Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

J. Horváth: "Som so sebou spokojný, diera do sveta sa urobiť nedala"

Sportnet|Publikované 23. okt 2002 o 22:00

Košice - Včera predpoludním sa na Slovensko vrátil kulturista Jaroslav Horváth (na snímke), ktorý sa v sobotu v Las Vegas predstavil na

najprestížnejšej svetovej súťaži profesionálov Mr. Olympia. Pri svojej premiére na tomto podujatí sa ako jediný zástupca zo stredoeurópskeho regiónu umiestnil na 23. priečke, keď predstihol Američana Dona Yongblooda a Gustava Badella z Portorika. Po príchode do vlasti sa s nami 31-ročný Košičan ochotne podelil o svoje zážitky zo súťaže, na ktorú sa dostanú len tí najlepší z najlepších.

S akými dojmami ste sa z Olympie vrátili?

"S takými, s akými som odchádzal. Vedel som, čo ma tam čaká a to sa i potvrdilo. Na prvýkrát sa diera do sveta urobiť nedala, sám so sebou som spokojný. Forma bola dobrá, ľudia si to budú mať možnosť pozrieť aj na videokazete. Olympia proste nie je súťaž ako každá iná, v ktorej by vyhrával lepší. Je to o niečom inom..."

Do prvej osmičky sa okrem Američanov vtesnali dvaja Nemci a Austrálčan. Je to prekvapenie?

"Nie, pretože tí už v Amerike pôsobia veľmi dlho. Jeden z Nemcov žije v Amerike už šesť rokov, takže vlastne je to už Američan. Aj Australčan je z krajiny protinožcov len pôvodom, všetci žijú v USA a majú tam aj zmluvy.

Ronnie Coleman vyhral Olympiu piatykrát za sebou. Bol aj podľa vás najlepšie pripravený?

"Myslím si, že najlepší bol Kevin Levrone, ktorý mal blízko k víťazstvu. Samozrejme, opäť sa ukázalo, kto má väčšia popularitu a viac zmlúv. Nehovorím, že by bol Coleman pripravený zle, ale pôsobil už dosť utrápeným a unaveným dojmom. Keby vyhral Levrone, nikto by nemohol nič namietať."

Pred odchodom ste tvrdili, že ste sám zvedavý, ako sa rekordných 25 pretekárov vôbec vojde na pódium. Ako to dopadlo?

"Mali sme čo robiť. Dvadsaťpäť pretekárov je veľa, v iných kategóriách bolo účastníkov podstatne menej. Keď sa však na pódium predstaví 25 súťažiacich, je to hrozný frmol. Aj rozhodcovia majú v takom prípade reálne šancu poriadne si pozrieť len zhruba desiatich najlepších a je im jedno, aké bude poradie na ďalších miestach. Ďalšie poradie je urobené len preto, aby bolo, o objektívnosti sa veľmi hovoriť nedá."

Nemrzí vás, že pri vašej optimálnej forme z toho bolo napokon len 23. miesto?

"Nemrzí, počítal som s tým, že to bude nejako takto. Chcel som sa na to pódium postaviť a aj som tam stál a v dobrej forme. Po skončení súťaže mi ľudia dali najavo, že sa im to páčilo, každý sa chcel so mnou fotiť. Cítil som odozvu, čo bolo pre mňa potešujúce. Aj samotní pretekári mi dali najavo, že som v dobrej forme, ale mám smolu, že nie som Američan. Ak ním aj človek nie je, tak tam musí aspoň dlhší čas pôsobiť, ak chce na Olympii pomýšľať na vyššie priečky. O tom to celé je."

Aký ste mali pocit zo svojej zostavy?

"Voľnú zostavu som zvolil tradičnú. podľa mňa je to super zostava, ale v Amerike chcú ľudia vidieť extrém. v meste ako je Las Vegas sú na to zvyknutý, vždy potrebujú čosi navyše. Preto si domáci kulturisti zvyknú dávať okrem normálnej hudby aj nejakú takú, pri ktorej robia niečo nezvyčajné."

Olympia je predovšetkým biznis. O odozve fanúšikov ste už hovorili, ale čo kulturistické zákulisie? Všimlo si vás? Absolvovali ste nejaké rozhovory, fotografovania a podobne?

"Po tejto stránke som veľmi spokojný. Mnoho redaktorov, napríklad aj z prestížnych časopisov Muscle and Fitness, či Flex za mnou prišli a urobili rozhovory. Absolvoval siom aj fotografovania, niektorí majitelia firiem mi dali vizitky. Natočil som aj krátku videokazetu, na ktorej sú profesionáli pri tréningu. Vidieť, že záujem je. Ide o prvotný krok, ktorým sa všetko začína a tým musí prejsť každý. Stačí si pozrieť príklad Libanončana Haidara, ktorý toho roku už bol aj vyvolávaný rozhodcami. Myslel som si, že dosiahne super výsledok, ale ani 13. miesto nie je zlé a o rok môže preniknúť do prvej desiatky. Má už za sebou silných ľudí a Amerike, žije tam a hneď sa to prejavilo. Pritom pri prvej OLympii si ani neškrtol. To len potvrdzuje, že všetko chce aj v mojom prípade čas. Postupne sa musím zlepšovať, aby to ľudia videli a dostal som sa viac do ich povedomia."

Prekvapilo vás niečo v zákulisí najslávnejšej súťaže planéty?

"Ani nie. Ako som vravel, mal som informácie, do čoho idem. Pre mňa to bola súťaž ajko každá iná, len s tým, že hodnotenie je iné. Olympia je skôr show ako súťaž."

Zvýšil vám čas aj na obhliadku Las Vegas?

"Do mesta som sa dostal prvýkrát až v pondelok. Ja som však Las Vegas už navštívil predtým, takže som radšej dal prednosť sledovaniu ostatných súťaží, zhliadol som napríklad i súťaž kulturistiek aj fitnesiek. Program bol namáhavý, boli sme dosť vyťažení mítingami, seminármi, fotografovaním, autogramiádami... Po prílete do Las Vegas som vlastne ani nemal čas zrelaxovať sa pred súťažou. Program bol ozaj každý deň maximálne nabitý."

Rozmýšľate už nad budúcnosťou? Chcete sa predstavovať na súťažiach častejšie, viackrát súťažiť v Amerike, alebo aké máte plány?

"Momentálne som ešte trochu rozčarovaný z Olympie. Čakajú ma ešte dve súťaže, v nedeľu v Londýne a o týždeň v Amsterdame. Potom si určite oddýchnem, pretože celý rok som mal nesmierne nabitý a cítim, že potrebujem vypnúť. O ďalších plánoch začnem uvažovať až potom, keď sa mi všetko uleží v hlave. Nejde to len tak, povedať si, že idem bez problémov na druhú Olympiu, pretože to ovplyvňuje príliš veľa faktorov. Musím uvážiť, či som odhodlaný znovu popdstúpiť takúto drinu a veľmi dôležitá je aj finančná stránka, bez sponzorov to nie je."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.