelphie. Niečo podobné ho čaká aj teraz, keďže New Jersey je znepriatelený klub pre New York Rangers, za ktorý hrával pred odchodom do Ruska.

Celkovo čaká na Jágra tím, ktorý sa vymyká bežným predstavám. V Devils roky vládne tvrdou rukou manažér Lou Lamoriello, ktorý neznesie žiadnu extravaganciu a výstrelky. Pre rodáka z Kladna bude možno ťažké zohnať aj kľúče od haly, ktorú rád využíva na korčuľovanie a individuálne tréningy.

Ikonami sú Brodeur s Eliášom

Okrem toho si musí zvyknúť aj na to, že hlavnou ikonou klubu je okrem legendárneho brankára Martina Brodeura, ktorý sa pomaly pripravuje na dôchodok, krajan Patrik Eliáš.

Skúsený útočník začne v diabolskom klube už osemnástu sezónu. „Jarda má svoju kvalitu, aj keď už nie je najrýchlejší, ale má stále silné ruky. Určite sa bude hodiť,“ povedal v rozhovore pre isport.cz Eliáš.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa obe české legendy znesú v jednom tíme. Je dosť možné, že si zahrajú spolu aj v útoku, keďže Eliáš by sa mal vrátiť z pozície krídla na centra.

„V kabíne si určite sadneme vedľa seba. Máme k sebe rešpekt. Dokážem vychádzať s každým. Myslím si, že urobíme všetko preto, aby to v tíme klapalo,“ dodal tridsaťsedemročný útočník.

Voľba na Jágra bola z pohľadu New Jersey logická aj z toho dôvodu, že v poslednom období stratili troch elitných krídelníkov na čele s Kovaľčukom.

Súvisiace články