Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Jacksonová ako prvá využila možnosť videozáznamu

SITA|Publikované 23. mar 2006 o 10:55

KEY BISCAYNE 23. marca (SITA, AP) - Súboj 1. kola dvojhry žien na turnaji WTA Tour Nasdaq-100 Open v Miami medzi Američankami Jameou Jacksonovou a Ashley Harkleroadovou sa zapíše do histórie tenisu ako ...

KEY BISCAYNE 23. marca (SITA, AP) - Súboj 1. kola dvojhry žien na turnaji WTA Tour Nasdaq-100 Open v Miami medzi Američankami Jameou Jacksonovou a Ashley Harkleroadovou sa zapíše do histórie tenisu ako prvý, v ktorom hráčky oficiálne využili možnosť konzultovať niektoré sporné loptičky pomocou videozáznamu. Konkrétne ako prvá to urobila Jacksonová po 57 minútach v závere I. setu, keď loptička z jej rakety skončila na rozhraní postrannej čiary a autu. Priblíženie situácie na zázname, ktoré okrem hlavného rozhodcu videli aj diváci na veľkej obrazovke nad hlavným kurtom v Crandon Parku, napokon ukázalo, že Jacksonová sa mýlila a s odvolaním neuspela. Situácia sa zopakovala na začiatku III. setu a opäť hráčka nemala pravdu. Rovnakú možnosť využila presne v duchu pravidiel dvakrát aj jej súperka a raz si predsa len vynútila zmenu verdiktu rozhodcu. "Chcela som byť prvá a podarilo sa mi to. Podvedome som aj tušila, že loptička z mojej rakety nebola dobrá, ale chcela som to vyskúšať," komentovala so smiechom Jacksonová, ktorá napokon krajanku Harkleroadovú v takmer trojhodinovom ľútom boji zdolala 7:5, 6:7 (3), 7:5. Devätnásťročná Američanka tmavej pleti ešte poznamenala, že nový systém s využitím videa pri sporných momentoch je nielen zábavný, ale odbúrava aj zbytočný stres. "Keď máte pocit, že vás rozhodca obral o loptičku, stačí to reklamovať a ak sa ukáže, že nemáte pravdu, nič sa nedeje. Je to dobré na psychiku. Nemusíte sa potom v mysli zbytočne zaoberať tým, že vám ukrivdili," povedala Jacksonová.

Prvým mužom, ktorý využil služby "jastrabieho oka" na podujatí série Masters v Miami, sa stal Čiľan Nicolas Massú. Olympijský víťaz z Atén sa odvolal v spornom momente v zápase 1. kola proti Holanďanovi Raemonovi Sluiterovi a uspel. Napokon zápas vyhral pomerne hladko 6:4, 6:3. Výkonný riaditeľ Americkej tenisovej asociácie Arlen Kantarian je veľmi spokojný s tým, že sa profesionálny tenisový okruh obohatil o dôležitú technologickú novinku. "Máme viac pokoja a menej kontroverzných situácií. Hráči navyše túto skutočnosť takmer stopercentne akceptujú, čo sa z historického hľadiska zďaleka nedá povedať o všetkom, čo priniesol vývoj," povedal Kantarian. Opakovanie sporných momentov by malo zažiť tohto roku už aj premiéru na grandslamovom turnaji. Stať by sa tak malo na prelome augusta a septembra na US Open v New Yorku.

Právo hráčov na reklamovanie niektorých herných situácií počas zápasov je podľa viacerých pozorovateľov najprevratnejšou zmenou v tenise od zavedenia tajbrejku pred 36 rokmi. Tí skôr narodení si v tejto súvislosti spomenuli na búrliváka Johna McEnroea, ktorý bol v 80. rokoch minulého storočia "majstrom sveta" vo vynucovaní si pozornosti na kurte. McEnroe reklamoval takmer každú spornú loptičku, keď sa neraz hádal, ale aj vulgárne nadával rozhodcom. Ak by mal už vtedy možnosť posúdiť sporné momenty na videu, zrejme by mala história tenisu inú podobu. A ako by vraj McEnroe reagoval na to, že video nepotvrdí jeho pravdu? "Nie som paranoidný, ale tento systém zrejme dobre vie, kto som," pokúsili sa o možnú repliku v podaní "odhaleného" McEnroea americké médiá.


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.